قبرستان جن‌ها، یکی از عجایب گردشگری در ایران + همه چیز درباره قبرستان جن‌ها

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از رفتن به جاذبه‌های عجیب و هیجان‌آور لذت می‌برید مکان‌های زیادی در دنیا وجود دارد که می‌توانند مقصد خوبی برای شما باشد. یکی از همین مکان‌ها که اسم ترسناکی هم دارد گورستان جن‌ها در کشور خودمان است. برای دیدن این اثر عجیب و غریب باید به استان زیبای سیستان و بلوچستان سفر کنید. با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره قبرستان جن‌ها در این استان با شما در میان بگذاریم.

قبرستان جن‌ها
قبرستان جن‌ها

استان سیستان و بلوچستان، مهد شگفتی‌ها

سیستان و بلوچستان استانی پر از شگفتی‌هاست. استان سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های زیبا و ارزشمند ایران است که متاسفانه بسیاری از مردم آن در شرایط سختی زندگی می‌کنند و دولت آن‌طور که بایسته و شایسته این استان است به آن رسیدگی نمی‌کند. در این استان جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی بسیار خیره کننده‌ای وجود دارد. قبرستان جن‌ها نیز در این استان خاص و کهن قرار دارد. بر طبق یک گفته قدیمی منطقه سیستان و بلوچستان یازدهمین منطقه‌ای است که اهورامزدای بزرگ آن را آفریده است.

قبرستان جن‌ها کجاست؟

بندر چابهار شهری در قسمت جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان است. در نزدیکی این شهر روستایی به نام روستای نیس قرار دارد. این گورستان در روستای تیس که خود نیز روستایی با قدمتی باستانی است واقع شده است. گفته می‌شود که قدمت این روستا به دوهزار و سیصد سال پیش می‌رسد. در زبان محلی به گورستان جن‌ها، جن سنط گفته می‌شود. روستای تیس در گذشته‌های دور مرکزی برای تجارت شکر و گندم بوده است.

گورستان اجنه در روی تپه‌ای که به روستای تیس مشرف است و در دامنه کوه پیل‌بند قرار گرفته است. روستای تیس جاذبه‌های فراوانی به غیر از قبرستان جن‌ها دارد. این روستای ارزشمند در زمان هخامنشیان یکی از بندرهای بزرگ و مهم بوده است.

چرا قبرستان جن‌ها؟ آیا واقعا اجنه در این مکان دفن هستند؟

مردم اهالی روستا گمان می‌برند که اجنه در این منطقه دفن شده‌اند به همین دلیل به آن قبرستان جن‌ها یا جن سنط می‌گویند. آن‌ها باور دارند افراد اجنه پس از مرگ در این منطقه دفن شده‌اند و در هنگام شب جن‌های زنده بر روی قبر مردگان خود ناله و گریه سر می‌دهند. این قبرستان بر روی دامنه کوه قرار گرفته است و در هنگام تاریکی هوا کسی به سمت آن نمی‌رود چرا که گفته می‌شود اگر کسی در هنگام شب به این منطقه برود جن‌ها او را نفرین کرده و آن شخص به عذابی سخت دچار می‌شود و با درد کشیدن از دنیا می‌رود. با وجود همه این داستان‌ها و توصیفات، در کنار همین گورستان، مردم روستا قبرستانی برای مردگان خود ساخته‌اند.

سنگ قبرهای عجیب در گورستان جن‌ها

سنگ قبرها در این گورستان به شکل‌های عجیب و بزرگی هستند. شبیه به همین قبرستان در استان مرکزی نیز دیده شده است. قدمت این قبرستان بسیار زیاد است و بسیاری از آن‌ها در گذر زمان از شکل افتاده‌اند. البته بین همه این قبرهای کوچک و بزرگ یک قبر سالم به طول دویست و بیست و پنج سانتی‌متر و عرض صد و ده سانتی‌متر وجود دارد. حفاری این سنگ قبرها روی محوطه‌ای صخره‌ای انجام شده است و مشخص نیست چه کسانی آن‌ها در این مکان را حفر کرده‌اند.

احتمالات برای علت وجود قبرستان اجنه

در مورد علت به وجود آمدن این قبرها و این‌که اصلا این حفره‌ها چه هستند اختلاف نظرهایی وجود دارد و همه مواردی که در ادامه آورده می‌شود احتمالاتی هستند که در مورد علت این پدیده بیان شده‌اند.

  • از آن‌جایی که این گورستان شباهت‌هایی به دخمه‌های کهن ـ که محل وداعی با مردگان بود ـ دارد گفته می‌شود این قبرها دخمه‌هایی بسیار قدیمی هستند که در طی سالیان دراز و در اثر فرسایش به شکل امروزی درآمده است.
  • برخی می‌گویند که این حفره‌ها در گذشته محل‌هایی برای ذخیره و جمع‌آوری آب بوده است. به عنوان مثال در بندر سیراف که قدمت بالایی هم دارد دره‌ای به نام دره لیل وجود دارد که روی دیواره‌های دره حفره‌هایی وجود دارد. در برخی از این حفره‌ها استخوان‌هایی پیدا شده است که می‌توانند نشان دهنده این باشد که این دخمه‌ها زمانی محل دفن مردگان بوده. از طرفی بعضی از کارشناسان می‌گویند که این حفره‌ها در ابتدا و در زمان‌های خیلی دور برای ذخیره آب ایجاد شده‌اند. پس این احتمال در مورد قبرستان جن‌ها هم می‌تواند صادق باشد.
  • برخی دیگر اعتقاد دارند که مردمانی گذشته که در این منطقه زندگی می‌کردند برای حفظ احترام درگذشتگان خود رنج و دشواری حفر این دخمه‌ها را به جان می‌خریدند تا مردگانشان را از هر آسیبی حفظ کنند.

مسیر دسترسی به قبرستان جن‌ها

پس از رسیدن به استان سیستان و بلوچستان باید به سمت بندر چابهار بروید. این قبرستان در پنج کیلومتری بندر چابهار و در روستایی به نام تیس قرار دارد.

حفاری عجیب قبرها

شکل ظاهری این گورها بسیار جالب است. برخی از این گورها چاله‌هایی بیضی شکل هستند و این سوال پیش می‌آید که در سالیان بسیار دور چه کسانی و اصلا با چه وسیله‌ای قادر به ساختن این حفره‌ها شدند؟ آن هم در دل صخره‌های سرسخت و غیرقابل نفوذ.

شکل این حفره‌ها، محل قرارگیری این دخمه‌ها و عجیب بودن این منطقه باعث شده است که نام گورستان جن‌ها بر آن گذاشته شود. در واقع این اسم برای این قبرستان چندان هم عجیب نیست چرا که پرسش‌هایی که درباره این ناحیه وجود دارد هنوز به پاسخ درستی نرسیده‌اند.