عجایب دریاچه جادویی ناترون در آفریقا + علت سنگ شدن حیوانات

مکان‌هایی در جهان هستند که حس کنجکاوی انسان‌ها را بیشتر از سایر جاها تحریک می‌کنند. برای این حس کنجکاوی هم دلایل واضحی وجود دارد: اتفاقات عجیب و غریب!

دریاچه ناترون

یکی از همین مکان‌های جالب توجه دریاچه‌ای معروف است که می‌تواند موجوداتی را که در آن پا می‌گذارند تبدیل به سنگ کند. باور نمی‌کنید؟ اما این موضوع کاملا حقیقت دارد و هیچ دروغی در آن وجود ندارد. با ما همراه باشید تا با این دریاچه سحرآمیز بیشتر آشنا شویم و پرده از اسرار مرموز آن برداریم.

دریاچه ناترون کجاست؟

این دریاچه عجیب دریاچه‌ای نمکی و قلیایی است که در شمال کشور تانزانیا قرار دارد. دریاچه به‌گونه‌ای است که آب وارد آن می‌شود ولی راه خروجی ندارد بنابراین تنها راه برای خارج شدن آب از بستر دریاچه، بخار شدن آن است. به همین دلیل و با بخار شدن آب دریاچه در سال‌های متمادی و طولانی باعث شده تا دریاچه بستر مناسبی برای نمک و دیگر املاح و مواد معدنی باشد. پوشش جانوری که قادر است در این دریاچه زندگی کند تنها چند نوع از ماهی  Alcolapia latilabrisو چند نوع جلبک و فلامینگوهایی است که از جلبک‌های درون دریاچه تغذیه می‌کنند.

دریاچه ناترون

داستان دریاچه ناترون از کجا شروع شد؟

در سال 2011 شخصی به نام نیک براندت که به حرفه عکاسی مشغول بود به نواحی شرقی آفریقا سفر کرد و از راهی انحرافی به سمت دریاچه ناترون رفت. او برای عکاسی از حیوانات وحشی آن منطقه به سمت دریاچه می‌رفت اما وقتی به دریاچه رسید متوجه شد که این دریاچه موجب خشک شدن حیوانات شده است و به نوعی آن‌ها را به سنگ یا مجسمه تبدیل کرده است. ایده جالبی به ذهن نیک براندت رسید.

او به کمک افراد محلی برخی از بهترین لاشه‌های خشک شده را جمع‌آوری کرد و آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف (روی شاخه‌های درختان و مکان‌های دیگر) به گونه‌ای قرار دارد که انگار این حیوانات زنده بودند و در همان لحظه سنگ شده‌اند.

سپس این عکس‌های جالب را در مجموعه‌ای منتشر کرد. او می‌گوید که تغییری در حالت بدن این پرنده‌ها ایجاد نکرده و تنها با قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های مختلف این حیوانات را زنده جلوه داده است. این مجموعه عکس‌ها به این دریاچه شهرتی جهانی بخشید.

افراد محلی تصور می‌کنند که این دریاچه نفرین شده است و هر کس که درون آن شنا کند تبدیل به سنگ می‌شود. اما داستان دریاچه از چه قرار است؟ آیا واقعا این دریاچه هر موجود زنده‌ای را سنگ می‌کند؟ آیا ناترون محل زندگی ارواح نفرین شده است؟

دریاچه ناترون

حقیقت دریاچه ناترون

منشا آب دریاچه از رود ایوازونیرو است که سرشار از مواد معدنی متفاوت است. این رود در مسیر خود به سمت دریاچه از چشمه‌های آب گرم فراوانی عبور می‌کند و گرم و معدنی‌تر می‌شود. در نهایت زمانی که به دریاچه می‌رسد دمای زیادی دارد و به علت وجود نمک فراوان در آن، آب شبیه مواد مذاب می‌شود. از طرفی منطقه‌ای که دریاچه ناترون در آن قرار دارد دمایی بین چهل تا شصت درجه سانتی‌گراد دارد. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا موجودی قادر به زندگی در آن منطقه نباشد. اما دلیل خشک شدن حیوانات چیست؟

این دریاچه با دریاچه‌های نمک تفاوت مهمی دارد و تفاوت آن هم در میزان قلیایی بودن و PH آب است. میزان زیادی از مواد معدنی ناترون (ترکیب کربنات سدیم و جوش شیرین) در آب دریاچه وجود دارد. PH آب دریاچه بسیار زیاد است (تا حدود 5/10). با توجه به مواردی که گفته شد متاسفانه حیوانات نادانسته وارد آب می‌شوند و مسموم شده یا می‌سوزند و در نهایت می‌میرند.

دریاچه ناترون

سقوط پرندگان درون آب دریاچه ناترون

یکی از اتفاقات عجیبی که در این منطقه رخ می‌دهد این است که پرندگانی که در بالای سطح آب پرواز می‌کنند به درون دریاچه سقوط می‌کنند. نظرهای مختلفی برای رخ دادن این اتفاق وجود دارد. یکی از آن‌ها بیان می‌کند که به دلیل غلظت مواد معدنی موجود در آب، سطح آب دریاچه صیقلی و شفاف می‌شود و مانند در شیشه‌ای دیده می‌شود. بنابراین پرندگانی که از بالا این صحنه را می‌بینند و به آب نزدیک می‌شوند متوجه میزان فاصله خود با آب نمی‌شوند و به درون آب می‌افتند.

البته این موضوع تنها به پرندگان مربوط نیست. گفته می‌شود که مدتی پیش هلیکوپتری در حال پرواز در آسمان بود که همین اتفاق برای هلیکوپتر افتاد و متاسفانه به درون آب سقوط کرد. از آن‌جایی که آب دریاچه به شدن شور و قلیایی است به سرعت همه موجودات را خشک و بی‌جان می‌کند. در روزهای گرم‌تر سال که آب دریاچه کم‌تر می‌شود می‌توان لاشه انواع حیوانات را در بستر دریاچه مشاهده کرد.