فستیوال و جشن های معروف کشور تایلند

اگر به جشنواره و فستیوال ها علاقه دارید ، تایلند میتواند یک مقصد عالی برای شما باشد . تایلند یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری است و دلیل آن فقط زیبایی منظره ، سواحل ، ورزش های آبی ، غذا و معابد نیست .

در کشور تایلند جشواره های زیادی هر ساله برگزار میشود که ما در این لیست عجیب ترین و بهترین ها را برای شما نماش میدهیم .

مسابقه بوفالوها در چنبوری تایلند

مسابقه بوفالو ها Buffalo Racing Festival ریشه در تاریخ یک قرن پیش مردم تایلند برمی‌گردد. در آن زمان کشاورزان (Chonburi) چنبوری برای فروش محصولات کشاورزی و همچنین کمک به کائنان معابد در این منطقه گرد هم می‌آمدند. کشاورزان جهت تفریح و سرگرمی پس از کار روزانه از بوفالوهایی که برای حمل محصولات استفاده می‌کردند مسابقه‌ای تحت عنوان “مسابقه بوفالوها” ترتیب می‌دادند. که امروزه نه‌تنها به مسابقه‌ای بزرگ تبدیل‌شده بلکه سالانه میلیون‌ها بات به اقتصاد چنبوری کمک می‌کند. همچنین مدت دورۀ مسابقات از چند ساعت و یا نهایتاً چند روز بود اما در سال های اخیر به یک فستیوال 2 هفته‌ای تبدیل شد. این مسابقات در یک مسیر 100 متری و در مقابل سالن اصلی شهر چنبوری برگزار می‌شود. از چند هفته قبل شرکت‌کنندگان با رژیم غذایی خود را آماده مسابقه می‌کنند و بوفالوها را آموزش می‌دهند. این جشن اواخر اکتبر و اوایل نوامبر (آبان و آذر) و گاها در آوریل (اردیبهشت) برگزار می‌شود .

گردهمایی فیل‌ها در سورین تایلند 

منطقه سورین Surin Elephant Round-Up در شمال شرق تایلند قرار دارد که مهارت مردم آن در تربیت و رام کردن فیل زبانزد خاص و عام هست. همه‌ساله در سومین و آخرین هفتۀ ماه نوامبر ( آبان و آذر) در منطقه سورین فستیوال فیل ها با هیجان‌انگیز خاصی برگزار می‌شود. ماهوت‌ها (فیل‌سواران و تعلیم‌دهندۀ آن‌ها) درگذشته برای اهداف مختلفی همچون حمل محصولات کشاورزی، ساخت معابد و بناها و جنگ مجبور به تعلیم فیل‌ها شدند به همین دلیل این حیوان بزرگ برای مردم منطقه از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است. روز قبل از جشن اصلیفستیوال سورین یا گردهمایی فیل‌های تایلند به حدود 300 فیل صبحانه داده می‌شود. در این روز در خیابان اصلی سورین فیل‌ها به همراه کاروانی عظیم با موسیقی مسافت زیادی را طی نموده و در آخر توسط میزهای بزرگی از میوه از این موجودات بزرگ پذیرایی می‌شود!!
در روز اصلی جشن جمعیت فراوانی از گردشگران و مردم محلی برای تماشای بازی‌ فیل ها و فیل بانان دور هم جمع می شوند. در استادیوم سرینارونگ (Srinarong). گاهی استقبال از این مسابقات به حدی زیاد است که برگزارکنندگان ادامه مسابقه را به‌روز بعد موکول می‌کنند.

جشن آب تایلند 

همه‌ساله با شروع سال نو در تایلند (حدود اردیبهشت تا خرداد) یک فستیوال و جشن بسیار هیجان‌انگیز به نام جشن آب در اکثر نقاط این کشور برگزار می‌شود. از آنجا که شروع سال نو تایلند با گرما همراه هست در گذشته مردم بومی تایلند این زمان را بهترین بهانه برای شادی و دورهمی و البته فرار از گرما می‌دانستند. امروز جشن آب در تایلند از چند روز قبل از سال نو شروع و تا بعد از سال نو ادامه می‌یابد. شاید جالب باشد که بدانید بسیاری از گردشگران تور تایلند این زمان را برای سفر خود انتخاب می‌کنند. جشنی که اگر قصد شرکت کردن در آن را دارید باید منتظر خیس شدن از طرف سایر شرکت کنندگان باشید. مردم تایلند اعتقاد دارند خیس شدن در این جشن باعث می شود تا پایان سال خبرهای بسیار خوش به فرد برسد. شما برای شرکت در جشن سونگران یا سونگکران می‌توانید تور بانکوک، تور پاتایا، تور پوکت و هوآهین در تایلند را انتخاب کنید. از میان تمامی جشن‌های آب که در تایلند برگزار می‌شود؛ بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین جشن آب در چیانگ مای Chiang Mai برگزار می‌شود. در این مراسم مجسمه‌ها را از معابد شهر بیرون می‌آوردند و رژه برای مجسمه‌های بودا برگزار می‌کنند. علت انتخاب منطقه چیانگ مای علت برای برگزاری جشن آب در Chiang Mai بازگشت بسیاری از مردم محلی برای دیدار مجدد خانواده‌هایشان و همین‌طور نزدیک بودن ساحل آن یعنی Hua Hin به بانکوک تایلند است .

جشن بالون آرزوها

نام بالون آرزوها یا فانوس آسمانی (Sky Lantern)، فانوس کُنگ (Kongming Lantern) و فانوس چینی (Chinese Lantern) برای ما ایرانی‌ها بسیار متداول است. هرسال در شب آخرین چهارشنبه سال همین بالون‌ها غیر بومی مهمان مراسم ما ایرانی‌ها هستند. در تایلند بالون آرزوها خود یک جشن دینی- مذهبی تمام‌عیار است. در ماه نوامبر ( آذر ماه) در تایلند ” فستیوال بالون آرزوهای تایلند” برگزار می‌شود. تاریخچه فانوس‌ها را باید در چین جست‌وجو کرد. زمانی که صدر العظم آن به نام کنک مینگ در جنگ برای اطلاع‌رسانی از وسیله‌ای شبیه به فانوس‌های امروزی استفاده کرد. از آن به بعد این فانوس‌ها برای خبر دهی به مردم و یا در جنگ استفاده می‌شدند. بعدها با سیطره چین بر مناطق آسیای شرق به‌تدریج این فرهنگ در بین مردم بومی تایلند رایج شد. به‌طوری‌که راهبان بودا نیز از فانوس برای زنده نگه داشتن یاد مردگان استفاده می‌کردند.

جشواره گیاه خواری Phuket Vegetarian Festival

این یکی از جشنواره های مهم تایلند است و طی یک ماه قبل از آن ، مردم از مصرف گوشت ، سیر ، پیاز و غیره خودداری می کنند و پس از گذشت یک ماه ، یک جشن بزرگ در ماه اکتبر برگزار میکنند که مردم خود را درگیر فعالیت های وحشتناک می کنند مانند گذشتن از روی چاقو و سوراخ کردن صورت و ….همچنین در این جشنواره شاهد آتش بازی های بسیار مهیج و رقص خواهید بود .

جشواره شبح – Phi Ta Khon

جشواره شبح ، یکی از جالب ترین جشنواره های سنتی تایلند است. Phi Ta Khon جشنواره ای است که ترکیبی از سنت های مذهبی ، فضای مهمانی دوست داشتنی و صنایع دستی محلی است. این جشن به مدت سه روز برگزار می شود که هزاران نفر از مردم محلی ماسک های رنگارنگ و وحشتناکی با صورت های کشیده و بینی دراز دارند و با رنگ های روشن نقاشی می شوند. منشأ جشنواره شبح آمیزه ای از باورهای بودایی و آنیمیست است. جمعه معمولاً زمانی است که مراسم اصلی رژه برگزار می شود ، شنبه دارای نمایش های موسیقی و مسابقات است در حالی که روز یکشنبه ویژه مراسم بودایی است. اگر می خواهید شور و نشاط جشنواره های مذهبی در تایلند را تجربه کنید ، حضور در این جشنواره را در نظر بگیرید.