نکات مهمی که باید هنگام مسافرت با کودکان به آن‌ها توجه کنید

سفر کردن یکی از بهترین لذت‌های دنیاست و برای بعضی‌ها تنها لذت! بیشترین کسانی که از رفتن به سفر و مکان‌های جدید لذت می‌برند کودکان هستند. سفر برای کودکان فرصتی برای دیدن جاهای نو و یاد گرفتن مسائل بیشتر و تجربه هیجان‌های خاص است و از این جهت مسافرت روی روحیه کودکان بسیار تاثیرگذار است. اما ممکن است هنگام مسافرت با کودکان مسائلی پیش بیاید که موجب ناراحتی پدر و مادرها و فرزندان شود و این اصلا برای هیچ کس جالب نخواهد بود که در حین سفر و تفریح، با مسائل ناراحت کننده دست و پنجه نرم کند.

مسافرت با کودکان

در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را برای راحت سفر کردن با کودکان بیان کنیم که رعایت آن‌ها می‌تواند اوقات سفرتان را به کام شما و فرزندانتان شیرین‌تر کند و از ایجاد هر گونه ناراحتی جلوگیری کند. با ما همراه باشید.

یازده نکته مهم برای سفر با کودکان

نمی‌توان سختی‌های سفر با کودکان را انکار کرد. کودکان مانند بزرگ‌ترها به راحتی از پس انجام کارهایشان برنمی‌آیند و صبر و حوصله‌شان در خیلی از مواقع کمتر است اما همه این‌ها به این معنا نیست که وقتی بچه‌ کوچکی در خانواده وجود دارد دیگر نباید به سفر رفت. سفر می‌تواند چیزهای زیادی به بزرگترها و چیزهای بیشتری به بچه‌ها بیاموزد. سفر بخشی از زندگی هر شخصی است و کودکان باید از دوران بچگی در زمینه سفر رفتن تجربه کسب کنند. در ادامه مهم‌ترین مواردی که هنگام سفر با کودکان باید رعایت شوند آورده‌ایم.

1. سرگرمی در مسیر سفر

اگر مسیر سفرتان طولانی باشد مطمئن باشید که بعد از مدتی کودکانتان خسته شده و شروع به بهانه‌گیری‌های مختلف می‌کنند. پس بهتر است به فکر چند نوع سرگرمی متفاوت و جذاب برای کودکان خود باشید. فرقی ندارد چه چیزی انتخاب می‌کنید فقط برای انتخاب سرگرمی چند نکته را رعایت کنید.

  • وسیله سرگرمی قطعات ریز نداشته باشد تا به راحتی گم نشود.
  • جذابیت آن به حدی باشد که بتواند با توجه به شناختی که نسبت به فرزندتان دارید او را سرگرم کند.
  • طوری باشد که بتوان در ماشین یا وسایل نقلیه با آن کار کرد.

پیشنهاد: عروسک، کتاب قصه، شکل‌های گوناگون، صفحه‌های مغناطیسی، کارت‌های درسی و … .

2. اسباب‌بازی‌های شخصی

خیلی از کودکان به برخی از وسائل بازی خود علاقه بیشتری دارند و ممکن است بعضی‌ از آن‌ها را همیشه با خود حمل کنند. پس دقت کنید اگر کودکتان اسباب‌بازی یا عروسک مورد علاقه‌ای دارد آن را حتما بردارید تا هم کودک احساس بهتری داشته باشد هم از نگرانی شما کاسته شود.

3. مصرف تنقلات سالم در مسیر سفر

مسیر طولانی علاوه بر کم کردن حوصله کودکان می‌تواند آن‌ها را گشنه و بی‌تاب کند. بهترین راه حل برای این موضوع کنار گذاشتن تنقلات سالم و زیاد است که می‌تواند در طول مسیر هم انرژی لازم را به کودک بدهد هم سرگرمش کند. برای این کار می‌توانید از میوه‌های شسته و تازه، پفیلای خانگی، آب‌میوه‌ها، لواشک خانگی، مغزهای مختلف و … بهره ببرید.

4. تنظیم کردن زمان مناسب برای گردش

معمولا همه افراد پس از یک خواب مناسب در طول شب، انرژی بیشتری را در هنگام صبح و تا قبل از ظهر دارند. کودکان هم از این قاعده مستثنی نیستند. اگر می‌خواهید به گردش‌های خسته‌کننده و سنگین بروید بهتر است پس از صرف یک صبحانه مفصل این کار را انجام دهید تا بتوانید در عصر که انرژی بدن کمتر می‌شود به کارهای سبک‌تر بپردازید.

5. خواب در ماشین

طبیعی است که برخی از بچه‌ها در مسیر خسته یا خواب‌آلوده شوند. برای این موضوع حتما بالش و پتوی مناسب همراه داشته باشید تا کودک ضمن خوابی راحت، سرما نخورد یا دچار کوفتگی عضلانی نشود.

6. انتخاب مسیرهای زیبا

کودکان عاشق نگاه کردن مناظر جدید و زیبا از چارچوب پنجره ماشین هستند. اگر برای رسیدن به مقصد خود چند مسیر برای انتخاب دارید تا جایی که امکان دارد مسیرهای زیباتر را انتخاب کنید تا بچه‌ها از مناظر طبیعی یا جالب لذت ببرند.

7. تهیه کادوهای کوچک

یکی از کارهای جالبی که می‌توانید انجام دهید خریدن چیزهای جدید و کادو کردن آن‌هاست. آن وقت در حین مسافرت اگر لازم شد می‌توانید از آن ها برای عوض کردن روحیه یا سر ذوق آوردن کودکان استفاده کنید.

8. قصه گفتن، ابزار قدرتمند شما

یکی از چیزهای که بچه‌ها بسیار دوست دارند داستان‌های تازه است. فرق نمی‌کند که آن‌ها را از مغزتان بسازید یا از جایی بخوانید، تا زمانی که در قالب داستان چیزی برای کودکان تعریف کنید آن‌ها آماده شنیدن هستند. می‌توانید تعدای قصه جالب و جدید یاد بگیرید و برای کودکان تعریف کنید. بچه ها عاشق شنیدن قصه هستند. هم‌چنین برای قصه گفتن می‌توانید از عروسک‌ها یا اسباب‌بازی های خود کودک استفاده کنید.

9. آموزش نکات جدید

می‌توانید در طول راه برای بچه‌ها از مسائلی که باید در سفرشان رعایت کنند صبحت کنید. با این کار دیدی تازه به کودکان می‌دهید و نه تنها به آن‌ها فرصت می‌دهید تا چیزهای جدیدی یاد بگیرند بلکه آن‌ها را در موقعیت‌های جدید قرار می‌دهید. دیدن آدم‌های تازه، محیط‌های شلوغ و مکان‌های جدید مانند یک مدرسه برای کودکان است. حتما موارد ایمنی را با کودکان خود در میان بگذارید مانند گوش نکردن به غریبه‌ها، تنهایی به جایی نرفتن، دست نزدن به وسائل دیگران و مسائلی از این دست.

10. رعایت مسائل بهداشتی

حتما حتما داروها و مواد بهداشتی لازم را به همراه داشته باشید. از قدرت پیش‌بینی استفاده کنید و هر چیزی را که فکر می‌کنید ممکن است برای کودکتان نیاز شود بردارید. از داروهای سرماخوردگی و تب‌بر گرفته تا انواع پمادها یا دستمال‌ها. شرایط آب‌وهوایی جدید می‌تواند روی کودکان بیشتر اثر بگذارد و گوارش آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد یا محیط‌های آلوده می‌تواند راحت‌تر کودکان را در معرض انواع بیماری‌ها قرار دهد پس حتما موارد بهداشتی را برای کودکان خود رعایت کنید. از طرفی مراقب خودتان هم باشید تا انواع بیماری‌ها را به کودکان منتقل نکنید.

«دوازده + یک» نکته بهداشتی مهم برای حفظ سلامتی در دوران مسافرت و سف

11. توجه به احساسات کودکان

همه به سفر می‌روند تا خوش بگذرانند و خاطره‌های زیبا رقم بزنند. این موضوع شامل کودکان هم می‌شود پس از همه لحاظ حواستان باشد که به اندازه‌ای که به شما خوش می‌گذرد به کودکانتان هم خوش بگذرد. اگر احساس ناراحتی می‌کنند به آن‌ها توجه کنید و علت را جویا شوید و در پی حل مشکلاتشان باشید.

شاید سفر کردن با کودکان در نظر بعضی افراد کار سختی باشد اما همیشه این‌طور نیست. از طرفی سفر با بچه‌ها باعث می‌شود تا خانواده‌ها بیشتر خوش بگذرانند. کودکان در هنگام سفر با نشاط و مهربانی‌هایشان سفر شما را شیرین‌تر می‌کنند. گفت‌وگو کردن با آن‌ها در مسیر مسافرت کار بسیار جالبی است و علاوه بر تقویت ذهن کودکان باعث می‌شود تا به شناخت بهتری از فرزندانتان برسید. سفر فرصت خوبی است تا اعضای خانواده را به یک‌دیگر نزدیک‌تر کند. از این فرصت هم برای خودتان هم پیشرفت کودکانتان استفاده کنید.