فایده‌های مهم سفر کردن چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که فواید سفر کردن در چه چیزهایی است؟ اصلا چرا سفر می‌کنیم؟ سفر کردن از بهترین تفریحاتی است که هر کسی می‌تواند انجام دهد. در سفر کردن فایده‌های بسیار زیادی وجود دارد که در این مطلب آن‌ها را بررسی می‌کنیم. مطالب زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا سفرهای شگفت‌انگیزتری انجام دهید و بیشتر لذت ببرید.

البته خیلی‌ها ممکن است بگویند که با شیفت‌های کاری متوالی و خستگی یا درآمد کم نمی‌توان آن‌قدرها هم به سفری رفت که برای تمام عمر لذت‌بخش باقی بماند. حق با شماست. برنامه‌ریزی کردن برای سفری ایده‌آل کار بسیار دشواری است. اما به یاد داشته باشید که سفری خوب می‌تواند روحیه‌تان را به‌شدت تغییر دهد.

شاید تاکنون به این فایده‌ها فکر کرده باشید یا متوجه‌شان شده باشید اما به‌طور جدی پی‌گیر نشدید. البته فواید سفر کردن و گردشگری بسیار زیاد است اما در زیر لیستی از موارد مختصری را با توضیحات مشاهده می‌کنید که بیشتری میزان تاثیر را دارند. مراقب باشید! این مطلب می‌تواند نظرتان را کلا درباره سفر کردن تغییر دهد پس ابتدا ساکتان را جمع کنید تا پس خواندن مطلب آماده سفر باشید!

پایین آوردن سطح استرس‌های گوناگون

وقتی برای مدتی هر چند کوتاه به سفر می‌روید در واقع محیط روتین و معمولی خود را ترک می‌کنید و وارد محیطی جدید می‌شوید که می‌تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند. به همین دلیل سفر کردن می‌تواند سبب شود تا فشارهای فیزیکی و روحی روزانه را فراموش کنید. البته ممکن است بگویید گاهی اوقات سفر کردن خود استرس‌زا است اما استرس سفر نوعی هیجان است و با اضطراب محل کار فرق می‌کند.

تنوع در محیط اطراف

سفر کردن شما را از جایی که هر روز می‌بینید و تمام ساعات خود را در آن سپری می‌کنید دور می‌کند و این موضوع می‌تواند فرصتی باشد که کمی بیشتر به خودتان توجه کنید و احساس رهایی بیشتری به همراه دارد. هم‌چنین سفر باعث تغییر آب‌وهوایتان می‌شود که این موضوع باعث نشاطتان خواهد شد. طبیعتی جدید و هوای تازه خستگی‌ها را از تنتان بیرون می‌کند.

به هر جا و هر محیطی که می‌روید تلاش کنید تا از طبیعت و هوای آن‌جا بیشترین بهره را ببرید. چه هوا بارانی باشد چه ابری، آفتابی یا باد؛ فرقی نمی‌کند. همه این‌ها به شما کمک می‌کنند حس و حال بهتری داشته باشید.

کسب تجربه‌های جدید

گاهی وقت‌ها در سفرهایتان چیزهای جدیدی را تجربه می‌کنید که می‌توانند بد یا خوب باشند. به عنوان مثال ممکن است در خرید یک جنس سرتان کلاه بگذارند یا این‌که در حین سفر موضوع جدید و مهارتی تازه کسب کنید. در هر دو حالت شما چیزی را پشت‌سر می‌گذارید که برایتان تازگی دارد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا هوای خودتان را بیشتر داشته باشید و بدانید در مواقع مختلف چه‌طور برخورد کنید. احساسات جدید، هیجانات جدید و کارهای تازه همه می‌توانند احساس پختگی بیشتری به شما القا کنند و این‌که به شما یادآور می‌شوند که در جریان زندگی حضور دارید..

تفاوت‌های زندگی شما با دیگران

بسیار بدیهی است و هر کسی این موضوع را به خوبی می‌داند که انسان‌ها درشرایط مختلف و گاه بسیار متفاوتی از هم زندگی می‌کنند اما این دانایی فقط در ذهن ما وجود دارد. دیدن آدم‌هایی با زندگی‌های متفاوت از شما باعث می‌شود به این گوناگونی‌ها بیشتر واقف شوید و میزان آگاهی‌های شما بیشتر می‌شود.

این قضیه می‌تواند به افراد کمک کند تا خودشان را بیشتر دوست داشته باشند. ممکن است در سفر با افرادی برخورد کنید که شرایط زندگی‌شان بسیار بهتر یا بسیار بدتر از شما باشد. در هر دو صورت این اتفاقات دید شما را نسبت به وقایع مختلف بازتر می‌کند و شاید حتی از میزان سخت‌گیری‌هایتان کمتر کند.

دیدار با افراد تازه با فرهنگ‌های گوناگون

این قسمت یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های سفر کردن است. این که بتوانید با افراد جدیدی ملاقات داشته باشید، صحبت کنید و حتی چند روزی را با آن‌ها بگذرانید و از آداب و فرهنگشان بپرسید. شاید گاهی در بین این افراد با کسانی آشنا شوید که بعدها به رفیق‌های خوبی برایتان تبدیل شوند.

برای کسانی که کمی خجالتی هستند یا اعتمادبه‌نفس کافی ندارند یا اجتماعی نیستند سفر کردن به نقاط مختلف و دیدن آدم‌های جدید می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

بهبود ارتباطات خانوداگی یا دوستانه

وقتی برای سفر کردن برنامه‌ریزی می‌کنید معمولا این اتفاق به همراه دوستان یا خانواده رقم می‌خورد. چه در سفرهای خانوادگی چه در سفرهای دوستانه اتفاقاتی که در حین سفر رخ می‌دهند می‌توانند به استحکام روابطتان کمک کنند. به عنوان مثال در سفر به همراه همسر خود، وقت بیشتری را در کنار او می‌گذرانید و به دور از محیط خانه یا کار، توجه بیشتری به همدیگر خواهید داشت. این موضوع برای روابط والدین و بچه‌ها هم صادق است. هر چند در هر سفر کردنی، بچه‌ها بیشترین لذت را می‌برند.

در سفرهای دوستانه بیشتر قادر خواهید بود تا دوستانتان را بشناسید و با خلقیات آن‌ها آشنا شوید. چه بسا افرادی هستند که در حالت عادی دوستان بسیار خوبی هستند اما هم‌سفران خوبی نه!

اتفاقات غیرمنتظره!

سفر بهترین نقطه برای اتفاقات غیرمنتظره است! تا قبل از سفر همه چیز برنامه‌ریزی شده و دقیق است اما وقتی به مقصد می‌رسید خیلی از اتفاقات بدون هماهنگی رخ می‌دهند که می‌توانند باعث ناراحتی یا عصبانیت شما شوند. دقیقا در همین مواقع فرصت خوبی است که بتوانید با مسائل جدید بیشتر کنار بیایید و یاد بگیرید در هر شرایطی از وضعیت خود لذت ببرید و به اتفاقات سر زده اجازه ندهید که حال خوبتان را خراب کنند.

چنین شرایطی روحیه مبارزه‌گرتان را بیشتر تقویت می‌کند و می‌توانید به چشم ماجراجویی‌های متفاوت به آن‌ها نگاه کنید و گاهی حتی روتین‌های خود را بشکنید و احساس رهایی بیشتری داشته باشید و آزادانه رفتار کنید. در صورت بروز چنین اتفاقاتی خلاقیت شما و قدرت ایده‌پردازیتان تقویت می‌شود.

خاطره‌سازی و ایجاد موقعیت‌های جدید

هر چه‌قدر که در توانتان هست به سفر بروید! مهم نیست به کجای دنیا یا کدام شهر. سفر کردن یکی از بهترین راه‌های یاد گرفتن و زندگی کردن است؛ تفریحی سالم، لذت‌بخش و ماجراجویانه.

وقتی که برگشتید می‌توانید از اتفاقات خنده‌دار یا ناراحت‌کننده سفر خود با دیگران حرف بزنید و موضوعات جدیدی را برای صحبت کردن خواهید داشت و این موضوع سبب داشتن ذهنی بازتر و آزادتر می‌شود.

عکس‌ها و ویدیوهایی که در سفر ضبط می‌کنید، هم در هنگام سفر هم بعد از آن، گاهی حتی سالیان بعدتر هم قدرت خوب کردن حال و هوایتان را دارند و خاطره‌های خوبی را به یادتان می‌آورند.

بهبود سلامتی

هیجان‌ها و شادی‌ها و خنده‌هایی که در سفر کردن به سراغ شما می‌آیند و حالتان را خوب می‌کنند، همه در بهبود کارکرد سیستم بدنتان موثرند و این موضوع باعث می‌شود تا سالم‌تر بمانید. هوای تازه و اتفاقات جدید ذهن شما را هوشیارتر می‌کند و هورمون‌های شادی‌آور در سطح بدنتان پخش می‌کند و نتایجی مانند خواب راحت و هضم بهتر نصیبتان می‌شود. هم‌چنین آفتاب گرفتن در سفر هم باعث جذب ویتامین D و تقویت استخوان‌بندی می‌شود.

رشد تفکر اقتصادی

هر سفری هزینه‌های مربوط به خودش را دارد اما همه می‌خواهند در سفر به قدر کافی لذت ببرند و خوش بگذرانند. بعضی از افراد بدون توجه، همه پولشان را برای خوش‌گذرانی در سفر خرج می‌کنند و بعضی دیگر از ترس از دست دادن پس‌اندازهایشان از آن طرف بام می‌افتند.

وقتی برای یک سفر برنامه‌ریزی می‌کنید سعی کنید که هزینه‌های آن را هم بسنجید و مقدار مشخصی پول برای آن کنار بگذارید. در کنار آن کمی هم پول برای اتفاقات ناگهانی نگه دارید. به اندازه خرج کردن و داشتن حساب مالی‌تان می‌تواند به تفکر اقتصادی شما کمک کند و در عین حال باعث می‌شود از سفر خود لذت ببرید و از چیزهای کوچک شاد شوید.

دیدن مکان‌های عجیب و غریب و راه‌های تازه!

سفر کردن به شما این امکان را می‌دهد که پایتان را فراتر از تصاویر و ویدیوها و اخبار بگذارید و خودتان دل به دریا بزنید و برای دیدن مکان‌های عجیب، مشهور و جالبی که همه حرفشان را می‌زنند به سفر بروید. این تجربه‌ها تا آخر عمر در ذهنتان می‌مانند و به یکی از بهترین سفرهای زندگی‌تان تبدیل می‌شوند. از طرفی می‌توانید از وسایل نقلیه مختلفی برای سفر استفاده کنید. می‌توانید با هواپیما، کشتی، قطار، اتوبوس یا وسایل شخصی سفر کنید و همه این موارد را تجربه کنید.

امتحان کردن مزه‌های جدید!

وقتی به نقاطی سفر می‌کنید که از محل‌هایی که می‌شناختید دور هستند تفاوت فرهنگ خود را با آداب و فرهنگ آن منطقه متوجه می‌شوید. این موقعیت بسیار خوبی برای کسب اطلاعات جدید و به کارگیری ذهنتان است. از طرف دیگر می‌توانید غذاهای جدیدی را امتحان کنید و صنایع دستی آن منطقه را مشاهده کنید. هنرهای جدید را لمس می‌کنید و برای مدتی در فضای دیگری سپری می‌کنید که از آن‌چه که بودید فاصله دارد.

چنین تجربه‌هایی باعث می‌شود بتوانید روی مهارت‌های احساسی‌تان بیشتر کار کنید و حس‌ یک‌دلی در شما تقویت می‌شود. این‌که همه ما مانند هم‌دیگر هستیم و هیچ تفاوتی جز ذهن‌هایمان نداریم.

با توجه به همه مواردی که در بالا گفته شد اکنون درباره سفر کردن چه فکری می‌کنید؟ اگر آخر همین هفته بیکارید برای یک سفر کوتاه برنامه‌ریزی کنید. سفری که بتواند انرژی شما را برای شروع هفته بعد چند برابر کند. البته یک سفر خوب و موثر هم ویژگی‌هایی دارد که در مقاله‌های دیگر به صورت کامل به آن‌ها می‌پردازیم.
با خواندن این مقاله و آگاهی از فایده‌های سفر کردن از گردش و تفریحاتی از این دست غافل نشوید و با دوستان و خانواده اوقات لذت‌بخش و جدیدی را رقم بزنید.