کوه‌های رنگین کمان پرو یکی از عجایب گردشگری جهان

گاهی برخی جاذبه‌های طبیعی و جلوه‌هایی خاص از طبیعت، نقطه‌ای از جهان را به شدت مورد توجه افراد قرار می‌دهد. یکی از این مکان‌های شگفت‌انگیز، کوه‌های رنگین کمان پرو است. چیزی شبیه به این کوه‌ها را ما در ایران نیز داریم. این کوه رنگین کمان که در شهر زنجان قرار دارد، نامش آلاداغ لار است. اما بیایید به پرو برویم تا کوه‌های رنگارنگ رنگین کمان را بیشتر بشناسیم. شکی نیست که سفر به چنین مکانی ما را غرق در حیرت خواهد کرد و شاید شدت هیجان از دیدن چنین زیبایی‌ای ما را به وجد بیاورد و هوش از سرمان ببرد .

با آن‌که عکس‌ها و تصاویر گویای آن‌چه در این کوه‌ها انتظار شما را می‌کشد، هستند. اما مثالی که می‌توان برای درک بیشتر ویژگی‌های بصری این نقطه زد، یک جعبه‌ی مداد رنگی‌ست. اما این چطور ممکن است و چگونه این کوه‌ها به این رنگ‌ها درآمده‌اند؟

کوه های رنگین کمان پرو

دلیل به وجود آمدن کوه رنگین کمانی پرو

یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز زمین شناختی در جهان، به حق کوه آسونگاته در کشور پرو است. این کوه که در رشته کوه آندس قرار دارد، به یک نقاشی سه بعدی و زیبا می‌ماند که هر بیننده‌ای را به تحیر وامی‌دارد. بسیار عجیب است که شما با کمی جست‌وجو خواهید توانست هر رنگی را که می‌خواهید در این کوه بیابید. مهم نیست که شما به رنگ سبز علاقه دارید یا بنفش، آبی یا قرمز یا هر رنگ دیگر، در گوشه‌ای از این کوه رنگ مورد علاقه‌ی شما جا خوش کرده است.

این سوال در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد که چطور چنین کوهی به وجود آمده است و این رنگ‌ها چگونه در ساختار کوه راه پیدا کرده‌اند. پاسخ این سوال در وجود سنگ‌های معدنی مختلف در بافت خاک‌های این کوه نهفته است. برای مثال اکسید شدن آهن در این خاک باعث قرمز شدن آن شده است. یا سنگ آهک اکسید شده به بخشی از آن رنگ قهوه‌ای داده است. رنگ زرد نیز ناشی از وجود سولفید آهن در بخشی دیگر از خاک آن است.

کوه های رنگین کمان پرو

این موضوع به جای‌جای کوه راه پیدا کرده و رنگ سبز را می‌توان ناشی از حضور کلریت در خاک دانست. این رنگ‌ها در طی میلیون‌ها سال و به مرور ایجاد شده‌اند و تابلوی هزاررنگی را که امروز در مقابلمان گسترده است به وجود آورده‌اند.

مردم در خصوص این کوه چه فکر می‌کنند؟

هر جا که شگفتی‌ای در کار است، مردم شروع به قصه بافی و ساخت افسانه در خصوص آن می‌کنند. این موضوع را در جای‌جای جهان و در کشورهای مختلف دیده‌ایم. برای مثال در همین کشور خودمان و در جزیره‌ی قشم، دره‌ای به اسم دره‌ی ستارگان داریم که مردم آن حوالی بر این عقیده بودند که روزی ستارگانی از آسمان به آن‌جا برخورد کرده‌اند.

اما مردم پرو نیز کوه رنگارنگ خود را با نام «خدای کوسکو» می‌شناسند و عبادت‌هایشان را به پیشگاه آن تقدیم می‌کنند. گاهی نیز پیشکش‌هایی به آن می‌دهند. وجود این رنگ‌ها و این زیبایی در پیکره‌ی این کوه، آن را به کوهی مقدس و قابل احترام تبدیل کرده است.

سفر به کوه‌های رنگین کمان پرو

کوه رنگین کمانی پرو، برای یک میزبانی فوق‌العاده از چشمانتان انتظار شما را می‌کشد. سفر به این کوه‌ها می‌تواند تجربه‌ای بس بی‌نظیر باشد. چرا که علاوه بر خود کوه شما مسیری رویایی را پیش رو دارید. از جمله مکان‌های گردشگری زیبایی که سر راهتان به آن‌ها برمی‌خورید می‌توان به چشمه‌های بسیار زیاد آب گرم اشاره کرد.

جالب است بدانید که در این منطقه حیوان‌هایی وجود دارند که پیش از این ندیده‌اید. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید برخی از این جانوران کمیاب مانند لاما و آلپاکا را ببینید. ضمناً یک یخچال طبیعی بسیار زیبا نیز در مسیر حرکت‌تان به سمت کوه رنگین کمان قرار دارد که نام آن یخچال طبیعی آسونگاته است.

آیا می‌توان در این کوه، کوهنوردی کرد؟

علاقمندان به کوهنوردی همواره به دنبال تجربه‌ی کوهنوردی بر روی کوه‌های زیبا و جذاب هستند. کوه‌هایی با ارتفاع زیاد یا زیست‌بوم‌های زیبا و شگفت‌انگیز. به همین دلیل کوه رنگین کمان یک مکان رویایی برای کوهنوردان است.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا امکان کوهنوردی در این کوه وجود دارد، باید بگوییم که بله، همین‌طور است. اگر شما عاشق کوهنوردی هستید، باید به شما این نوید را بدهیم که می‌توانید تجربه‌ای خارق‌العاده را در این کوه داشته باشید. کوه رنگین کمانی پرو ارتفاعی بالغ بر 6384 متر داشته و به عنوان یکی از بلندترین کوه‌های شهر کوسکو شناخته می‌شود.

کوهنوردی در این کوه و به نظاره نشستن دره‌ها، جنگل‌های سنگ آهک و صعود در میان رنگ‌ها می‌تواند شما را برای رفتن دوباره به این کوه مجاب کند. جالب است بدانید که زیبایی این کوه در هنگام غروب و سرخی آسمان چند برابر شده و شما را بیش از پیش مجذوب خود خواهد کرد.

هیچ گاه گول زیبایی طبیعت را نخورید. منظورمان این است که زیبایی یک منطقه همیشه به معنای بی‌خطر و امن بودن آن نیست. به همین دلیل چنان‌چه قصد سفر به این منطقه و دیدن از این کوه‌ها به سرتان زد، حتماً این کار را به همراه یک راهنمای محلی انجام دهید. یا به همراه تور از کوه رنگین کمان دیدن کنید.