راهنمای سفر به کال جنی (دره جنی) + نکات مهم

آیا دوست دارید در سفر بعدیتان به یک مکان با جلوه‌ای تازه سفر کنید؟ آیا مایلید کمی ماجراجویی و هیجان به سفرتان اضافه کنید؟ ما به شما کال جنی را پیشنهاد می‌کنیم. ممکن است که اسم ترسناکی داشته باشد اما جایی بسیار زیبا و متفاوت است. دره جنی یکی از مکان‌های گردشگری در ایران است که طرفداران زیادی دارد. بنایراین در این مقاله به سفر به دره جنی می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا با یکی از چشم‌نوازترین مناطق ایران آشنا شویم.

دره جنی

کال جنی یا همان دره جنی کجاست؟

این دره در کویر طبس، در نزدیکی روستای ازمیغان و در سی و پنج کیلومتری شمال شهرستان طبس واقع شده است. همان‌طور که در نامش مشخص و واضح است بر طبق داستان‌ها و افسانه‌ها این دره جایی‌ است که جن‌ها در آن زندگی می‌کنند. کال در زبان بومی منطقه به مسیری که توسط سیلاب‌ها ایجاد می‌شود گفته می‌شود و جنی هم پسوندی برای توصیفات ترسناک دره است که اهالی آن منطقه در گذشته گمان می‌کردند که جنیان در این مکان حضور دارند.

دره جنی

مسیر رسیدن به کال جنی

در قدم اول باید خودتان را به شهر طبس در استان خراسان جنوبی برسانید. در مسیر طبس ـ بشرویه وقتی به دو راهی استخر ـ شاعر رسیدید پنج کیلومتر در مسیر خاکی به حرکتتان ادامه دهید تا به ابتدای دره جنی برسید.

کال جنی+

زیبایی‌ها و جذابیت‌های کال جنی

شاید فکر کنید که منطقه دره جن‌ها جایی مناسب برای مسافرت نیست. اما کویردوستان از جذابیت‌های خارق‌العاده مناطق کویری آگاهند. از طرفی این ناحیه آن‌طور که از اسمش برمی‌آید نیست. در ادامه از زیبایی‌های دره جنی برایتان خواهیم گفت.

ورودی مسیر و نخلستان

وقتی وارد دره جنی شوید وجود آب و پوشش گیاهی سرسبز شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در ابتدای مسیر چشمتان به نیزارهای بلند و درختان نخل بلند و در هم پیچیده خواهد افتاد که شما را برای غافل‌گیری در ادامه مسیر دعوت می‌کنند. این نخلستان بسیار زیباست و به سبب وجود آب قوت زنده ماندن گرفته است.

صخره‌های عظیم

جذابیت اصلی و مهم این دره در واقع صخره‌های عظیم و مرتفع دو طرف آن است که مسیری گاه باریک و گاه وسیع پدید می‌آورند. این صخره‌ها به دلیل عبور جریان‌‌های آبی و سیلاب‌ها و با تاثیر فرسایش به شکل کنونی خود درآمده‌اند. زمانی که باد از میان این صخره‌ها عبور می‌کند صدایی مرموز پدید می‌آورد که می‌تواند یکی از دلایل نام‌گذاری آن به دره جنی باشد.

در مسیر عبور از دره که دو طرفتان را دو دیوار سنگی پوشانده‌اند اگر به آسمان نگاه کنید از آن جز یک باریکه چیزی نمی‌بینید. گاهی که صخره‌ها در هم تنیده می‌شوند حتی آسمانی پیدا نیست. خیلی‌ها می‌گویند که این دره بسیار شبیه به گرندکنیون در یوتا در کشور آمریکا است.

خانه‌های باستانی

وقتی به میانه‌های مسیر دره برسید چشمتان به شکاف‌های درون سنگ‌ها می‌افتد که بی‌شباهت به حفره‌های دیگر این دره نیست اما این شیارها به صورت طبیعی ایجاد نشده‌اند بلکه در گذشته متعلق به زرشتیان بوده‌اند. به این تونل‌ها خانه گبرها گفته می‌شود. این تونل‌ها در ارتفاع دو متری از سطح زمین و در عمق‌های هفت تا هشت متری هستند که به تالارهایی در زیر زمین می‌رسند.

خانه‌هایی که در حدود هزار و چهارصد سال پیش با دست کنده شده‌اند و قدمتشان به دوران ساسانی برمی‌گردد. پس علاوه بر آن‌که کال جنی یک جاذبه طبیعی است مکان تاریخی بسیار ارزشمندی هم هست. چرایی ساختن این خانه‌ها هنوز مشخص نیست اما یکی از نظرها این است که این حفره‌ها و دالان‌ها محلی برای نیایش زردشتیان بوده است.

حوضچه‌ها و آبشارهای کال جنی

در انتهای مسیر دره حوضچه‌هایی به عمق یک متر و نیم و آبشارهای کوچکی وجود دارد که در تابستان می‌توانید در آن‌ها شنا کنید. به این آبشارهای کوچک در زبان محلی شُلَن می‌گویند. در کنار این حوضچه‌ها راه‌هایی برای رسیدن آب به قنات‌های روستا وجود دارد که محلی‌ها آن‌ها را ساخته‌اند.

کال جنی از دو دسته کال اصلی و کال‌های فرعی تشکیل شده است. کال اصلی از نخلستان شروع می‌شود و تا روستای ازمغان امتداد دارد. در این کال آب در جریان است و گیاهان و پوشش سرسبزی در آن قرار دارد. این آب از چشمه ازمیغان به دره می‌رسد که در ادامه مسیر وارد کانالی می‌شود که به قنات برسد و از کال خارج می‌شود. خانه‌گبرها از همین محل شروع می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به کال جنی

با توجه به این‌که این دره در منطقه‌ای کویری قرار دارد بهترین و مطبوع‌ترین زمان برای سفر به آن در پاییز و اوایل زمستان یا اوایل بهار است. البته اگر به گرما علاقه‌مندید می‌توانید در اواخر تابستان به کال جنی سفر کنید.

نکات بسیار مهم برای سفر به کال جنی

برای سفر به مناطق کویری لازم است نکات مهمی را رعایت کنید که باعث می‌شوند سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید. چند نکته برای سفر به کال جنی را در زیر آورده‌ایم.

  • علاوه بر جمع کردن لباس‌های خنک لباس‌های گرم هم در چمدانتان جا دهید. شب‌های کویر سرد است و ممکن است این موضوع شما را اذیت کند.
  • از کفش مناسب و استاندارد استفاده کنید تا در پیاده‌روی و عبور از صخره‌ها خسته نشوید. می‌توانید از کفش‌های کوهنوری استفاده کنید.
  • به دلیل شدت آفتاب، لوازم بهداشتی مناسب برای حفاظت از پوست به همراه داشته باشید.
  • به هیچ عنوان به حیوانات یا طبیعت آسیب نرسانید و سعی کنید طوری گردشگری کنید که اثری از شما در طبیعت باقی نماند.
  • در اطراف کال جنی جاذبه‌های زیبای دیگری هم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید مانند پارک طبس، باغ گلشن طبس و ارگ قدیم طبس.
  • آب و خوراکی به میزان لازم معمول حتی کمی بیشتر همراهتان باشد.
  • به هیچ وجه برای وارد شدن به حفره‌های سنگی به تنهایی اقدام نکنید. حتما از راهنماهای محلی کمک بگیرید.

اقامت در کال جنی

اگر دوست دارید که از شب‌های کویر هم در سفرتان بهره ببرید می‌توانید در منطقه‌ای امن از اطراف کال جنی کمپ کنید. فقط مراقب باشید که ممکن است حیوانات خطرناکی مانند مار در آن اطراف باشد پس برای کمپ کردن کیسه خواب همراهتان باشد.

در اطراف این دره برای راحتی حال مسافران اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی هم وجود دارد. از طرفی هتل‌هایی هم نزدیک به این دره وجود دارد مانند هتل طبس میقات، هتل آستان قدس، هتل امیر و … که فاصله‌شان از کال در حدود سی کیلومتر است. رستوارن‌های مختلفی هم در همین فاصله از دره قرار دارند.

عکس های کال جنی

عکس کال جنی
کال جنی
کال جنی