چشمه‌ های باداب سورت

گاهی تنها یک مسافرت خوب است که می‌تواند روحمان را جلا دهد و حالمان را خوب کند. اما انتخاب یک مقصد مناسب همواره یکی از دغدغه‌های اصلی و ابتدایی گردشگران و مسافران است. امروز می‌خواهیم یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی در ایران را به شما معرفی کنیم. لازم نیست که برای دیدن مکان‌های زیبا به آن سوی جهان سفر کنید. هر شهری در ایران پر از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و مصنوعی است که بعضی از این جاذبه‌ها در نوع خود همتایی ندارند.

چشمه‌های باداب سورت یکی از همین مکان‌های جذاب است که دیدنشان شما را سرشار از نشاط می‌کند. آب‌های معدنی جاری در حوضچه‌های پله‌ای در رنگ‌های مختلف و شاد در شیب پایین کوهستان جاری هستند. در اطراف این چشمه‌ها تپه‌هایی سرسبز با درخت‌های سوزنی برگ وجود دارد که چشم‌نوازی منطقه را چندین برابر کرده‌اند. با ما باشید تا به معرفی کامل این مکان زیبا و این جاذبه طبیعی بپردازیم.

چشمه‌ های باداب سورت

چشمه‌های باداب سورت کجاست؟

این چشمه یکی از عجایب گردشگری ایران است و به چشمه‌های هفت رنگ نیز معروف است. باداب سورت در نود و پنج کیلومتری جنوب شهر ساری در استان مازندران قرار دارد. چشمه‌ها از سمت شمال به ارتفاعات پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ، از شرق به گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها، از غرب به روستای اُروست و از جنوب به سمت دره می‌رسد.

ویژگی‌های خاص چشمه‌های باداب سورت

در معنای لغوی، باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت میزان است. این پدیده طبیعی در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. چشمه باداب سورت دومین چشمه آب شور در جهان است. ویژگی قابل توجه این چشمه‌ها پلکانی بودنشان است یعنی پله‌های زیادی از جنس سنگ تراورتن به زیر هم قرار دارند و درون هر کدام آب‌هایی با طعم، رنگ، بو و حجمی متفاوت جاری است.

سنگ‌های تراروتن که بستر این آب‌ها هستند در رنگ‌های نارنجی و قرمز دیده می‌شوند و در طول سالیان درازی بر اثر فعالیت‌های طبیعی به وجود آمده‌اند. این چشمه‌ها با ویژگی منحصر به فردی که دارند و قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز منظره خیره‌کننده‌ای را ایجاد کرده‌اند. باداب سورت در دوران چهارم زمین‌شناسی شکل گرفته است و ارتفاع آن از سطح دریا معادل هزار و هشتصد و چهل متر است. از چنین چشمه‌هایی تنها تعداد محدودی در جهان وجود دارد.

چشمه‌ های باداب سورت

تقسیم‌بندی چشمه‌های باداب سورت

چشمه‌های باداب سورت در واقع دو دسته چشمه هستند. چشمه‌ای که آب بیشتری دارد آب آن به حدی شور است که حتی در زمستان‌های سرد یخ نمی‌بندد. در تابستان می‌توانید درون این چشمه که عمقی به اندازه پانزده متر دارد شنا کنید. علاوه بر این شنا در این آب برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله روماتسیم، سردرد و میگرن، دردهای کمر و پا به مفید است.

چشمه بعدی که در قسمت شمال غربی چشمه اول قرار دارد آبی به رنگ نارنجی و قرمز دارد که دارای مزه‌ای ترش است و اکسید آهن را از اعماق زمین به سطح آن می‌آورد و به طور واضح در اطراف چشمه رسوبات آهن قابل مشاهده هستند.

این دو چشمه اصلی در بالادست چشمه‌های پلکانی قرار دارند و از ارتفاعات به سمت پایین جاری می‌شوند و در حوضچه‌های سنگی می‌ریزند و به راه خود ادامه می‌دهند.

بهترین زمان سفر به چشمه‌های باداب سورت

منظره این مکان دیدنی در هر فصلی از سال زیبا و نفس‌گیر است و شما چه در زمستان چه در بهار یا تابستان می‌توانید به آن سفر کنید. اما معمولا سفر کردن در روزهای گرم به ارتفاعاتی نظیر این مکان به خصوص زیبایی‌ها و مزایای زیادی دارد؛ دشت‌ها و کوه‌ها تا چشم کار می‌کند سبز و درخشانند و رودخانه‌ها پر از آب، آفتاب بر پهنه کوهستان می‌تابد و آب‌های این چشمه‌ها در زیر نور خورشید به رنگ طلایی درمی آیند.

مسیر دسترسی به چشمه‌های باداب سورت

اگر تهران را به عنوان پیش‌فرض در نظر بگیریم باید به سمت استان مازندران حرکت کنید. پس از وارد شدن به مازندران به سمت شهر ساری بروید و در جاده ساری به کیاسر حرکت کنید. سپس مسیر را به سمت روستای اروست ادامه دهید تا به باداب سورت برسید. فاصله چشمه‌ها از روستا در حدود یک کیلومتر است و مسیر آن خاکی است. البته می‌توان از سمت سمنان هم به اروست حرکت کرد. اگر از سمت سمنان به چشمه‌ها حرکت کنید مسافت کمتری طی می‌کنید.

محل اقامت

طبیعت اطراف چشمه‌ها و خود آن‌ها به قدری زیبا هستند که ساعت‌های متمادی نگاهتان را خیره نگاه می‌دارند. اگر می‌خواهید از دیدنی‌های اطراف یا شهرهای دیگر هم دیدن کنید و چند روز در استان مازندران اقامت کنید می‌توانید در انواع بسیار مختلفی از هتل‌ها و اقامت‌گاه‌هایی که در این منطقه قرار دارند ساکن شوید تا از سفر خود بیشتر لذت ببرید.

نکته بسیار مهم پایانی

طبیعت همواره زیبا و چشم‌نواز است و سخاوتمندانه و با رویی گشاده از مسافران و مهمانان خود پذیرایی می‌کند. در هر جایی از این کره زمین شما مهمان طبیعت اطرافتان هستید. باداب سورت قطعا تبدیل به یکی از زیباترین صحنه‌های زندگیتان خواهد شد و با دیدن آن تمام خستگی از روحتان شسته می‌شود و همراه چشمه‌ها به پایین‌دست سفر می‌کند.

ضمن لذت بردن از صحنه‌های خارق‌العاده‌ای که در اطرافتان وجود دارد مراقب آن‌ها هم باشید تا مبادا از سمت انسان‌ها دچار آسیب بیشتر شوند. یکی از ویژگی‌های مهم گردشگران خوب حفاظت از پاکیزگی و دست‌نخوردگی طبیعت است. چنان سفر کنید که ردی از شما در مسیر باقی نماند و سفر به کامتان!

چشمه‌ های باداب سورت
چشمه‌ های باداب سورت
چشمه‌ های باداب سورت
چشمه‌ های باداب سورت