راهنمای سفر به کویر ریگ جن + توضیحاتی درباره کویر ریگ جن و نکات مهم

امروز سفر به کویر‌های گوناگون یکی از انواع رایج سفر شده است. شاید بگویید کویر چیزی برای دیدن ندارد اما دقیقا همین تفاوت وهم‌آلود کویر است که بسیاری را به سمت خود می‌کشد. کویر با تپه و دشت‌های سراسر یک‌رنگ، داغ و درخشان در طول روز و سرمای شدید شب‌ها و درخشش بی‌انتهای ستارگان می‌تواند هر کسی را به خود علاقه‌مند کند.

کویر ریگ جن

یکی از کویرهای معروف ایران که داستان‌های ترسناکی هم در کنار اسم خود دارد کویر ریگ جن است. کویری زیبا، وسیع و خاص. اگر نام این کویر توجه‌تان را جلب کرد یا یکی از علاقه‌مندان سفر به دشت‌های کویری هستید با ما همراه باشید تا همه چیز را برای سفر به کویر ریگ جن در اختیارتان قرار دهیم.

کویر ریگ جن کجاست؟

کویر ریگ جن در ناحیه‌ای در کویر مرکزی کشور ایران است. این کویر جایگاه سومین ریگ‌زار بزرگ در منطقه کویر مرکزی کشور ایران را داراست و به مثلث برمودای ایران شهرت دارد. منطقه کویر ریگ جن وسعتی معادل سه هزار و هشتصد کیلومتر مربع دارد.

به دلیل وسعت گسترده و نداشتن آب توجه کسی را به خود جلب نکرده است و چیزهای ناشناخته زیادی در آن وجود دارد که کسی از آن آگاه نیست. همین موضوع زمینه‌ای برای شکل گرفتن انواع داستان‌های ترسناک و غریب می‌شود. از جمله چیزهایی که در کویر وجود دارد و سبب ترس دیگران از گام گذاشتن در آن می‌شود وجود شن‌زارهای روان، تلماسه‌های زیاد، باتلاق‌های نمکی و … است که بسیار خطرناک هستند.

داستان‌های ترسناک کویر ریگ جن

همان‌طور که در هر شرایط ناشناخته و ترسناکی پای روح و جن در میان است باید گفت در این بیابان خلوت هم ارواح و شیاطین زیادی زندگی می‌کنند که می‌توانند به راحتی جان افرادی را که وارد کویر می‌شوند بگیرند یا آن‌ها را دیوانه و کر و لال کنند یا این‌که هرگز اجازه بازگشت ندهند! باتلاق‌های نمکی و خطرناک کویر ریگ جن از دیگر دست‌مایه‌های داستان‌های وهم‌انگیز است.

افراد زیادی سعی کردند پرده از رازهای این کویر بردارند اما موفق نشدند. حتی چندین فرد از کشورهای دیگر پا به این کویر گذاشتند اما عوامل مختلفی آن‌ها را از ادامه راه پشیمان کرد. در سال 1384 فردی به نام دکتر علی پارسا توانست تا مرکز ریگ جن پیش برود.

کویر ریگ جن

گریه سنگ چیست؟

گریه سنگ یکی دیگر از زمینه‌ها برای داستان‌پردازی‌های ترسناک درباره کویر ریگ جن است. در تاریکی‌های شب صداهای مختلفی از این کویر شنیده می‌شود. این صداها به گفته افرادی که به جنیان علاقه و باور دارند از آن‌ها برمی‌خیزد. اما در حقیقت چیزهای دیگری هستند که باعث ایجاد این صداهای ترسناک می‌شوند. یکی از این صداهای جالب که در این ریگ‌زار به گوش می‌رسد به گریه سنگ معروف است.

همان‌طور که می‌دانید اختلاف دمایی روز و شب در مناطق گرم و خشک بسیار زیاد است و روزهای گرم و شب‌های سرد را در این مناطق شاهد هستیم. بنابراین طبیعی‌ست که سنگ‌های کویر که کل روز زیر آفتاب داغ هستند در شب‌های سرد به سر و صدا بیفتند و این صداها بسیار زیاد و شبیه خرد شدن هستند. به حدی که گاهی حتی سنگ‌ها در زیر فشار این اختلاف دما خرد می‌شوند. صدای عجیب دیگر پیچیده شدن صدای باد در لابلای سنگ‌های کویر است که شبیه زمزمه است.

مسیر دسترسی به کویر ریگ جن

کویر ریگ جن از سمت شمال به جنوب سمنان، از سمت جنوب به شمال انارک، از سمت شرق به محور جندق ـ معلمان و در نهایت از سمت غرب به پارک ملی کویر می‌رسد. بنابراین برای رسیدن به این کویر مسیرهای گوناگونی وجود دارد. شما می‌توانید بسته به آغاز سفرتان از هر مسیری که به مقصدتان نزدیک‌تر است اقدام کنید. البته راه ساده آن از طریق گرمسار در سمنان است. در شهرستان گرمسار می‌توانید پس از وارد شدن به پارک ملی کویر پس از طی مسیر سنگ‌فرش به ریگ جن برسید.

ریگ جن

بهترین زمان برای سفر به کویر ریگ جن

اگر شما هم از علاقه‌مندان به کویر هستید باید بگوییم که کویر ریگ جن بسیار داغ است پس علاقلانه‌تر آن است که در فصل‌های خنک به آن سفر کنید تا طاقتتان در گرمای روز کویر سر نرود. از اواسط آبان تا اوایل ماه فروردین زمان مناسبی برای سفر به ریگ جن است.

نکات بسیار مهم درباره سفر به کویر ریگ جن

رفتن به مکان‌هایی مانند کویر ریگ جن که بسیار وسیع، یک‌دست و ناشناخته هستند مستلزم رعایت نکات بسیار مهم و حیاتی‌ست که رعایت نکردن آن‌ها می‌تواند خطرات جدی را در پی داشته باشد.

  • اگر به رفتن به این ریگ‌زار زیبا علاقه‌مند هستید باید با تجهیزات کامل به سفر بروید. باید ابزار و لوازم ضروری برای رفتن به کویر را بشناسید و بدون تهیه و داشتن آن‌ها دل به سفر به کویر نزنید.
  • اگر می‌خواهید وارد منطقه کویر ریگ جن شوید حتما حتما با حضور یک راهنمای مطمئن و محلی به انجام این کار اقدام کنید. مسیر ریگ جن پر از ناشناخته‌ها و خطرات مختلف است.
  • یکی از راه‌های جالب برای سفر به کویر سفر از طریق تورهای مختلف گردشگری است. سفر با تورهای مطمئن و خوش‌سابقه در گردشگری می‌تواند تجربه لذت‌بخشی برایتان باشد و از طرفی از بابت تجهیزات و خطرات خیالتان راحت‌تر است.
  • مراقب طبیعت این کویر باشید. در آن زباله رها نکنید و ردی از خودتان به جا نگذارید.

به هیچ عنوان بدون داشتن آذوقه و آب کافی، لباس و تجهیزات مهم مانند قطب‌نما و … به داخل کویر نروید. در کویر هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که بر طبق آن مسیرتان را پیدا کنید. فراموش نکنید افراد زیادی وارد این منطقه شدند و هرگز قادر به پیدا کردن راه خود نشدند. عاقبت آن‌ها چیزی به جز سردرگمی و تشنگی و گشنگی نبوده است و ارواح هیچ دخالتی در اتفاق افتادن این موارد نداشته‌اند.

جاذبه‌های اطراف ریگ جن

در اطراف این کویر روستاهای زیبایی وجود دارد که حتما به آن‌ها هم سری بزنید. از دیدن این روستاهای قدیمی و آثار به جا مانده از زمان‌های دور، آگاهی از طریقه زندگی مردم در این ناحیه و جذابیت‌های دیگر غافل نشوید.

محل اقامت

یکی از زیبایی‌هایی بی حد و حصر کویر آسمان شب آن است. در آسمان کویر هیچ نقطه سیاهی پیدا نمی‌کنید. با چند لحظه نگاه به این آسمان خودتان را در بین ستاره‌ها و نورها گم خواهید کرد. اجرامی که هیچ‌وقت قادر به دیدنشان نبودید به راحتی نمایان می‌شوند و می‌توانند هوش را از سرتان بپرانند. شما می‌توانید در اطراف این کویر در منطقه‌ای امن کمپ کنید یا پیش از سفرتان در هتلی در نزدیک‌ترین شهر به این کویر یعنی گرمسار اتاقی را رزرو کنید تا خیالتان از بابت محل اقامت راحت باشد.