راهنمای سفر به روستای تاریخی و سنتی مِیمَند

مکان‌هایی در جهان هستند که تا اندازه‌ای ارزشمند و منحصر به فرد هستند که هر کسی باید یک بار آن‌ها را در طول زندگی‌اش دیده باشد. جاهایی که تا آخر عمر از ذهنمان پاک نمی‌شود. مکان‌هایی که نه تنها در خاطرات و عکس‌هایمان بلکه در اعماق ذهنمان رسوخ پیدا می‌کنند و همان‌جا ماندگار می‌شوند. یکی از همین مکان‌ها در ایران روستای میمند است. این روستا ویژگی‌های بسیار خاص و قدمت زیادی دارد. چیزهایی که باعث می‌شوند افراد زیادی از کشورهای دیگر برای دیدن آن به ایران سفر کنند. در این مقاله این ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم و علت ارزشمند بودن این روستا را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

روستای میمند

روستای میمند کجاست؟

روستای میمند که به آن دهکده صخره‌ای میمند نیز گفته می‌شود در فاصله سی و هشت کیلومتری شمال شرقی از شهر بابک و در استان کرمان بر روی دامنه کوهستان واقع شده است. میمند را می‌توانید در میان شهرهای یزد، شیراز و کرمان پیدا کنید. روستایی که مردم در خانه‌های صخره‌ای زندگی می‌کنند. این روستای جذاب در سال 1394 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تمدن میمند هنوز زنده است، زندگی می‌کند و می‌تپد.

پیشینه تاریخی روستای میمند

حتما این سوال برایتان پیش آمده که چه‌گونه این روستا ساخته شده است و علت ساخت آن چه بوده است؟ برایتان بسیار جالب خواهد بود اگر بدانید که قدمت این روستا به دست‌کم سه هزار سال پیش برمی‌گردد. در این روستا علاوه بر خانه‌ها و سکونتگاه‌های صخره‌ای، معبد، قلعه و برج‌های گوناگونی قرار دارد که قدمتی سیزده هزار ساله دارند. این روستا از اولین مناطق سکونت انسان در ایران است و خانه‌های صخره‌ای آن همه با دست ساخته شده‌اند و به اصطلاح دست‌کَند هستند. این منطقه به دلیل نوع خاص روستا، استحکام دفاعی بالایی در طول تاریخ از خود نشان داده است.

روستای میمند

علت ساخت روستای میمند

درباره علت ساخت این خانه‌ها اختلاف نظر وجود دارد و هنوز به قطعیتی در این باره رسیده نشده است. اما حدس‌ها به دو نتیجه زیر می‌رسند.

  • عده‌ای می‌گویند که در قرن‌های هشت و هفت پیش از میلاد گروهی از آریایی‌ها این خانه‌ها را ساخته‌اند. کسانی که مهرپرست بودند و کوه برای‌شان نماد شکست‌ناپذیری و مقدس بوده است.
  • برخی دیگر عقیده دارند که در قرن سه تا دو پیش از میلاد و در اواخر حکومت اشکانیان قبیله‌های کوچ‌نشین کرمان که به مناطق خوش آب‌وهوا کوچ می‌کردند این خانه‌ها را ساخته‌اند.

ویژگی‌های روستای صخره‌ای میمند

این خانه‌ها بدون هیچ‌گونه مصالحی ساخته شده‌اند اما قطعا برای ساختن آن‌ها در دل صخره‌های سفت زحمت زیادی کشیده شده است. خانه‌هایی که از هزاران سال پیش پا برجا مانده‌اند و هنوز هم مردمانی در آن زندگی می‌‌کنند. مردمانی که در همان بافت سنتی خود غرق و پاس‌دار تمدن میمند هستند. مردمان میمند هنوز در صحبت‌های خود از واژه‌های پهلوی استفاده می‌کنند.

کیچه‌ها

به خانه‌های سنگی‌ این روستا کیچه گفته می‌شود. هر کدام از این کیچه‌ها از دیگری متفاوت است. در حالت کلی کیچه‌ها بین دو تا پنج طبقه دارند و هر کدام دارای چندین اتاق هستند. تعداد کیچه‌ها در روستای میمند در حدود چهارصد عدد و تعداد اتاق‌ها در حدود دوهزار و پانصد عدد است. اهالی روستا برای کف اتاق‌هایشان از گلیم یا نمد و قالی دست‌بافت استفاده می‌کنند.

کمدهای صخره‌ای

هم‌چنین این اتاق‌ها دارای طاقچه هستند که برای چیدمان لوازم مناسب است. به دلیل نداشتن دودکش در خانه‌ها اغلب دیوارها سیاه است که همین موضوع باعث استحکام بیشتر و عایق‌بندی بهتر می‌شود. این خانه‌ها با کندن خاک و ریختن آن ساخته شده‌اند پس اگر فضایی در خانه لازم می‌شد دیوارها را به اندازه مورد نیاز می‌کَندند و این حفره‌های کنده شده نقش کابینت یا کمدهای دیواری را بازی می‌کند.

حمام

این خانه‌ها دارای حمام‌های جداگانه هستند و بخش‌های مختلفی مانند رختکن و خزانه دارند. در وسط این حمام‌ها حوضی برای آب و در انتهای آن‌ها محلی برای شستشوی پاها قرار دارد. در صورت بازدید از این حمام‌ها خواهید دید که همه با رعایت اصول بهداشتی ساخته شده‌اند.

پوشش گیاهی و جانوری اطراف میمند

پوشش گیاهی اطراف این روستا بسیار متنوع است. در گذشته درختان بادام و پسته کوهی بیشتری در این اطراف وجود داشت اما امروزه تعداد آن‌ها کمتر شده است. شما می‌توانید از این پسته‌های کوهی بچشید یا در کنار اهالی روستا از نان و چای آتشی و غذاهای محلی لذت ببرید. علاوه بر این گیاه شاه‌توت در این منطقه فراوان است. حیواناتی که در این منطقه وجود دارند شامل مار، لاک‌پشت، خرگوش، سوسمار و … می‌شود.

شغل و درآمد اهالی روستا

اغلب اهالی این روستا در چهار ماه اول به دام‌داری و در چهار ماه بعدی به باغ‌داری مشغول هستند. در چهار ماه آخر سال و برای اقامت زمستانی به این خانه‌ها بازمی‌گردند. مردمان روستا بسیار مهربان و خون‌گرمند. مطمئن باشید از قدم زدن در میان مسیر این خانه‌ها و هم‌صحبتی با مردمانش سیر نمی‌شوید.

روستای میمند

آتشکده

تنها جایی که در میمند از دودکش برخوردار است قسمت موزه یا آتشکده آن است. در این اتاق‌ها دو آتش‌دان قرار دارد و زمانی این مکان آتشکده کرمان بوده است. برخی از لوازم تاریخی را هم می‌توانید در این قسمت مشاهده کنید از جمله خیش، دستگاه ریسندگی، کلیدهای چوبی و … .

بهترین زمان برای سفر به روستای میمند

آب‌وهوای این روستا معتدل کوهستانی است. به این معنا که در تابستان هوا مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است. برای رفتن به میمند بهترین فصل‌ها بهار و تابستان هستند. زمانی که در اطراف روستا تپه‌های سرسبز و درخشان دیده می‌شوند و آفتاب ملایم می‌تابد.

محل اقامت در میمند

بهترین پیشنهاد ما برای اقامت در روستای میمند، سکونت در همین خانه‌‌هاست. بعضی از روستاییان خانه‌هایشان را به گردشگران اجاره می‌دهند. اگر تمایل نداشتید می‌توانید در نزدیکی این روستا در اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی اقامت کنید. در هر دو صورت شما می‌توانید خاطرات زیبایی در این سفر بسازید. پیشنهاد می‌شود که حتما از غذاهای محلی روستا میل کنید. خوردن غذاهای محلی هر منطقه به سفرتان هیجان و تازگی بیشتری می‌دهند و می‌توانید تجربه‌های جدیدی کسب کنید.

روستای میمند

نکات پایانی

  • شما می‌توانید با اقامت در خانه‌های صخره‌ای روستا و خرید از محصولات محلی آن به اقتصاد روستا کمک کنید. از طرف دیگر با تجربه‌ای خاص و جدید شبی عالی برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید.
  • همان‌طور که از ارزش تاریخی و طبیعی این روستا آگاهید سعی کنید که در طول سفر خود هیچ آسیبی به محیط روستا وارد نکنید اعم از آسیب‌هایی مانند رها کردن زباله یا خراب کردن آثار تاریخی.
  • از سفرتان نهایت لذت را ببرید.
روستای میمند
روستای میمند
روستای میمند
روستای میمند
روستای میمند
روستای میمند
روستای میمند