دریاچه مهارلو : دریاچه ای به رنگ صورتی در ایران

دریاچه مهارلو یکی از جاهایی است طبیعت دوستان حتما باید به آن‌جا سر بزنند. محیطی فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز که دلتان می‌خواهد تا ابد آن‌جا بمانید! حتما برایتان جالب خواهد بود وقتی بدانید در ایران دریاچه‌ای وجود دارد که رنگ آن صورتی است! تا به حال برای گذراندن تعطیلاتی دل‌نواز در کنار دریاچه‌ای صورتی برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ اگر پاسختان منفی است حتما این مطلب را بخوانید تا از راز دریاچه صورتی ایران آگاه شوید. راهنمایی‌های مهمی که باید برای رفتن به دریاچه بدانید در ادامه آورده شده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه صورتی کجاست؟

استان فارس منطقه‌ای سرشار از زیبایی‌ها و شگفتی‌ها و تاریخی پربار است. استانی که از دیدن جاذبه‌هایش سیر نمی‌شوید. دریاچه مهارلو یکی از همین دیدنی‌های شگفت‌انگیز است. دریاچه مهارلو در ارتفاعات استان فارس قرار دارد. این دریاچه نمکی در حدود ششصد کیلومتر مربع وسعت دارد.

فاصله دریاچه از شیراز در حدود بیست کیلومتر است. در وسط تابستان آب دریاچه به رنگ صورتی درمی‌آید. این رنگ در بهار متفاوت و به سمت بنفش متمایل است. دریاچه مهارلو در قسمت جنوب شرقی شهر شیراز و در پنجاه و هفت کیلومتری مسیر جاده شیراز به فسا واقع شده است. روستایی که در نزدیکی دریاچه قرار دارد به همین نام شهرت دارد.

دریاچه مهارلو

روستای مهارلو و جاذبه‌های دیدنی

روستای مهارلو در گذشته به دشت گل معروف بوده و پیشینه تاریخی‌اش به دوران صفویه می‌رسد. این روستا در دامنه‌های کوه‌های زاگرس جنوبی قرار دارد که دارای خانه‌هایی با طاق‌هایی بلند و پنجره‌های قوس‌دار است و آب‌وهوایی معتدل دارد. این خانه‌های خاص به تنهایی یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. علاوه بر دریاچه و خانه‌ها جاذبه‌های دیگری هم در این منطقه وجود دارد، از جمله چشمه‌های آب معدنی، زیارتگاه، کاروان‌سرای شاه عباسی و باغ‌هایی پر از درختان بادام، انار و انجیر که زیبایی‌های این ناحیه را بیشتر می‌کنند.

زیبایی‌های دریاچه مهارلو

این دریاچه پیش از این وسیع‌تر بوده اما به مرور زمان از گستره آن کاسته شده است و در حال خشک شدن است. علاوه بر رنگ جذابی که دریاچه دارد محل سکونت بسیاری از پرندگان و جانوران مهاجر یا غیر مهاجر است. ممکن است زمانی که به دیدن این دریاچه می‌روید این جانوران زیبا را مشاهده کنید. این دریاچه آب شوری دارد و قسمت‌های خشک شده آن تبدیل به بستری از نمک شده است و پهنه سفید و زیبایی را به وجود آورده است. این نمک‌ها خوراکی هستند و یکی از منابع اصلی تامین نمک در استان فارس است.

دریاچه مهارلو

عمق آن بین نیم متر تا سه متر است. آب آن از طریق بارش باران و رودخانه‌های فصلی دیگر تامین می‌شود. رودخانه فصلی خوشک از شیراز به به دریاچه مهارلو می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف دریاچه شامل گون، شیرین بیان، انجیر، بلوط، بید و بادام است.

علت رنگ سرخ دریاچه مهارلو

آب این دریاچه به علت عمق کمی که دارد با سرعت زیادی تبخیر می‌شود و میزان تبخیر بالا باعث شورتر شدن آب دریاچه می‌شود. این شرایط برای رویش جلبکی به نام کشند قرمز مناسب است. با تکثیر فراوان جلبک و گسترش خود در دریاچه باعث شده تا رنگ دریاچه به صورتی و قرمز متمایل شود. در این آب موجود دیگری قادر به زیستن نیست.

با این‌که وجود این جلبک و شوری زیاد آب شرایط را برای زندگی جانداران دیگر از بین برده‌ است اما در اطراف دریاچه جانوران زیادی به حیات خود ادامه می‌دهند. از جمله این جانوران می‌توان به مارمولک، مار، لاک‌پشت، جانوران دوزیست و هم‌چنین پرندگانی نظیر پلیکان، فلامینگوها، لک‌لک، خوتکا، اردک، حواصیل و … اشاره داشت. تنها موجودی در آب زندگی می‌کند موجودی به نان آرتیما می‌باشد که نقش مهمی در تولید نمک دارد.

دریاچه مهارلو

تهدیدات زیستی دریاچه مهارلو

باید گفت با این‌که این دریاچه با رنگ جالب خود بسیار زیباست اما جلبکی که در آن مدام تکثیر می‌شود حیات درون دریاچه را تهدید می‌کند. هر چه بر میزان جلبک‌ها اضافه می‌شود میزان اکسیژن آب کاهش پیدا می‌کند و باعث ایجاد سم‌های مختلف می‌شود. این موضوع علاوه بر تاثیرگذاری بر زیست موجودات درون دریاچه بر روی زندگی حیوانات اطراف آن هم تاثیرگذار است.

از طرفی خود دریاچه هم در خطر نابودی قرار دارد. در گذشته به علت خشک‌سالی یک بار آب این دریاچه به طور کامل خشک شد ولی پس از بارش‌ها بعد از مدتی دوباره احیا گردید. در صورت بی‌توجهی این اتفاق ممکن است دوباره برای آن رخ بدهد.

مسیر دسترسی به دریاچه مهارلو

شما می‌توانید پس از دیدن جاذبه‌های شهر شیراز به جاده شیراز ـ فسا وارد شوید. پس از طی مسافتی بیست کیلومتری به دریاچه می‌رسید. برای رسیدن به روستای زیبای مهارلو و دیدن از طبیعت چشم‌نواز و خانه‌های خاصش باید همان مسیر را به اندازه پنجاه و هفت کیلومتر ادامه دهید.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه صورتی مهارلو

از آن‌جایی که قسمت زیادی از دریاچه در فصل تابستان تبخیر می‌شود می‌توان گفت که بهترین زمان برای سفر به آن در فصل پاییز و فصل بهار است چرا که بارش‌های فصلی حجم دریاچه را افزایش می‌دهند.

محل اقامت

برای اقامت می‌توانید در هتل‌های فراوانی که در شیراز وجود دارند اقامت کنید. انواع هتل‌ها با درجه‌های کیفی متفاوت در دسترس شما هستند. برای این‌که قبل از سفر هتل را رزرو کنید یا درباره هتل‌های شیراز اطلاعات کسب کنید می‌توانید سری به وب‌سایت‌های گوناگون بزنید.