نکات مهم در سفر به تالاب ارواح (دریاچه ممرز)

در استان ساحلی و سرسبز مازندران دریاچه‌ای وجود دارد که به تالاب ارواح مشهور است. این دریاچه جذاب محل جالبی برای کسانی است که کنجکاوند و به سفرهای هیجان‌انگیز علاقه دارند. برای رسیدن به این دریاچه باید از مسیر طولانی و بکری عبور کنید. دیدن این منظره زیبا با این نام جالب سختی‌های خودش را دارد! در این مقاله اطلاعات لازم درباره این دریاچه را در اختیار طبیعت‌گردان و گردشگران علاقه‌مند قرار می‌دهیم.

 تالاب ارواح (دریاچه ممرز)

تالاب ارواح کجاست؟

شما می‌توانید برای گردشگری در استان زیبای مازندارن به نقاط مختلفی بروید که هر کدام چشم‌نواز و دلنشین است. در این استان در شهر نوشهر روستایی وجود دارد که چند کیلومتر بعد از آن و نرسیده به روستای بعدی دریاچه ممرز یا دریاچه ارواح قرار دارد. تالاب ارواح در میان جنگل انبوهی از درختان متنوع واقع شده است. درباره این پدیده داستان‌های مختلف و ترسناکی وجود دارد که شنیدن آن‌ها می‌تواند هیجان سفر شما را بیشتر کند! با ما همراه باشید.

مسیر دسترسی به تالاب ارواح

اگر قصد تماشای طبیعت جذاب این دریاچه را دارید باید در دوازده کیلومتری مسیر شهر نور به نوشهر به جاده ونوش وارد شوید. در این جاده به تابلویی می‌رسید که روی آن مسیرها را به طرف روستای چلندر و صلاح‌الدین سفلی مشاهده می‌کنید. وارد مسیر روستای ذکر شده شوید. پس از عبور از روستای چلندر به محوطه محیط‌بانی می‌رسید. باید در این قسمت با کسب اجازه از نگهبان محیط‌بانی (و ثابت کردن این‌که قاچاقچی چوب نیستید!) مسیر را در حدود ده کیلومتر ادامه دهید. پس از طی این مسیر تابلویی با نام دشت و بند ممرز وجود دارد که مسیرش شما را به تالاب ارواح می‌رساند. لازم به گفتن است که مسیر این دریاچه برای ماشین‌های معمولی دشوار است. یا باید با ماشین‌های کمک‌دار بروید یا اگر در توان ماشینتان نبود مسیر را پیاده طی کنید.

داستان‌های تالاب ارواح

داستان‌ها و شایعات درباره این دریاچه مرموز فراوان است و هر کسی چیزی در این باره می‌گوید. دریاچه‌ای که محل زندگی ارواح است، دریاچه‌ای که چیزی در آن نمی‌روید و … . قابل به ذکر است تا کنون مورد عجیب و حضور روحی در این دریاچه گزارش نشده است و تنها اسم دریاچه تالاب ارواح است.

ممکن است به دلیل منظره جالب تالاب و بکر و خلوت بودن آن باشد که وهمی عجیب را در کنار عوامل دیگر به مخاطب منتقل می‌کند. اگر زمانی در کنار دریاچه حضور داشته باشید که دریاچه سرد و مه‌ گرفته است و در گرگ و میش غروب صدای حیوانات گوناگون به گوش می‌رسد و سایه‌ها که تیره و بلند می‌شوند همراه درختان خشک درون دریاچه شبیه اشباحی سرگردان حرکت می‌کنند احتمالا نام دریاچه و علت نام‌گذاری‌اش برای شما تداعی خواهد شد!

تالاب ارواح

اطلاعات جغرافیایی تالاب ارواح

وسعت تالاب ممرز چیزی در حدود هفتصد متر در سیصد متر است. این تالاب و محیط جنگلی اطرافش برای حفظ پوشش‌های جانوری و گیاهی در فهرست ملی ایران ثبت شده و منطقه‌ای حفاظت شده است. نام محلی آن دریاچه دشت ممرز می‌باشد که رفته‌رفته با نام دریاچه ارواح بر سر زبان‌ها افتاده است. ممرز نام درختی خاص این منطقه است که ارتفاعش مابین پانزده تا بیست و پنج متر است. تنه این درختان دارای شیارهای فراوان و پوستش سبز و خاکستری است. درختان ممرزی که سالیان زیادی در آب دریاچه ریشه داشته‌اند اکنون ریشه‌هایشان پوسیده شده و جز تنه‌های خشک از آن‌ها باقی نمانده است. اطراف تالاب پوشیده از درخت‌های توسکا و ممرز است.

نکته جالب این تالاب درواقع همین درخت‌های خشکیده‌ای هستند که با فاصله از هم درون آب دریاچه قرار دارند و نمای جذابی را در کنار سایه‌هاشان در آب ایجاد کرده‌اند. البته گفتنی است که در این مسیر احتمال برخوردن به حیوانات وحشی نیز وجود دارد و باید مراقب حیوانات و خودتان باشید.

درست است که رسیدن به این تالاب سخت است اما فراموش نکنید که مسیر رسیدن به این دریاچه شما را سر ذوق می‌آورد و صحنه نهایی که دیدن دریاچه است ارزش همه این سختی‌ها را دارد. به یاد داشته باشید که برای رفتن به این مکان حسابی خودتان را مجهز کنید.

دریاچه ممرز

بهترین زمان برای سفر به دریاچه ممرز

برای رفتن به این مکان جادویی بهتر است در بهار و تابستان این کار را انجام دهید. در این فصل‌ها هم شرایط آب‌وهوایی مناسب است هم دریاچه و مناظر اطراف بسیار زیباست. در روزهای سرد سال رسیدن به دریاچه بسیار سخت خواهد بود و تا حدی خطرناک است.

 دریاچه ممرز
دریاچه ممرز

چند توصیه

  • اگر از اپلیکیشن‌های مسیریابی استفاده می‌کنید بهتر است نام اصلی دریاچه را با عنوان دریاچه ممرز جستجو کنید.
  • از آن‌جایی که در اطراف دریاچه هیچ امکاناتی وجود ندارد تغذیه، پوشش لازم و هر چیزی را که نیازتان می‌شود به همراه داشته باشید.
  • هیچ‌گونه آسیبی به هیچ حیوانی وارد نکنید و برای زباله‌های خود حتما نایلونی به همراه داشته باشید و در پاک‌ نگهداشتن طبیعت حداکثر تلاشتان را انجام دهید.