یخ زدگی شیشه خودرو و روش های پاک کردن

از جمله مشکلات رایج در فصول سرد، یخ زدگی شیشه اتومبیل می باشد. برای جلوگیری و رفع یخ زدگی شیشه خودرو راهکارهایی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به بررسی این موارد بپردازیم. پس اگر با این معضل مواجه اید و یا در فکر راهی جهت حا یخ زدگی شیشه اتومبیل هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

یخ زدگی

یخ زدگی پدیده ای است که رانندگان اغلب در روزهای سرد و همچنین فصل زمستان با آن رو به رو می شوند. علت اصلی این امر تفاوت دمایی است که در درون و بیرون خودرو ایجاد می شود. لذا انجام برخی کارها می تواند مانع از ایجاد این مشکل گردد.

در چنین شرایطی مشابه با حالت بخار زدگی شیشه، اولین و شاید مهم ترین معضلی که رانندگان خودرو با آن مواجه هستند، محدود شدن در دید است.

توجه داشته باشید که پاک کردن شیشه یخ زده با یک شی تیز، چندان کار درستی نیست و می تواند به شیشه خودرو آسیب جدی وارد نماید.

یخ زدگی شیشه خودرو

به منظور پیشگیری و جلوگیری از یخ زدگی شیشه اتومبیل راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:

 • پوشاندن شیشه های خودرو به کمک پارچه و یا پتو
 • استفاده از محلول آب و سرکه یا آب و الکل و اسپری کردن آن بر روی شیشه
 • استفاده از پیاز خام، پیاز می تواند مانع از یخ زدگی شیشه خودرو شود.
 • پوشاندن آینه بغل های خودرو به کمک کیسه های پلاستیکی مناسب
 • برای جلوگیری از یخ زدن تیغه های برف پاک کن خودرو می توانید از الکل بر روی تیغه ها استفاده نمایید.

روش های پاک کردن یخ زدگی شیشه خودرو

چنانچه شیشه خودروی شما دچار یخ زدگی و یا برف زدگی شده است، از راهکارهای زیر می توانید جهت رفع یخ زدگی استفاده نمایید.

⦁ ضد یخ

اولین راهکاری که به ذهن می رسد، استفاده از ضد یخ مناسب است. ضد یخ ها به راحتی در اکثر فروشگاه ها در دسترس بوده و به آسانی می توانید از آن استفاده نمایید. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید و یا به دفعات با معضل یخ زدگی شیشه مواجه هستید، انتخاب ضد یخ گزنه مناسبی برای شما خواهد بود.

برای استفاده از ضد یخ و یا محلول های مشابه، کافی است مقداری از آن را روی شیشه اتومبیل اسپری کرده و بعد از چند دقیقه با یک پارچه تمیز شیشه را پاک نمایید.

دقت داشته باشید با استفاده از ترکیب الکل و مقداری مایع ظرف شویی و اسپری آن بر روی شیشه نیز می توانید محلولی خانگی جهت رفع یخ زدگی خودرو درست نمایید. علاوه بر آن این محلول یک پاک کننده فوق العاده برای شیشه نیز محسوب می شود.

⦁ استفاده از آب

رایج ترین و متداول ترین روش، بهره گیری از آب برای پاک کردن شیشه یخ زده است. این راهکار چند مشکل اساسی دارد. نخست آن که آب خود در دمای پایین مجدداً یخ می زند. از طرفی استفاده از آب داغ نیز به علت تغییر ناگهانی در دما، می تواند باعث ترک خوردگی و یا آسیب به شیشه های خودرو شود.

بهترین حالت و زمان برای استفاده از آب به عنوان ضد یخ، موقعیتی است که دمای هوا چندان پایین نباشد و آب مورد استفاده نیز ولرم و نسبتاً گرم باشد.

⦁ کارت اعتباری

درصورتی که آب و ضد یخ در دسترس نیست، استفاده صحیح و اصولی از کارت اعتباری می تواند این مشکل را حل کند. بدین منظور ابتدا خودرو را روشن نموده و هیتر (گرم کننده شیشه ها) را در دمای بالا تنظیم و روشن نمایید. اندکی اجازه دهید یخ ها نرم شوند و سپس به کمک کارت اعتباری یخ های ایجاد شده بر روی شیشه را بتراشید.

⦁ استات سدیم یا کیسه برنج

یکی دیگر از راه حل های پاک کردن یخ زدگی شیشه خودرو، استفاده از کیسه برنج و یا استات سدیم است. بدین منظور مقداری برنج را درو نیک کیسه پارچه ای ریخته و با استفاده از وسیله ای مشابه با ماکروویو آن را گرم کنید. سپس کیشه را از داخل خودرو به شیشه یخ زده مالیده تا با جذب گرما توسط شیشه، یخ زدگی برطرف شود. کیسه های استات سدیم نیز روندی مشابه با کیسه برنج داشته و می تواند جایگزین آن باشد.

توجه داشته باشید کیسه های برنج و یا استات سدیم همانند آب داغ ممکن است باعث آسیب و یا بروز ترک در شیشه شوند. برای جلوگیری از این مشکل، کیسه را به مدت طولانی بر روی یک قسمت قرار ندهید.

چند نکته مهم پیرامون یخ زدگی

 • پیش از پاک کردن شیشه، بهتر است خودروی خود را روشن نمایید.
 • پس از پاک کردن شیشه، برف ها و یخ های روی چراغ ها نیز برطرف نمایید. تا هنگامی که یخ ها به طور کامل از روی شیشه اتومبیل پاک نشده اند از حرکت کردن بپرهیزید.
 • قراردادن برف پاکن خودرو بر روی حالت اتومات ممکن است باعث چسبیدن تیغه ها به شیشه گردد. لذا برف پاک کن را در حالت اتومات قرار ندهید.
 • در صورت چسبیدن تیغه های برف پاک کن به شیشه از وارد کردن فشار به آن ها بپرهیزید.
 • از استفاده از شی تیز برای پاک کردن شیشه بپرهیزید. همچنین استفاده از روزنامه جهت پاک کردن یخ زدگی خودرو توصیه نمی شود. زیرا به دلیل نازک بودن روزنامه، امکان چسبندگی آن ها به شیشه خودرو زیاد است.
 • دستمال پارچه ای، دستکش پلاستیکی و کاردک از جمله بهترین ابزار حین پاک کردن یخ زدگی شیشه هستند.
 • پیش از روشن نمودن خودرو از عدم یخ زدگی اگزوز اطمینان حاصل کنید. یخ زدن اگزوز می تواند باعث ورود گازهای کربن مونو اکسید به خودرو شود.