نکات مهم در رانندگی با خودروهای دنده اتوماتیک

تکنولوژی در کنار صنعت همواره سعی در راحتی بیشتر انسان در استفاده از وسایل و دستگاه های مختلف داشته است. صنعت خودروسازی نیز یکی از زمینه هایی است که روز به روز تکنولوژی ها و فناوری های تازه ای به آن وارد می شود. یکی از مهم ترین تغییراتی که باعث پیشرفت این صنعت شده، تبدیل گیربکس دستی به اتومات می باشد. خودروهای اتومات نسبت به اتومبیل های دنده ای از مزیت هایی برخوردار است اما توجه به نکاتی در این خصوص ضروری است. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

خودروهای دنده اتوماتیک

تاریخچه خودروی دنده اتوماتیک

برای نخستین بار در سال 1941 میلادی بود که کادیلاک از اولین خودروی مجهز به گیربکس اتومات رونمایی کرد. باگستردگی استفاده از خودروی اتومات و گذشت زمان و همچنین افزایش علاقه و تقاضا، روز به روز استفاده از خودروهای اتومات در جهان افزایش یافت.

خودروهای اتومات در کشورمان ایران نیز از دهه هشتاد کم کم با اقبال خوبی مواجه شد. این درحالی است که آموزش های خاصی در این زمینه به رانندگان داده نمی شود. گواهینامه راهنمایی و رانندگی نیز بر اساس آموزش و آزمون خودروی دنده ای صورت می گیرد. تصور اشتباه آن است که با حذف پدال کلاچ رانددگی به راحتی هرچه تمام تر انجام خواهد شد، در حالی که این چنین نیست. رانندگی با خودروی اتومات نیازمند مهارت و هماهنگی است. لذا ناشی بودن و ضعف در این طمینه می تواند خسارت ها و اتفاقات ناخوشایندی را به وجود آورد.

چگونگی رانندگی با خودروی اتومات

به منظور رانندگی با خودروی اتومات دانستن برخی نکات لازم و ضروری است. در این زمینه به نکات زیر توجه نمایید :

⦁ پای چپ برای ترمز

برای رانندگی با خودروی اتومات خصوصاً برای اولین بار، باید پای چپ را که پیش از این بر روی کلاچ قرار می گرفت را به فراموشی بسپارید. خودروی اتومات، کلاچ ندارد لذا در این شرایط پای چپ تنها باید برای ترمز استفاده شود.

در رانندگی با خودروی اتومات همواره سعی کنید پدال گاز و ترمز را باهم فشار ندهید. این کار سبب آسیب و فشار به گیربکس خودرو خواهد شد.

⦁ در زمان استارت، پای خود را بر روی پدال ترمز قرار دهید

طراحی خودروهای جدید به گونه ای است که بدون فشار ترمز، خودرو روشن نخواهد شد. لذا پیش از حرکت خودرو پای خود را از روی ترمز بلند نکنید. جدای از ایم مسئله، به دلایل ایمنی نیز انجام این کار توصیه می شود..در زمان توقف خودروی اتومات دنده ها به جز دنده شیفتر در حالت خلاص هستند. در نتیجه در صورت نقص در دنده شیفتر، خودرو در حالت توقف قرار نداشته و پس از روشن کردن ممکن است خودرو حرکت کند. لذا در مجموع هنگام روشن نمودن خودرو، پای خود را بر روی ترمز قرار دهید.

⦁ گرم کردن خودرو پیش از حرکت

گرم کردن خودرو، خصوصاً در هوا و شرایط سرد اهمیت زیادی دارد. برای چند دقیقه خودروی خود را پیش از حرکت گرم نمایید. قرار دادن دنده در حالت P بهترین گزینه برای گرم کردن خودرو است. همچنین در صورتی که دنده N یا خلاص در خودرو وجود داشته باشد می توان از این حالت نیز هنگام گرم کردن استفاده کرد. هنگام گرم شدن خودرو پا بر روی ترمز گذاشته و از گاز دادن اجتناب نمایید. تعویض دنده در زمانی که دور موتور بالا است می تواند باعث آسیب به گیربکس خودرو شود.

پس از این مرحله، حالت دنده را انتخاب کرده و به آهستگی پای خود را از ترمز بردارید.

پس از برداشتن پا از روی ترمز خودرو به آرامی شروع به حرکت خواهد کرد. پس از حرکت اولیه خودرو با فشاردادن پدال گاز و افزایش سرعت، به صورت خودکار و اتومات دنده جابه جا خواهد شد.

نکات حیاتی برای حفظ سلامت و ایمنی گیربکس خودرو اتومات

  • در هنگام ترافیک و یا حرکت با سرعت آهسته بهتر است دنده را در حالت L قرار دهید. پس از خارج شدن از منطقه ترافیک یا افزایش سرعت، دنده را در حالت D بگذارید.
  • به صورت مکرر و دائماً دنده را از حالت های اشاره شده و برعکس تغییر ندهید. اصطکاک و گرم شدن گیربکس باعث به هم خوردن تنظیمات آن خصوصاً در بلندمدت خواهد شد.
  • اضافه وزن و حمل قطعات و وسایلی که سبب سنگین شدن خودرو شود، در کاهش عمر قطعات گیربکس تأثیرگذار است.
  • در توقف های کوتاه مدت (کمتر از 2 تا 3 دقیقه) دنده را در حالت P یا N گذاشته و پای خود را روی ترمز قرار دهید. برای آغاز حرکت نیز دنده را در حالت D بگذارید. در این حالت صدایی کوتاه می شنوید که نشان از درگیری گیربکس می باشد، حال شورع به گاز دادن نمایید.
  • گیربکس سنسورهای حساسی داشته که با شستن موتور می تواند آسیب ببیند. همچنین تعویض روغن گیربکس از دیگر نکات مربوط به اصول نگهداری گیربکس می باشد.
  • سایز لاستیک های خودرو براساس گیربکس تعیین می گردد. لذا تغییر در اندازه لاستیک سبب فشار بر گیربکس و کاهش عمر مفید آن خواهد شد.
  • قبل از توقف و ایست کامل خودرو، دنده را در حالت P نگذارید. همچنین در سرازیری ها خودرو را در حالت خلاص قرار ندهید و زمانی که خودرو در حال حرکت می باشد دنده را تعویض ننمایید.

پارک کردن با خودروی اتوماتیک

در زمانی که خودرو را پارک می نمایید، بایستی دنده را در وضعیت P قرار داده و سپس اقدام به خاموش کردن خودرو نمایید. تعویض دنده در حالت P پیش از توقف کامل، سبب آسیب به گیربکس خودرو می شود.

رانندگی با خودروی اتومات ممکن است سهولت و لذت بیشتری نسبت به خودروی دنده ای داشته باشد. اما رعایت برخی از اصول و نکات بسیار حائز اهیمت است. رعایت نکردن به دستورالعمل ها و یا اهمیت ندادن به آن ها می تواند باعث بروز آسیب به خودرو و قطعات آن و همچنین در برداشتن هزینه های بسیاری برای شما داشته باشد.