سیر تا پیاز برف پاک کن خودرو

یکی از قطعات به ظاهر کوچک و ارزان قیمت خودرو، برف پاک کن است. برف پاک کن یکی از اجزای نسبتاً ظریف و مستعد آسیب خودرو هستند. برف پاک کن در فراهم کردن ایمنی حین رانندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تعویض برف پاک کن اغلب کار بسیار راحتی است. شخصاً و بدون نیاز به تعمیرکار، می توانید امور مربوط به تعویض ونصب آن را به سادگی انجام دهید.

برف پاکن

اهمیت و نقش برف پاک کن

وظیفه اصلی برف پاک کن خودرو، تمیز کردن شیشه جلوی اتومبیل و پاک کردن آن از آلودگی ها و موانع احتمالی دید، حین رانندگی است.

برف پاک کن ها در مدل های نسبتاً قدیمی تر، به صورت مکانیکی کار می کنند. یعنی با استفاده از اهرمی که غالباً در کنار فرمان قرار دارد، قابل کنترل هستند. در خودروهای مدرن و امروزی، برف پاک کن ها غالباً برقی هستند. برخی از آن ها حتی مجهز به سیستم سنسور باران بوده و به صورت اتومات فعال شده و به پاک کردن و تمیز نمودن شیشه اقدام می کنند.

همچنین برخی از خودرو ها بر روی شیشه عقب و حتی چراغ نیز برف پاک کن دارند. این امر تاحدودی باعث افزایش ایمنی و کاهش خطر تصادفات می گردد.

ساختمان برف پاکن

برف پاک کن ها معمولاً از یک تیغه و روکش پلاستیکی تشکیل شده اند. مکانیزم کارکرد آن نیز به صورت حرکات رفت و برگشتی بوده و باعث پاک کردن آب باران و یا آلودگی ایجاد شده بر روی شیشه خودرو می گردد.
توجه داشته باشید که تیغه به خودی خود باعث تمیزی شیشه نمی شود. بلکه سالم بودن روکش پلاستیکی روی آن نقش به سزایی در کیفیت کار دارد. همچنین برف پاک کن از جمله قطعات مصرفی خودرو است. یعنی به مرور زمان و در اثر استفاده، شرایط و تغییرات محیطی، از کیفیت و عملکرد مناسب آن ها کاسته می شود. لذا تعویض و سرویس مناسب آن ها باید در دستور کار رانندگان قرار بگیرد.

سنسور باران در برف پاکن

همان گونه که اشاره شد برخی از خودروهای جدید طراحی شده دارای سیستم هوشمند و اتومات برف پاک کن هستند. در این شرایط و در صورت خرابی سنسور، سایر اجزای برف پاک کن کار می کنند و تنها حالت هوشمند و اتومات آن دچار اختلال خواهد شد. یکی از این علل می تواند کثیف شدن چشمی های سنسور باشد.

انواع برف پاکن

در ادامه به بررسی انواع مختلف برف پاک کن می پردازیم:

برف پاک کن معمولی

این نوع از برف پاک کن ها از تیغه معمولی و پلاستیک فشرده تشکیل شده اند. پلاستیک برف پاک کن‌های معمولی غالباً از جنس متوسطی برخوردار بوده و به سرعت کیفیت خود را از دست می دهند. لذا برای حفظ عملکرد مناسب خود نیاز است در مدت زمان کوتاه به تعویض آن ها پرداخته شود.

برف پاکن ژله‌ای

این نوع برف پاک کن را می توان بهترین نوع برف پاک کن در نظر گرفت. جنس سیلیکونی آن عملکرد به مراتب بهتری از پلاستیک داردو طول عمر برف پاک کن ژله این نیز بیشتر از نمونه ای معمولی بوده و مقاومت بیشتری در برابر فرسودگی خواهد داشت.

برف پاک کن گیردار

برف پاک کن های گیردار برای شرایط جوی عممولی توصیه نمی شود. این برف پاک کن ها برای پاک کردن برف حین رانندگی در مناطق کوهستانی و سردسیر استفاده می شوند.

نشانه‌های خرابی برف پاک کن

چه موقع متوجه شویم برف پاک کن خراب شد هو یا نیزا به تعویض و سرویس دارد؟ در پاسخ باید گفت وقوع هر یک از علائم زیر و یا ترکیبی از آن ها می تواند خبر از نقص در عملکرد برف پاک کن خودروی شما داده و نیاز به سرویس آن ها داشته باشید.

  • ایجاد خط و خش روی شیشه خودرو
  • شنیدن صدای نامناسب و نسبتاً گوش خراش حین حرکت تیغه ها
  • لق بودن و لرزیدن تیغه ها هنگام استفاده
  • تمیز نکردن و پاک ننمودن مناسب شیشه خودرو

برف پاک کن‌ها را هر چند وقت یک بار تعویض کنیم؟

عموماً نمی توان یک زمان مشخص برای تعویض برف پاک کن ها تعیین کرد. عوامل زیادی در طول عمر برف پاک کن می تواند تأثیرگذار باشد. مهم ترین آن ها شرایط جوی و محیطی است. طبیعتاً شرایط آب و هوایی مناسب که استفاده از برف پاک کن ها به ندرت رخ می دهد، برف پاک کن از طول عمر بیشتی برخوردار است. از طرفی دیگر شرایط کوهستانی و یا مناطقی که بارش باران زیاد است برف پاک کن ها سریع تر نیازمند تعویض هستند. تابش مستقیم نور آفتاب نیز ممکن است سبب کاهش طول عمر مفید برف پاک کن ها شود. لذا بررسی هر 6 ماه یک بار برف پاک کن ها حتی در شرایط جوی مساعد توصیه می شود.

تعویض تیغه برف پاکن

همان گونه که بیان شد تعویض برف پاک کن، کار چندان دشواری نیست. برای تعویض تیغه ها، می توانید کمی آن ها را خم کرده تا از قاب فلزی خود جدا شوند. اکنون می توانید تیغه های جایگزین را در قالب قرار دهید. فقط توجه داشته باشیدکه تیغه ها در قاب مخصوص خود باید ثابت بوده و لق زدگی نداشته باشند.

برف پاکن در شیشه عقب خودرو‌

غالباً در خودروهای هاچ بک و شاسی در قسمت شیشه عقب خودرو نیز از برف پاک کن استفاده می شودو علت این امر نیز شیب زیاد شیشه عقب این نمونه از خودروها نسبت به خودروهای صندوق دار دیگر است. این کار باعث می شود رانندگان خودروهای نیم شاسی، هاچ بک و شاسی از دید بهتری نسبت به عقب خودرو خصوصاً در آب و هوای بارانی برخوردار باشند.

توجه داشته باشید برف پاک کن از نقش فراوانی در ایمنی و راحتی شما در رانندگی دارد. خصوصاً در شرایط بارندگی و بارش برف که نبود برف پاک کن مناسب می تواند خطرات جدی در پی داشته باشد. در نتیجه هنگام مشاهده علائم خرابی و یا فرسوده شدن برف پاک کن ها در اسرع وقت نسبت به تعویض و رفع نقص آن ا اقدام کنید.