آشنایی با انواع پلاک خودرو در ایران

پلاک وسایل نقلیه علاوه بر عدد، دارای رنگ‌ها و حروف مختلفی است که کمتر به آن توجه کردیم، اما هرکدام نشان‌گر مورد خاصی است که دانستنش در برخی موارد به افزایش اطلاعات عمومی کمک می‌کند.


پلاک یاب

پلاک یاب ( جستجوی آنلاین پلاک )

نرم افزار آنلاین و به روز ، سریع و کاربردی برای جستجو محل صدور پلاک خودروهای داخلی که براساس کد شهر، نام استان ، نام شهر می توان جستجو کرد.


پلاک های سفید ( شخصی )

بیشترین تعدادی پلاکی که در کشور تردد می‌کند مربوط به همین رنگ است. خودرو‌های پلاک سفید به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 • خودرو‌های گذر موقت : خودرو‌های پلاک سفید که با دارای حرف «گ»، هستند اصطلاحاً به خودرو‌های گذر موقت معروفند و پلاکشان هم پلاک گذر موقت است. این پلاک برای خودروهایی طراحی شده‌است که از خارج از کشور و یا از مناطق آزاد تجاری وارد شهرها می‌شوند و برای آن‌ها مهلت محدودی مشخص شده‌است. در این پلاک از حرف گ استفاده می‌شود و یک تاریخ نیز در قسمت پایینی کادر مربع‌شکل به پلاک اضافه شده‌است.
پلاک موقت
 • خودروهای شخصی : خودرو‌های پلاک سفید با حروف الفبا به جز «گ»، خودرو‌های شخصی هستند که روزانه شمار زیادی از آن‌ها در کشور در حال تردد هستند و طبیعی است که بیشترین تعداد پلاک خودرو نیز مربوط به این نوع باشد.
پلاک
 • پلاک ویژه معلولین و جانبازان : خودرو‌های پلاک سفید با نشانه ویلچر، هم خودرو‌های متعلق به افراد جانباز و معلول است که تعدادشان زیاد نیست. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در آن به جای حروف از نماد ویژه معلولین و جانبازان استفاده شده‌است. این پلاک در برخی سامانه‌ها مانند تاکسی‌های اینترنتی یا سامانه‌های مربوط به عوارض خودرو – که از نماد استفاده نمی‌کنند- به صورت حرف «ژ» نمایش داده می‌شود. در این پلاک سرشماره 11 تا 49 برای افراد جانباز و سرشماره 51 تا 99 برای افراد معلول در نظر گرفته شده است.
پلاک

پلاک های زرد ( تاکسی ، عمومی و ادوات کشاورزی )

 • پلاک ملی تاکسی‌ : پلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود. شکل پلاک تاکسی‌ها شبیه به پلاک خودروهای شخصی است؛ با این تفاوت که رنگ زمینهٔ آن زرد و حرف الفبای آن ت است که در بالای آن کلمهٔ TAXI (تاکسی) به لاتین نوشته شده‌است. کد منطقهٔ صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس‌زمینهٔ زردرنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ایِ مرکز استان‌ها (غیر از استان تهران) صادر می‌شود.
پلاک_تاکسی
 • پلاک ملی خودروهای عمومی : پلاک های زرد با حرف (ع) مخصوص سازمان حمل و نقل عمومی هستند. پلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل‌ونقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت‌بارها، اتوبوس و مینی‌بوس‌ها و … تعلق دارد. اعداد و حروف این پلاک مشکی است و بر روی یک پس‌زمینهٔ زرد رنگ چاپ می‌شود. در این نوع پلاک حرف ع به معنای عمومی چاپ می‌شوداین نوع پلاک به صورت کد منطقه ای مرکز استان (به غیر از تهران) صادر میشود
پلاک عمومی
 • ماشین‌آلات کشاورزی : خودرو‌های پلاک زرد با حرف «ک» مربوط به خودرو‌های ادوات کشاورزی است .

پلاک های سبز ( نیروی انتظامی و سپاه )

 • پلاک های سبز با حرف (پ)، مخصوص نیروی انتظامی، پلیس آگاهی و راهنمایی و رانندگی می باشند.
 • پلاک های سبز با حرف (ث) نیز متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران هستند.
پلاک

پلاک های قرمز ( دولت )

پلاک های قرمز مربوط به دولت می باشند،

 • پلاک های قرمزی که کلمه تشریفات روی آنها حک شده مربوط به خودروهای تشریفات دولتی هستند .
پلاک تشریفات
 • پلاک های قرمز با حرف (الف) خودروهای انحصاری دولتی اند و به ندرت در خیابان ها دیده می شوند.
پلاک دولتی

پلاک های آبی

 • پلاک های آبی با حرف (ف)، متعلق به ستاد کل نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشند.
پلاک ستاد کل
 • پلاک های آبی با حرف (ز) متعلق به وزارت دفاع هستند
پلاک وزارت دفاع
 • پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها است و فقط کارکنان شاغل در سفارت می‌توانند از این خودروها استفاده کنند. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند. حرف میانی در این پلاک‌ها به دو صورت D (برای دیپلمات‌ها) و S (برای خدمات سفارت‌خانه‌ها) است. در رابطه با این خودروها باید کمال دقت را داشته باشید، چرا که طبق قوانین دیپلماتیک، این خودروها از حفاظت خاصی برخوردار هستند و در صورت تصادف با آن ها باید مسیر سختی را بگذرانید.
پلاک سیاسی
سفارت‌خانه‌

دیگر پلاک ها

 • پلاک خودرو های تاریخی : پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که دارای ویژگی‌های خاصی باشند داده میشود ( خواندن ویژیگی ها : ویکی پدیا )
پلاک تاریخی
 • خودرو های ارتش
پلاک ارتش

پلاک مناطق آزاد تجاری

این نوع پلاک ویژهٔ مناطق آزاد تجاری است. این پلاک به شکل مستطیل است و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازهٔ آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی با ۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض) است. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج‌رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج‌رقمی به لاتین نوشته شده و در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده‌است. اعداد و حروف این پلاک مشکی است و بر روی یک پس‌زمینهٔ سفیدرنگ چاپ می‌شود.

مرداد ماه ۱۳۹۶ پلیس راهور از پلاک‌های جدید منطقهٔ آزاد رونمایی کرد که مشخصات بارز آن یکسان‌سازی پلاک تمامی مناطق آزاد و تخصیص کد عددی علاوه بر درج نام و لوگوی منطقهٔ آزاد در سمت راست پلاک است؛ که همانند قبل حروف به صورت فارسی در بالا و به صورت انگلیسی در پایین نوشته می‌شود. به‌طور مثال کد ۱۱ مربوط به خودروهای شخصی پلاک سفید منطقه آزاد قشم و کد ۱۲ مربوط که خودروهای تاکسی و عمومی پلاک زرد است. (با کدهای پلاک ملی اشتباه گرفته نشود). هم‌اکنون این پلاک جایگزین پلاک‌های طرح قدیم شده و مالکین خودروهای منطقهٔ آزاد می‌توانند نسبت به تعویض پلاک خودروی خود به پلاک جدید اقدام کنند.

پلاک های مناطق ازاد