15 اشتباه رایج در رانندگی و نگهداری خودرو

خودروی شخصی مانند هر وسیله دیگر و حتی به مراتب بیشتر، نیازمند نگهداری و استفاده صحیح است. در این مطلب قصد داریم به بررسی اشتباهات رایجی که در رانندگی و یا نگهداری خودرو ممکن است رخ دهد، بپردازیم. پس اگر شما هم به نگهداری خودرو و استفاده صحیح از آن حساسید در این مطلب با ما همراه باشید.

رانندگی

1- عدم تعویض به موقع فیلتر روغن

فیلتر روغن یکی از قطعات مصرفی خودرو است و در طی زمان خصوصیات مثبت خود را ازدست داده و از کارآیی آن کاسته می شود. فیلتر روغن بهتر است همزمان با تعویض روغن مورد بررسی و تعویض قرار گیرد. نوع روعن مصرفی نیز در زمان مفید فیلتر روغن تأثیرگذار است. پیشنهاد می شود در روغن های 5000 کیلومتری به ازای هر ده هزار کیلومتر فیلتر روغن تعویض شود.

2- استفاده از نور بالا در شرایط مه آلود

عده ای بر این باورند که استفاده از نور بالا در مه باعث افزایش میدان دید می شود، در حالی که خلاف این موضوع صحیح است. یعنی نوربالا در مه باعث کاهش افق دید راننده می گردد. انتخاب صحیح در این شرایط، استفاده از مه شکن است. مه شکن سبب افزایش دید و تسلط بیشتر راننده می گردد.

3- پایین آوردن شیشه به جای روشن کردن کولر

پایین کشیدن شیشه های به جای روشن کردن کولر در اتوبان ها و آزادراه ها سبب افزایش مصرف سوخت می گرددو طبق تحیقیقات انجام شده چنانچه در اتوبان ها که سرعت حرکت بالاست، کولر خودرو روی فن باشد به میزان 40 درصد سوخت کمتری نسبت به حالت پایین بودن شیشه ها استفاده می نماید.

4- ریختن آب لوله کشی در رادیاتور و مخزن شیشه شور

دقت داشته باشید، آب لوله کشی شهری دارای املاح زیادی است. این املاح می تواند باعث ایجاد رسوبات در رادیاتور و سایر مسیرهای مربوطه نظیر پمپ آب شود. رسوبات ایجاد شده نیز می تواند باعث بروز مواردی نظیر سوختن واشر سرسیلندر گردد.

بهترین روش استفاده از آب جوشیده سرد و یا مایعات آماده است. بهتر است آب شهری را چندبار جوشانده و در دمای پایین استفاده کنید. توجه کنید رسوبات احتمالی پس از جوشاندن که ته نشین می شوند مورد مصرف قرار نگیرد.

5- نگه داشتن ترمز در عبور از دست اندازها

توصیه می شود پیش از رسیدن به دست انداز ها و سرعت گیرها سرعت خود را تا حدممکن کم کنید. نگه داشتن پدال ترمز باعث وارد کردن فشار زیاد به سیستم ترمز می گردد.

6- درجا گرم کردن خودرو

برخلاف باور رایج، درجا گرم کردن خودرو نه تنها اقدام مفیدی نیست بلکه سبب ایجاد آسیب به خودرو می گردد. درجا گرم کردن، منبع اگزوز را بیش از حد گرم کرده و سپس این گرما به موتور خودرو انتقال یافته و باعث آسیب به اتومبیل می شود.

7- نگه نداشتن کلید ترمز دستی حین استفاده از آن

نگه داشتن کلید ترمز دستی در زمان استفاده باعث جلوگیری از خرابی و آسیب به چرخ دنده های آن می شود. همچنین این کار سبب می شود فشار کمتری به سیستم ترمز خودرور وارد گردد.

8- خلاص نکردن خودرو پشت چراغ قرمز و ترافیک

توصیه می شود هنگامی که در صف ترافیک ویا پشت چراغ قرمز قرار دارید، خودرو را در حالت خلاص قرار دهید. این کار باعث ایجاد فشار کمتر به گربکس خودرو می گردد.

9- روشن شدن چراغ بنزین

یکی از اشتباهات رایج رانندگان آن است که پس از روشن شدن چراغ بنزین، مسافت زیادی را طی می کنند. این کار باعث سوختن پمپ بنزین می گردد. در این شرایط، رسوبات و ناخالصی های بنزین وارد مسیر سوخت شده و سبب آسیب به فیلتر و پمپ بنزین و انژکتور خودرو می شود.

بهتر است پیش از روشن شدن چراغ بنزین و رسیدن بنزین به میزان یک چهارم باک، سوخت گیری دوباره را در دستور کار قرار دهید.

10- نصب باربند در زمانی که نیاز نداریم

باربند از جمله لوازم جانبی خودرو است که کاربرد خوبی در زمان سفر دارد. نصب و جداکردن آن نیز کار چندان دشواری نیست. اما نصب و استفاده دائم آن می تواند سبب افزایش مصرف سوخت و استهلاک خودرو گردد.

11- گرفتن همزمان ترمز و کلاچ برای توقف خودرو

توصیه می شود برای نگه داشتن اتومبیل ابتدا ترمز کرده و پیش از به لرزش افتادن خودرو کلاچ را فشار دهید. گرفتن همزمان این دو موتور را درگیر کرده و با افزایش خط ترمز سبب توقف دیرتر می گردد.

12- گاز دادن خودرو قبل از خاموش کردن آن

یکی از عادت های بد برخی از رانندگان گاز دادن پیش از خاموش کردن خودرو است. این کار در خودروهای انژکتور مضر است. گازدادن و بستن سوئیچ سبب می شود مقداری بنزین نسوخته باقی بماند. این کار می تواند به سوزن انژکتور آسیب رسانده و سبب نقص در کارکرد خودرو حین استارت زدن شود.

13- عدم استفاده از روغن موتور بر اساس کیفیت مشخص شده

کارخانه تولید خودرو، روغم موتور مناسب آن را مشخص می کنند. به کمک دفترچه راهنما به راحتی می توانید از آن مطلع شوید. هنگام خرید روغن موتور حتماً به این موضوع و سازگاری روغن موتور با خودرویتان اطمینان کافی کسب نمایید.

14- پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان

پارک کردن خودرو در جهتی مخالف با مسیر خیابان سبب جریمه شدن شما از لحاظ قانون راهنمایی و رانندگی می شود. علاوه بر این نکته چنانچه خودرویی بر حسب اتفاق با شما تصادف کند، شما مقصر محسوب خواهید شد.

15- توجه نکردن به بررسی‌های دوره‌ای

خودرو از اجزا و قطعات فراوان و مختلفی تشکیل شده است. به منظور نگهداری و حفظ هرچه بهتر خودرو بهتر است در دوره های زمانی مشخص به سرویس دهی و معاینه فنی خودرو پرداخته شود. عدم رعایت این نکته می تواند سبب بروز مشکلات و آسیب های جدی و هزینه بر در آینده شود.

به کار بردن نکات بیان شده که به اشتباه به عادت برخی از رانندگان تبدیل شده است، می تواند سبب بروز مشکلات و بروز آسیب در خودرو شود. توصیه می شود پیش از استفاده از هرگونه روش درباره استفاده از خودرو توصیه می شود از صحت آن اطمینان حاصل کنید.