دانستنی های جالب در مورد هواپیما و پرواز

امروزه سفر با هواپیما و سفرهای هوایی به بخش اصلی و لاینفک مسافرت تبدیل شده و وقتی می خواهیم برای سفر برنامه ریزی کنیم، کسب اطلاعات در مورد پرواز و رزرو بلیط یکی از اصلی ترین و ضروری ترین مراحل هر سفری شده است. سفر هوایی امکان مسافرت به آن سوی آب ها را فراهم کرده و باعث تسهیل در سفر و ترویج صنعت گردشگری شده است. اکثر ما تا به حال سفر با هواپیما را تجربه کرده ایم و برخی نیز بنا به اقضای کار و زندگی دایما از پرواز هوایی برای جابجایی استفاده می کنند. پرواز با هواپیما تجربه ای شگفت انگیز است و حقایق جالبی نیز در مورد این نوع پرواز وجود دارد که دانستنشان خالی از لطف نیست .

هواپیما

اگر کاپیتان هواپیما مریض شود چه اتفاقی می افتد ؟

خلبان و کمک خلبان همیشه دو غذای متفاوت می خورند. این ماجرا البته به صورت قانونی نانوشته است. اما چرا این قانون نانوشته رواج دارد؟ اگر یک غذا بد بود (حامل باکتری، آلودگی و غیره) بود، شخص دیگر بتواند کنترل هواپیما را در دست بگیرد.

هواپیما بوئینگ 747 از بیش از 6 میلیون قطعه تشکیل شده است !

هواپیما

از شناخته شده ترین هواپیماهای جهان در زمینه مسافربری می توان به بوئینگ 747 اشاره نمود که این روزها بسیار می توان نام آنرا از رسانه های مختلف شنید. اما دلیل اصلی محبوبیت این هواپیما این است که بوئینگ 747 اولین هواپیما غولپیکر جهان می باشد و اگر بصورت جزئی قصد بررسی این موضوع را بخواهیم در دست بگیریم، می توان گفت که این هواپیما از بیش از 6 میلیون قطعه تشکیل شده است که در نوع خود کاملا منحصر بفرد می باشد.

سرعت هواپیما بوئینگ 747

بوئینگ 747 از برترین و جذاب ترین هواپیماهایی می باشد که تاکنون ساخته شده است که تا این قسمت از این مطلب تا حدودی با ویژگی های منحصر بفرد آن آشنا شده اید. اما دیگر واقعیت شگفت انگیزی که می تواند برای هر یک از ما جالب باشد، سرعت چشمگیر این هواپیما می باشد که حداکثر سرعت آن 955 کیلومتر بر ساعت می باشد!

مثلث مرموز

هواپیما

زمانی که سوار یک هواپیمای جت مدرن می شوید ، مثلث مرموزی را بالای صندلی خودتان خواهید دید. احتمالا با دیدن آن به دنبال شماره صندلی یا نزدیک ترین خروج اضطراری می گردید. اما اگر کمی دقیق تر شوید مثلث کوچکی را بالای پنجره می بینید که نمی تواند یک نماد اجتماعی مبهم باشد. این مثلث یک علامت ارجاع برای خدمه پرواز است. یک مثلث در لبه جلویی و عقبی هر بال هواپیما وجود دارد. مرکز بال ترجیحا نقطه جاذبه هواپیما برای حفظ تعادل و کنترل محسوب می شود.

تصور کنید باید تعادل یک سینی را با لیوانی که رویش قرار گرفته تنها روی یک انگشت نگه دارید. اگر لیوان یا نیروی پایینی، با نیروی بالایی که از انگشت شما منتقل می شود متوازن باشد، کارتان آسان تر خواهد شد. اما اگر لیوان را دورتر از انگشتتان قرار دهید، سینی یک ور می شود. اگر در پروازی هواپیما کاملا پر نباشد، ممکن است خدمه پرواز از شما بخواهند که بین چند ردیف حرکت کنید تا بار هواپیما پخش شود و کنترل آن آسان تر گردد و راندمان سوخت بهتر صورت پذیرد.

چرا طعم چای در هواپیما متفاوت است؟

اگر تا به حال در هواپیما چای نوشیده باشید حتما متوجه طعم متفاوت و کمی عجیب آن شده اید. این تفاوت آنقدر محسوس است که لازم نیست حتما چای شناس حرفه ای باشید! جالب است بدانید که این تفاوت طعم چای در هواپیما به دلیل اختلاف در دمای جوش آب است. به طور معمول و در سطح زمین، چای با آبی که در دمای ۱۰۰ درجه به جوش رسیده آماده می شود. اما در هواپیما به دلیل ارتفاع زیاد این دما به ۹۰ درجه کاهش پیدا می کند. هرچند ممکن است این کاهش دمای جوش باعث سریع تر آماده شدن چای شود، اما موجب می شود فرآیند دم کشیدن چای به طور کامل انجام نشود و به همین دلیل طعم چای کمی متفاوت خواهد بود. این موضوع در ارتفاعات کوهستانی نیز صادق است و کوهنوردان حرفه ای با این طعم متفاوت چای آشنایی دارند .

اگر یکی از موتورهای هواپیما از کار بیفتد ، هیچ اتفاقی نمی افتد !

اگر بلیط هواپیماهای مدرن را برای سفرتان خریداری کرده اید، جالب است بدانید که این هواپیماها به راحتی می توانند با یک موتور به پرواز ادامه دهند. حتی اگر هواپیمایی که سوارش هستید دو موتوره باشد و دو موتور آن از کار بیفتد، باز هم خطر جدی شما را تهدید نمی کند. چنین اتفاقی در سال ۱۹۸۲ برای هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ بریتیش ایرویز رخ داد. زمانی که این هواپیما از درون توده ی ابر آتش فشانی بر فراز اندونزی پرواز کرد، هر چهار موتورش به تدریج از کار افتادند. خلبان توانست همه ی موتورها را زمانی که هواپیما در حالت گلاید بود، دوباره راه اندازی کند .

اتاق خواب مخفی در هواپیما

اگر فکر می کنید فضای کافی در یک هواپیما برای یک اتاق خواب مخفی وجود ندارد کاملا در اشتباه هستید. اکثر هواپیماهایی که برای مسافرت های بلند مدت طراحی شده اند قسمتی را برای خدمه ی پرواز طراحی کرده اند تا آن ها قادر به دراز کشیدن، خواندن یک کتاب، یا صرفا پنهان شدن از مشتریانی که خشمگین هستند، باشند .

هواپیما اتاق خواب مخفی

اگر کسی سعی کند در هواپیما را باز کند چه اتفاقی می افتد ؟

وقتی در هواپیما نشسته اید و منتظر بلند شدن هواپیما هستید حتما این جمله را شنیده اید که اعلام می کند: «درب ها در حالت اتوماتیک قرار گرفتند.» ممکن است مسافران با شنیدن این جمله تصور کنند درب های هواپیما قرار است قفل شوند. اما نکته جالب توجه این است که درب های هواپیما اصلا قفل نمی شوند! در واقع، درب های هواپیما نیازی به قفل شدن ندارند، زیرا هنگامی که هواپیما در ارتفاع قرار دارد به دلیل فشار هوا عملا باز کردن در هواپیما غیرممکن است. در نتیجه، وقتی هواپیما در آسمان بالا می رود فشار هوای داخل هواپیما درها را به سمت بیرون فشار می دهد و آن ها را در جای خود مهر و موم می کند. هرچه ارتفاع هواپیما بیشتر شود درها محکم تر می شوند. به حدی که باز کردن درها عملا غیرممکن خواهد بود.

هواپیما

چرا هواپیما رد سفیدی در آسمان به جا می گذارد؟

شاید تا به حال این خط های سفید را دیده باشید که در امتداد هواپیماهای جت در آسمان تشکیل می شود و تا مدتی باقی می ماند. این خط های سفید مسیرهای بخار نامیده می شوند. سوخت هواپیما هیدروکربنی است که در موقع سوختن دو ترکیب تولید می کند: دی اکسید کربن و آب. این آب به خاطر دمای بالای موتور جت (حدود ۱۳۰۰ درجه) تبدیل به گاز می شود اما هنگامی که خارج می شود و با هوای سرد جو برخورد می کند تبدیل به قطره های ریز و کریستالی می شود که در آسمان ردی سفید تشکیل می دهند. بنابراین اگر با دقت به این صحنه نگاه کرده باشید همیشه فاصله ای بین انتهای هواپیما و این خط سفید وجود دارد، زیرا مدتی طول می کشد تا بخار تولید شده در برخورد با هوای سرد تبدیل به قطره های آب شود .

مطالب پیشنهادی :