اطلاعات جالب در مورد پانداها

panda

پانداها یکی از بامزه ترین و البته پرطرفدارترین حیوانات دنیا هستند، تا جایی که در نقاطی از دنیا مانند چین و ژاپن از جاذبه های گردشگری این کشورها محسوب می شوند و تصاویر و ویدئوهای این حیوانات در شبکه های اجتماعی همیشه مورد توجه کاربران قرار می گیرد.

پاندای غول پیکر ( به انگلیسی: Giant panda ) ( با نام علمی: Ailuropoda melanoleuca ) که با عنوان خرس پاندا یا پاندا شناخته می‌شود، خرسی است که در نواحی مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می‌کند. پاندا به سادگی توسط لکه‌های سیاه روی گوش و دور چشم و دور بدنش قابل شناسایی است.

پاندا

نسل این جانور به شدت در معرض تهدید است.

اطلاعات جالب در مورد تغذیه پاندا ها

پاندا در رده حیوانات گوشتخوار است و سیستم گوارشی پاندا ویژهٔ خوردن گوشت است و نمی‌تواند به خوبی سلولز گیاهی را هضم و جذب کند؛ اما خوراک غالب این حیوان گیاه و به‌ویژه گیاه بامبو است. پاندا ها روزانه بیش از ۳۸ کیلوگرم از گیاهان فیبردار تغذیه می کنند و ۱۲ تا ۱۶ ساعت مشغول غذا خوردن هستند.

پژوهش‌های فسیل‌شناسی نشان می‌دهند که پانداهای باستانی بین ۲ تا ۷ میلیون سال پیش طی یک دورهٔ کمبود گوشت به گیاهخواری روی آورده‌اند و با مرور زمان و انباشته شدن تغیرات ژنتیکی میل به خوردن گوشت را از دست داده‌اند. امروزه ۹۹٪ از حجم تغذیهٔ پانداها را بامبو تشکیل می‌دهد.

پاندا

کوهنورد و شناگر ماهر

پانداها برای بدست آوردن بامبو کاملاً جدی هستند و به همین دلیل تا ارتفاع 13100 فوتی (4000 متری) کوهستان هایی که در آن زندگی می کنند بالا می روند تا در شیب های بلند این کوه ها تغذیه کنند! این ارتفاع کمتر از نیمی از ارتفاع کوه اورست است. آنها کوهنوردان بسیار خوبی هستند، به این دلیل که پنجه های پهنی دارند و قسمت پایین پنجه هایشان هم پوشیده از مو است. بعلاوه دارای چنگال های بلندی هستند که به آنها کمک می کنند هر چیزی را محکم بگیرند. چه کسی فکرش را می کند اما این خرس های فوق العاده شناگران بسیار خوبی هم هستند.

نوزاد پاندا

وزن پاندا در هنگام تولد فقط حدود ۹۰ تا ۱۳۰ گرم است. مادر پاندا بسیار از توله کوچک مراقب میکند. چندین روز پس از تولد ، مادر لانه را ترک نمی کند ، حتی برای خوردن و نوشیدن!

توله تا ۶ ماه فقط شیر می‌خورد و تازه بعد از شش ماهگی می‌تواند تنها مقدار کمی بامبو بخورد.

پاندا بین ۱ تا ۲ توله به دنیا می‌آورد و اگر توله‌ها ۲ تا باشند، پاندای مادر یکی از آن‌ها را رها می‌کند و توله فوراً می‌میرد. فعلاً دانشمندان نمی‌دانند پاندای ماده چگونه و بر چه مبنایی یکی از دو توله را انتخاب می‌کند. شاید توله ضعیف‌تر را رها کند اما چیزی ثابت نشده‌است. پدر هیچ کمکی به بزرگ شدن توله نمی‌کند.

نوزاد پاندا

 دوره بارداری خرس پاندا بین 95 تا 160 روز است. پروسه رشد خرس پاندا، حیرت‌انگیز اما بسیار سخت است. چرا که بسیار شکننده هستند و به راحتی این امکان برایشان وجود دارد که مریض شوند و بمیرند. 

رفتار اجتماعی

صورت پاندا پانداهای غول پیکر اکثراً خجالتی و منزوی هستند. آنها در بیشتر مدت حیاتشان تنها زندگی می کنند. یک گروه کوچک از پانداها ممکن است در یک منطقه بزرگ پخش شوند و معمولاً تنها هنگام تولید مثل همدیگر را ببینند. دانشمندان خیلی زیاد درباره این جانور نمی دانند.

می توانند خطرناک باشند

اغلب حقایق مربوط به پانداها بامزه و جالب هستند اما فریب ظاهر بامزه و پشمالوی آن ها را نخورید! این خرس ها نه تنها می توانند با هیکل سنگین شان شما را له کنند، بلکه دندان ها و آرواره ی بسیار قدرتمندی دارند که از آن برای له کردن بامبوهای سفت استفاده می کنند.

به خواب زمستانی نمی روند

پانداها مانند اغلب دیگر خرس ها به خواب زمستانی نمی روند. در عوض، راهی کوهستان ها می شوند تا جای گرم تری را پیدا کنند.

دشمن پاندا

پاندا در بزرگسالی به دلیل جثه بزرگ و زیستگاه منحصر به فردش یعنی جنگل های سرد و پر از بامبو، هیچ گونه شکارچی و دشمن طبیعی ندارد اگرچه توله خرس ها تا حداقل یک سالگی به مراقبت نیاز دارند و ممکن است در این مدت توسط شکارچیان بزرگی همچون پلنگ یا پرندگان شکار شوند.

انسان ها به دلیل شکار پاندا و از بین بردن زیستگاه های مناسب بزرگ ترین تهدید برای این حیوان محسوب می شوند.

پانداها روی هر پا شش انگشت دارند

بر خلاف دیگر اعضای خانواده خرس ها که در پاها وچنگالهای خود انگشت های کمکی ندارند، پانداها با این انگشتها مقاومت می کنند و به آنها کمک می کند تا بامبو را نگهدارند و ساقه ها و برگهای گیاه را قبل از خوردن، بریزند.

پاندا

 چرا پانداها سیاه و سفید هستند

سالهاست که دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که چرا پوست پانداها به این شیوه رنگی می باشد. یک دلیل این بود که بتواند خود را در جنگل بامبو و برف استتار کند و نظریه دیگر این بود که به آنها کمک می کند تا دمای بدن خود را حفظ کنند. چرا که سیاه گرما را جذب و سفید آنرا حفظ می کند.اما در سال 2017، یک مطالعه در مجله ecology of behavior منتشر شد که بیان می کرد:که خز سفید برای پنهان شدن در برف و خز سیاه برای استتار مناسب می باشد. و مطالعات نشان می دهد که سیاهی گوشه چشم پاندا به آنها کمک می کند که یکدیگر را شناسایی کنند.

پاندا ها شیفته ی چرت زدن هستند و پانداها عدم تمایل به برقراری ارتباط جنسی دارند.

دانستنی پانداها

 • تمام پانداهای دنیا از چین قرض گرفته شده‌اند.
 • ۹۹٪ رژیم غذایی پانداها شامل بامبو میشود.
 • طول عمر پانداها در طبیعت حداکثر ۲۰ سال است.
 • پانداها می‌توانند تا ۴۰ بار در روز مدفوع کنند.
 • بیش از ۶۰٪ پانداهای نر خارج از زیستگاه خود هیچ میل جنسی‌ای ندارند.
 • پانداها حدود ۵۵٪ از زندگیشان را صرف جمع کردن، آماده کردن و خوردن بامبو می‌کنند.
 • پانداها ۲ تا ۳ میلیون سال است که ساکن زمینند.
 • وزن یک پاندای تازه به دنیا آمده کمتر از یک آیفون است.
 • پانداها می‌توانند صاف بایستند، اما پاهای عقبی و کوتاه آنها به اندازهٔ کافی قوی نیست که وزنشان را تحمل کند.
 • گلوی پاندا داری پوشش خاصی است که او را از تیزی‌های بامبو محافظت می‌کند.
 • نگهداری از پانداها در باغ وحش گران است. درواقع هزینهٔ نگهداری از پانداها ۵ برابر هزینهٔ نگداری از فیل که دومین حیوان گران است می‌باشد.
 • مردم چین پاندا را نماد صلح می دانند و تلاش زیادی برای حفظ جمعیت این حیوان کرده اند.
 • پاندا به نام های مختلفی شهرت پیدا کرده، مثلا نام علمی آن به معنای گربه پا سیاه و سفید است و نام چینی آن گربه پاندا می باشد زیرا مردمک چشم این حیوان بسیار شبیه گربه است. خرس بامبو نیز نامی است که مردمان محلی به پانداها داده اند
 • در کوه های چین لینگ در چین علاوه بر پاندهای سیاه و سفید تعداد کمی پاندای قهوه ای – سفید نیز وجود دارند.
 • تخمین زده شده تنها حدود هزار عدد خرس پاندا در طبیعت وحش باقی مانده است.
 • بسیاری از فیلسوفان چینی معتقد هستند که جهان از دو نیروی متضاد یعنی یین و یانگ ساخته شده است. پاندا با دارا بودن خز سیاه و سفید متضاد، یکی از نمادهای این فلسفه است. چینی ها معتقد هستند که وقتی یین و یانگ به تعادل می رسند آرامش و هارمونی بوجود می آید.
 • یک پاندا هنگام ایستادن بر روی چهار دست و پای خود دارای طول شانه ی ۳ فوتی ( ۰.۹ متر) و طول بدن ۵ فوتی ( ۱.۵ متری) است. پانداهای ماده حدود  ۱۰ درصد بزرگتر از پانداهای ماده هستند.
 •  یک پاندای بزرگ می تواند در عرض ۴۰ ثانیه یک شاخه ی بامبو را پوست کنده و بخورد. 
 • دیدن بیش از یک پاندا به طور همزمان در طبیعت بسیار نادر است.
 • حس بویایی پاندا‌ها بسیار قوی است. آن ها حتی در هنگام شب، با بو کشیدن، بهترین شاخه ی بامبو را پیدا می کنند.

مطالب پیشنهادی :