مژده ظهور محمد رسول الله در ادیان دیگر

آیا پیامبران قبل از محمد(ص) بشارت آمدن پیامبر اسلام را داده­ بودند؟ فکر می­کنید در ادیان دیگر حرفی از محمد رسول الله آمده؟ در کتاب­های مقدس­شان چطور؟ آیا قرآن را خوانده­اید، در قرآن چگونه به این موضوع پرداخته شده؟ قرآن تایید می­کند که در تورات و انجیل بشارت آمدن پیامبر داده شده بود. ما در این مقاله سعی داریم پیشگویی های آمدن منجی که با صفات پیامبر اسلام یکی است در کتاب­های انجیل و تورات را برایتان بازگو کنیم . همانطور که گفتیم در قرآن نیز آیاتی چند درمورد آگاهی اهل کتاب از آمدن پیامبر اسلام آمده شده. اگر کنجکاوید بدانید که در قرآن چه آیاتی در این باره آمده با ما همراه باشید. 

محمد رسول الله

آیات قرآنی درباره بشارت آمدن پیامبر

اولین آیه از سوره بقره آیه 146 و سوره انعام آیه 20 است : «الذین اتیناهم الکتاب یعرفونه کما یعرفون ابناءهم: کسانی که به ایشان کتاب داده‏ایم، همان‏گونه که فرزندان خود را می‏شناسند، او (حضرت محمد) را می‏شناسند.» دومین آیه اشاره به آگاهی اهل کتاب به حق بودن قرآن دارد، آیه 114 سوره انعام: «و الذین آتیناهم الکتاب یعلمون انه مُنزَّلٌ من ربک بالحق: و کسانی که بدیشان کتاب داده‏ایم می‏دانند که آن (قرآن) از جانب پروردگارت به حق فرو فرستاده شده است.»  در آیه 157 سوره اعراف نیز به صفات آمده شده از پیامبر اسلام در تورات و انجیل اشاره می­کند: «الذین یتبعون الرسول النبی الامی الذی یجدونه مکتوبا عندهم فی التوراة والانجیل: همان‏ها که از فرستاده (خدا)، پیامبر امی، پیروی می‏کنند، همو که (صفات) او را در تورات و انجیلی که نزدشان است، می‏یابند.»
در آیه­ی آخری از قرآن که به شما ارائه می­دهیم از بشارت آمدن پیامبر در کتاب­های مقدس تورات و انجیل حرف می­زند، آیه 6 سوره صف:  «و اذ قال عیسی ابن مریم یا بنی‏اسرائیل انی رسول اللّه‏ الیکم مصدقا لما بین یدی من التوراة و مبشرا برسول یاتی من بعدی اسمه احمد…» و هنگامی را به یاد آور که عیسی پسر مریم گفت: «ای فرزندان اسرائیل، من فرستاده خدا به سوی شما هستم. در حالی که تورات را که پیش روی من است تصدیق می‏کنم و به فرستاده‏ای که پس از من می‏آید و نام او «احمد» است بشارت می‏دهم.»

تحقیق در­باره وجود این بشارت

به نظر شما به کمک این آیات آیا می­توان ادعا کرد در کتب مقدس مسیحیان و یهودیان اشاره­ای به این موضوع شده یا نه؟ اگر جواب بله باشد، برا این اساس در کجای این کتاب­های ذکر شده، سخن از پیامبر به میان آمده؟ از میان آیاتی که ذکر شد، آیه6 صف، به طور صریح در مورد بشارت حضرت عیسی(ع) آمدن پیامبر اسلام سخن گفته که خیلی جای تامل دارد. این سوال که آیا در انجیل اسمی از محمد(ص) آمده یا نه، ذهن خیلی از افراد را مشغول کرده و آنها را بر آن داشته است که به دنبال آن دراین کتاب­ها بگردند. در انجیل حضرت عیسی(ع) آمدن شخصی را مژده داده که با عنوان «فارقلیط» یا «بارکلیت» از آن اسم برده شده، این کلمه یونانی است و معنای آن تسلی دهنده و آرامش دهنده است. اما از نظر مسلمانان این کلمه پریکلیتوس می­باشد که به معنی احمد و ستوده است. مسیحیان به شخصی­ که آمدنش مژده داده شده، عنوان روح القدس داده­اند.

بشارت آمدن پیامبر اسلام در کتاب انجیل

ذکر این نکته نیز قابل توجه است که این واژه فقط در انجیل یوحنا آمده است و در متن قسمت­های عهد جدید، اسمی از آن وجود ندارد. چهار بار این واژه در انجیل آورده شده: «اگر مرا دوست دارید احکام مرا نگاه دارید. و من از پدر سوال می‏کنم و تسلی‏دهنده (فارقلیط) دیگر به شما عطا خواهد کرد تا همیشه با شما بماند. یعنی روح راستی که جهان نمی‏تواند او را قبول کند زیرا که او را نمی‏بیند و نمی‏شناسد و اما شما او را می‏شناسید زیرا که با شما می‏ماند و در شما خواهد بود.» (یوحنا، 14:15ـ17)

«این سخنان را به شما گفتم وقتی که با شما بودم. لیکن تسلی‏دهنده (فارقلیط) یعنی روح‏القدس که پدر او را به اسم من می‏فرستد او همه چیز را به شما تعلیم خواهد داد و آنچه به شما گفتم به یاد شما خواهد آورد .» (یوحنا،25:14-26)

«لیکن چون تسلی‏دهنده (فارقلیط) که او را از جانب پدر نزد شما می‏فرستم یعنی روح راستی که از پدر صادر می‏گردد او بر من شهادت خواهد داد. و شما نیز شهادت خواهید داد زیرا که از ابتدا با من بوده‏اید.» (یوحنا، 15:26ـ27)
«اما الان نزد فرستنده خود می‏روم و کسی از شما از من نمی‏پرسد به کجا می‏روی. ولیکن چون این را به شما گفتم دل شما از غم پر شده است. و من به شما راست می‏گویم که رفتن من برای شما مفید است زیرا اگر نروم تسلی‏دهنده (فارقلیط) نزد شما نخواهد آمد اما اگر بروم او را نزد شما می‏فرستم. و چون او آید جهان را بر گناه و عدالت و داوری ملزم خواهد نمود. اما بر گناه زیرا که به من ایمان نمی‏آورند. و اما بر عدالت از آن سبب که نزد پدر خود می‏روم و دیگر مرا نخواهید دید و اما بر داوری از آن رو که بر رئیس این جهان حکم شده است. و بسیاری چیزهای دیگر نیز دارم که به شما بگویم لکن الان طاقت تحمل آنها را ندارید. ولیکن چون او یعنی روح راستی آید شما را به جمیع راستی هدایت خواهد کرد زیرا که از خود تکلم نمی‏کند بلکه به آنچه شنیده است سخن خواهد گفت و از امور آینده خبر خواهد داد. او مرا جلال خواهد داد زیرا که از آنچه آنِ من است خواهد گرفت و به شما خبر خواهد داد. هر چه از آنِ پدر است از آنِ من است از این جهت گفتم که از آنچه آنِ من است می‏گیرد و به شما خبر خواهد داد» (یوحنا، 16:5ـ15)

بشارت آمدن پیامبر در تورات

می­بینیم که بشارت آمدن پیامبر اسلام در انجیل آمده است. در کتاب مقدس تورات موسی نیز این بشارت به بنی­اسرائیل داده شده است. اما همه ما شاید شنیده­ایم که تورات کنونی تحریف شده یهودیان است. اما نسخه­های تاریخی تورات که در موزه­ها نگهداری می­شود که با کتاب­های جدید تورات منطبق است، قدمت­شان به قبل از ظهور اسلام برمی­گردد پس، درمی­یابیم که اگر تحریف هم باشد به منظور مخالفت با اسلام نیست. در ادامه به نقل قول­هایی از تورات اشاره می­کنیم« حضرت موسی به قوم اسرائیل می­گوید: یهوه، خدایت، نبی را از میان تو از برادرانت مثل من برای تو مبعوث خواهد گردانید او را بشنوید.» ( تثنیه15:18) «و نیز خدا به موسی می­گوید: نبی‏ای را برای ایشان از میان برادران ایشان مثل تو مبعوث خواهم کرد و کلام خود را به دهانش خواهم گذاشت و هرآنچه به او امر فرمایم به ایشان خواهد گفت. و هر کس که سخنان مرا که او به اسم من گوید نشنود من از او مطالبه خواهم کرد.»(تثنیه، 18:18ـ19)

نتیجه­ گیری

شکی نیست که این دو پیامبر بشارت آمدن پیامبری را مژده می‏دهند و این پیشگویی گفته شده توسط همه­ی انبیاء الهی سرانجام در سال 570 میلادی به وقوع پیوست، 12 ربیع الاول روز ولادت مورد قبول اهل سنت می­باشد در حالی که شیعیان روز 17 ربیع الاول را سالروز ولادت محمد(ص) می­دانند. این روز عید مسلمانان جهان می­باشد و هر دو گروه سنی و شیعه در آن روز جشن می­گیرند.