آثار و برکات صدقه دادن

صدقه دادن از جمله اعمال مستحبی است که در دین اسلام بسیار به آن سفارش شده است . صدقه دادن لزوماً به توان مالی زیاد و یا زیادی مقدار آن نیست . انسان می تواند با مقدار اندکی هم که شده به این فریضه مهم عمل نماید . صدقه دادن آثار و برکات فراوانی دارد که در این مطلب قصد داریم به بیان برخی از آن ها در روایات بپردازیم .

صدقه دادن

صدقه و دفع بلا

یکی از آثار صدقه دادن، دفع بلا است. پیامبر اکرم (ص) در این باره می فرمایند: (( صدقه ، بلا را دفع مى كند و مؤثرترين داروست؛ صدقه ، قضاى حتمى را دفع مى كند و چيزى جز دعا و صدقه درد و بيماري ها را از بين نبرد. )) (بحارالانوار 71/137/96)
و یا در بحارالانوار 64/132/96 نقل شده است که پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: (( الصَّدَقةُ تَسُدُّ سَبعِينَ بابا مِن الشَّرِّ )) صدقه ، هفتاد دَرِ بلا را مى بندد .

جلوگیری از مرگ دلخراش

در این رابطه نیز احادیث فراوانی روایت شده اند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند :
(( تَصَدَّقُوا و داوُوا مَرضاكُم بالصَّدَقَةِ؛ فإنَّ الصَّدَقةَ تَدفَعُ عنِ الأعراضِ و الأمراضِ، و هِيَ زيادَةٌ في أعمارِكُم و حَسَناتِكُم ))
صدقه بدهيد و بيماران خود را با صدقه درمان كنيد ؛ زيرا صدقه از پيشامدهاى ناگوار و بيماري ها جلوگيرى مى كند و بر عمر و حسنات شما مى افزايد. (كنز العمّال : ۱۶۱۱۳)
امام باقر (ع) نیز فرموده اند:
(( إنّ الصَّدَقَةَ لَتَدفَعُ سَبعينَ عِلَّةً مِن بَلايا الدنيا مَعَ مِيتَةِ السُّوءِ؛ إنَّ صاحِبَها لا يَموتُ مِيتةَ سُوءٍ أبدا ))
 صدقه ، هفتاد بلا از بلاياى دنيوى و مردن بد و دلخراش را دفع مى كند . صدقه دهنده هرگز به مرگ دل خراش نمى ميرد. (بحار الأنوار : 68/135/96)

درمان بیماران با صدقه

در این زمینه نقل شده است روزی مرد عیالواری از بیماری اهل خانواده نزد امام کاظم (ع) شکوه کرد. ایشان فرمودند : (( داوُوهُم بِالصَّدَقةِ، فَلَيسَ شَيءٌ أسرَعَ إجابَةً مِنَ الصَّدَقةِ، و لا أجدى مَنفَعةً على المَرِيضِ مِنَ الصَّدَقةِ .))
آن ها را با صدقه درمان كن ؛ زيرا هيچ چيز زودتر از صدقه به درگاه خداوند متعال پذيرفته نمى شود و براى بيمار دارويى سودمندتر از صدقه نيست.  (طبّ الأئمّة لابني بسطام : ۱۲۳)
در حکمت هفتم نهج البلاغه حضرت علی (ع) می فرمایند: (( الصَّدَقةُ دَواءٌ مُنجِحٌ ))  صدقه ، دارويى مؤثر است.

صدقه و افزایش رزق و روزی

در بسیاری از روایات نقل شده است که صدقه دادن باعث بازشدن درهای روزی و افزایش رزق و برکت برای انسان می گردد.
امام صادق (ع) می فرمایند : (( الصَّدَقةُ تَقضِي الدَّينَ و تُخلِفُ بِالبَرَكَةِ ))
 صدقه دادن قرض را ادا مى كند و بركت بر جاى مى گذارد. ( بحار الأنوار : 6/134/96)
امام علی (ع) در حکمت 258 نهج البلاغه می فرمایند: (( إذا أملَقتُم فَتاجِرُوا اللّه َبِالصَّدَقةِ))
هرگاه ندار شديد ، با صدقه با خدا معامله كنيد . 

صدقه سایه مؤمن در روز قیامت

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: (( إنّ الصَّدَقَةَ لَتُطفِئُ عن أهلِها حَرَّ القُبورِ، و إنّما يَسـتَظِلُّ المُؤمِنُ يَومَ القِيامَةِ في ظِلِّ صَدَقَتِهِ ))
 صدقه ، گرماى گورها را از شخص صدقه دهنده دور مى كند و در روز قيامت، مؤمن در سايه صدقه خود پناه مى گيرد. ( كنز العمّال : ۱۵۹۹۶)
امام علی (ع) می فرمایند: (( الصَّدقَةُ جُنَّةٌ مِن النّارِ ))
صدقه ، سپرى در برابر آتش است (وسائل الشيعة : 17/۲۵۸/6)