شناخت ویژگی‌ های عینک آفتابی استاندارد

عینک آفتابی یکی از تجهیزات مهم چه در زمینه شیک‌پوشی چه در زمینه حفظ سلامتی افراد است. از آن‌جایی که این وسیله نقش مهمی چه در تابستان و چه در زمستان ایفا می‌کند لازم است با تمام ویژگی‌های عینک آفتابی استاندارد و نکات مهم برای انتخاب و خرید آن آشنا شویم. در این مقاله می‌خواهیم به سوال‌هایی مانند عینک آفتابی استاندارد چیست و معیار انتخاب عینک آفتابی باید چگونه باشد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

عینک افتابی

عینک آفتابی استاندارد چیست؟

عینک آفتابی وسیله‌ای است که در درجه اول بتواند میزان زیادی از نور خورشید را جذب کند (عینک آفتابی استاندارد باید 75 تا 85 درصد نور را جذب یا منعکس کند) و میزان مناسبی از نور را به چشم‌ها برساند. در درجه بعدی عینک آفتابی استاندارد باید اشعه‌ها و پرتوهای مضر نور خورشید مانند اشعه فرابنفش  (UV)را جذب کند تا از آسیب به چشم و پوست جلوگیری کند.

نکته مهم درباره عینک آفتابی که خیلی از افراد آن را در نظر نمی‌گیرند این است که عینک آفتابی باید در راستای حفاظت از صورت و چشم خریداری شود نه بر اساس مد و یک وسیله جانبی؛ درست است که انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت ضرورت دارد اما در درجه اول باید به استاندارد بودن آن دقت کرد. اگر فقط با توجه به هزینه و شکل ظاهری عینک آن را انتخاب کنید ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به سلامتی خود وارد کنید. در واقع خیلی بهتر است که از عینک آفتابی استفاده نکنید به جای آن‌که از عینک‌های بی‌ارزش استفاده کنید.

استفاده از عینک‌های نامناسب و هم‌چنین استفاده نکردن از عینک در هنگام تابش خورشید می‌تواند عوارضی مانند کاهش میزان بینایی، خیرگی چشم، بیماری‌های شبکیه چشم، کاهش حساسیت به کنتراست و … را به دنبال داشته باشد.

ویژگی‌های عینک آفتابی مناسب

ویژگی‌های مهم عینک‌های آفتابی استاندارد و مناسب را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • تیرگی عینک آفتابی باید به گونه‌ای باشد که شخصی که از آن استفاده می‌کند در مواجهه با نور آفتاب راحت باشد و دچار حالت خیرگی نشود. یک راه ساده برای آزمایش این موضوع وجود دارد. برای متوجه شدن از تیرگی عینکتان اگر در یک اتاق با میزان نور معمولی با عینک به آیینه نگاه کنید چشم‌های خود را نمی‌بینید.
 • بیشینه میزان عبور نور خورشید از عینک بین 15 تا 25 درصد است. عینکی که این ویژگی را داشته باشد مناسب است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد یعنی عینک آفتابی مناسب باید 75 تا 85 درصد نور را جذب یا منعکس کند.
 • عینک آفتابی مناسب برای فعالیت‌های ورزشی مانند کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، اسکی و در ساحل متفاوت از عینک‌های معمولی است و دارای استانداردهای سفت و سخت‌تر و متفاوتی است.
 • زمانی که عینک را در برابر یک صفحه طرح‌دار تکان دهید نباید آن صفحه به صورت تیره، موج‌دار یا کج دیده شود.
 • عینک آفتابی نباید مانعی برای تشخیص درست رنگ اشیا شود. یعنی زمانی که عینک به روی چشم‌های‌تان است باید رنگ چراغ‌ها، اشیا و چیزهایی که در اطرافتان وجود دارد درست تشخیص دهید. به همین دلیل رنگ خاکستری عینک‌ها برای استفاده عمومی مناسب‌ترند. در این مورد در ادامه کامل‌تر توضیح می‌دهیم.
 • بهتر است که شیشه عینک‌های آفتابی در برابر ضربه مقاوم باشند. هم‌چنین عینک باید طبق استانداردهای FDA مقاومت‌های لازم را داشته باشد. در میان عینک‌ها عینک پلی‌کربنات از بقیه مقاوم‌تر است.
 • عینک‌های آفتابی مناسب باید جاذب اشعه فرابنفش یا UV باشند. طبق استاندارد ANSI Z 80.3 در عینک‌های معمولی باید بیشینه میزان عبور اشعه فرابنفش پنج درصد و در عینک‌های خاص‌تر این میزان یک درصد باشد. برای میزان عبور UVA هم در موارد معمولی باید به اندازه عبور نور مرئی و برای عینک‌‌های خاص باید نصف شدت عبور نور مرئی باشد.
 • اندازه قاب عینک آفتابی باید به گونه‌ای باشد که به غیر از چشم‌ها از پوست اطراف چشم محافظت کند و در دید مشکلی ایجاد نکند.
عینک افتابی

رنگ عینک آفتابی 

حتما شما هم در هنگام خرید یا دیدن عینک‌های مختلف این سوال برای‌تان پیش آمده که چرا رنگ شیشه عینک‌های آفتابی با همدیگر متفاوت است. آیا تنها برای زیبایی است یا مصارف خاصی دارد. طبق نظر کارشناسان گفته می‌شود که برای مصارف معمولی بهترین رنگ عینک، دودی است.  برای نمونه کسانی که باید رانندگی‌های طولانی را در نور آفتاب انجام دهند رنگ قهوه‌ای مناسب‌تر است. در ادامه به معرفی کاربرد هر یک از این رنگ‌ها می‌پردازیم.

 • خاکستری
  این لنز برای رانندگی و استفاده عمومی مناسب است. عدسی‌های خاکستری از چشم‌ها در برابر شدت نور خورشید محافظت می‌کنند.
 • زرد و طلایی
  این عدسی‌های میزان ورود نور آبی را کاهش می‌دهد ولی نورهای دیگر عبور می‌کنند. ته‌رنگ زرد رنگ آبی را به کلی حذف می‌کند. برای اسکی‌بازان ته‌رنگ طلایی و زرد به دلیل حذف کامل نور آبی بسیار مناسب است اما دقت کنید که این رنگ برای دید در هنگام رانندگی، هوای مه‌آلود و غروب اصلا مناسب نیست.
 • قهوه‌ای و کهربایی
  این عدسی‌ها عمومی هستند و از ورود نورهای آبی و ماورای بنفش به سیستم بینایی جلوگیری می‌کنند و می‌توانند مناظر را با کیفیت خوبی نشان دهند. این عینک‌ها برای دوچرخه‌سواری و رانندگی طولانی مناسبند.
 • سبز
  کم کردن نورهای زننده و حذف نور آبی از خصوصیات این لنز است. به دلیل این‌که رنگ سبز بیشترین میزان کنتراست را داراست بالاترین میزان تیزبینی را برای کاربران فراهم می‌کند. به همین دلیل محبوبیت بالایی دارد. این لنز به هیچ عنوان برای رانندگی مناسب نیست زیرا باعث اختلال در تشخیص رنگ قرمز و زرد می‌شود و امکان ایجاد خطر را فراهم می‌کند.
 • صورتی و قرمز
  این دو رنگ کنتراست بسیار خوبی را از اجسام با پس زمینه آبی و سبز نشان می‌دهد به همین دلیل برای شکار و اسکی روی آب مناسب است.
 • ته رنگ آبی
   این رنگ بیشترین میزان نور آبی را از خود عبور می‌دهد و برای ورزش‌هایی مانند گلف و تنیس هم‌چنین برای نشانه‌گیری به سمت هدف‌های به رنگ سبز در باشگاه‌ها مناسب است.

چگونه عینک آفتابی را تمیز کنیم؟

هرگز برای پاک کردن عینک آفتابی از دستمال کاغذی استفاده نکنید. دستمال‌های کاغذی زبر بوده و موجب آسیب به سطح عینک می‌شوند. به جای آن‌ها از اسپری و دستمال نرم و مخصوص عینک استفاده کنید. در ابتدا لنزها را با اسپری مرطوب کنید سپس با دستمال نرم سطح عینک را پاک کنید. در صورت مرطوب نکردن یا استفاده از پارچه‌های زبر به مرور زمان در سطح عینک شاهد خراش‌های گوناگون خواهید بود.

چه کسانی باید از عینک آفتابی استفاده کنند؟

استفاده از عینک‌ آفتابی چه در تابستان و چه در زمستان برای همه افراد لازم است. اما برای بعضی از افراد ضروری‌تر است. در تابستان میزان اشعه UV در ساعات وسط روز یعنی بین 10 صبح تا 4 عصر از زمان‌های دیگر بیشتر است و کسانی که در این ساعات در فضای آزاد به سر می‌برند بیشتر نیاز به استفاده از عینک آفتابی دارند.

 • کسانی که عمل کاتاراکت بدون کارگذاری لنز داخل چشمی و یا با کارگذاری انواع غیرجاذب UV انجام داده‌اند.
 • کسانی که به آب مروارید مبتلا هستند برای جلوگیری از پخش نور باید از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنند.
 • کسانی که از داروهای حساس‌کننده به نور استفاده می‌کنند.
 • کسانی که به تناسب محیط شغلی در معرض نور UV قرار دارند مانند جوشکاران، متخصصان الکترونیک، گرافیک و … .
 • کسانی که زمان زیادی از روز را در نور آفتاب می‌گذرانند.
 • متلایان به ناخنک و دژنرسانس ماکولا (بیماری سنی شبکیه)
 • کسانی که فعالیت‌های مختلف و ورزشی مانند اسکی روی برف،‌ حمام آفتاب گرفتن و کوهنوردی در ارتفاعات بالا و برفگیر انجام می‌دهند.
 • کسانی که از لامپ‌های آفتابی استفاده می‌کنند.
 • کودکانی که ساعت‌های زیادی در محیط‌های آفتابی بازی می‌کنند.
 • به طور کلی برای همه کسانی که در معرض آسیب‌های نور خورشید قرار دارند. اثر اشعه آفتاب روی بافت‌های بدن، جمع‌شونده (cumulative) است. به این معنا که اثری که اشعه روی بافت می‌گذارد باقی ‌مانده و اثر مواقع دیگر به آن اضافه می‌شود. بنابراین تماس طولانی کودکان و جوانان با آفتاب می‌تواند اثر خود را در سنین متوسط و بالا نشان دهد.