راه‌های کاربردی برای تشخیص عطر و ادکلن اصل از فیک

عطر دلنشین یکی از مشخصه‌های افراد شیک‌پوش است. برای برخی از افراد خریدن عطر اصل یکی از دغدغه‌های مهم است. این‌که چطور عطر اصل را از عطر فیک یا تقلبی تشخیص دهیم شامل مواردی است که همه افرادی که به خرید عطرهای باکیفیت علاقه دارند باید آن‌ها را بدانند. در این مقاله تلاش کردیم راه‌های متفاوت و کاربردی را برای تشخیص عطر اصل از فیک ارائه دهیم. بهتر است در هنگام خرید عطر و ادکلن حتما به این نکات دقت کنید.

ادکلن

راه‌های تشخیص عطر اصل از فیک

یکی از نکاتی که فروشندگان ذکر می‌کنند این است که ماندگاری بالا نشان اصل بودن عطر است. در حالی که این موضوع هیچی ارتباطی به اصل بودن عطر ندارد. ماندگاری عطر به شرایط گوناگونی وابسته است از جمله نوع پوست، آب‌وهوا و … . در ادامه به نکات مهمی که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید عطر اصل را از فیک تشخیص بدهید می‌پردازیم.

• دقت به طراحی جعبه عطر و ادکلن

اولین نکته دقت به طراحی جعبه عطر است. اگر عطر ارجینال و اصل باشد طراحی زیبا، شیک و با کیفیت دارد و در ساخت جعبه از مواد مرغوبی استفاده می‌شود. در حالی که عطرهای تقلبی جعبه‌هایی بی کیفیت با چاپ‌های زشت و طراحی نامناسب دارند.

• فرق عطرهای کپی با عطرهای تقلبی

برخی از عطرها در بازار وجود دارند که تقلبی نیستند اما کپی هستند. به این معنا که این گونه از عطرها در محیط استاندارد و به صورت بهداشتی تولید شده‌اند اما فرمولاسیون آن‌ها از عطرهای معروف خریداری شده است ولی با هزینه کمتری تولید و به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین هنگام خرید باید به این موضوع هم توجه کنید و عطرهای کپی را با عطرهای تقلبی اشتباه نگیرید.

• پمپ یا والف عطر و ادکلن

راه دیگر برای تشخیص عطر اصل از فیک دقت کردن به پمپ یا والف آن است. پمپ‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه توضیح داده‌ایم.

  • پمپ‌های فلزی: این پمپ‌ها به سبب دارا بودن بدنه محکم در هنگام پرچ شدن فشار بالایی به قسمت گلوگاهی شیشه وارد می‌‌کنند. به دلیل کیفیت بالای این پمپ‌ها تنها در عطرهای ارجینال استفاده می‌شود.
  • پمپ‌های آلومنیوم: این پمپ‌ها در محصولات فیک و تقلبی استفاده می‌شوند که کیفیت پایینی دارند.
  • پمپ‌های فلزی سه مخزنه: این پمپ‌ها دارای سه مخزن خروجی عطر هستند که در شرکت‌های اصل یا شرکت‌های کپی استفاده می‌شوند و قیمت بالایی دارند.
  • پمپ‌های پلاستیکی: این پمپ‌ها کاملا پلاستیکی هستند و برای جلوگیری از نشت مواد داخل شیشه عطر استفاده می‌شوند. این نوع از والف‌ها هم در شرکت‌های اورجینال استفاده می‌شوند.

• خرید از مراکز فروش معتبر

اگر عطر را به صورت اینترنتی و آنلاین خریداری می‌کنید به نشانه و نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه دقت کنید و در صورت لزوم با کارشناس یا پشتیبان تماس بگیرید. حتی بپرسید که در صورت تقلبی بودن عطر آن را پس خواهند گرفت یا خیر. اما خیلی از فروشگاه‌های اینترنتی از پس گرفتن عطر سرباز می‌زنند پس حتما از مراکز فروش معتبر خرید انجام دهید.

تا جایی که ممکن است عطر و ادکلن را از دست‌فروش‌ها یا بساط‌ها خریداری نکنید تا در صورت اصل نبودن قادر به پس دادن آن باشید.

• دقت به شیشه عطر

شیشه عطرهای تقلبی از مواد اولیه نامرغوب تهیه می‌شود و به همین دلیل اگر آن‌ها را در برابر نور نگه دارید ممکن است بتوانید رگه‌های ظریفی را در آن‌ها مشاهده کنید. در هنگام خرید شفافیت شیشه عطر، ضخامت و وزن آن توجه کنید. شیشه‌ عطر اصل معمولا سنگین‌، شفاف و بدون هیچ‌گونه حباب است و سطحی صاف و متقارن دارد.

• درب عطر

اکثر درب عطرهای تقلبی از جنس پلاستیک است و ممکن است به دلیل ساخت نامناسب دارای قسمت‌های تیز باشد یا رنگشان با خراشیدن از بین برود. در حالی که درب بطری‌های اصلی، صیقلی و یک‌دست است. درب عطرهای اصلی به راحتی بسته می‌شود و طراحی شیشه آن صاف و متقارن است. این گزینه می‌تواند روی تشخیص عطر اصل از عطر فیک بسیار کمک کننده باشد.

• میزان عطر در شیشه

به میزان عطری که در شیشه وجود دارد دقت کنید. شیشه‌های اصل پر هستند در حالی که عطر فیک ممکن است این میزان را دارا نباشد.

• از بین رفتن بو

از آن‌جایی که بخش بیشتر عطرهای تقلبی از الکل تهیه می‌شود عطر آن به سرعت می‌پرد و بعد از مدتی حتی میزانی که در شیشه باقی می‌ماند عطری نخواهد داشت.

• تفاوت رنگ عطرهای اصل و فیک

معمولا رنگ عطرهای تقلبی تیره و غیرشفاف است در حالی که رنگ عطرهای اصلی شفاف و ملایم است.

• قیمت پایین

قیمت ارزان همیشه نشانه خوبی نیست! اگر می‌خواهید عطری تهیه کنید که ارزشش را داشته باشد باید میزان پول معقولی را برای خرید آن کنار بگذارید.

• جستجو و تحقیق قبل از خرید

قبل از خرید عطر می‌توانید مارک مورد نظر را در اینترنت جستجو کنید و به سایت آن رفته و تحقیقات لازم را در مورد بسته‌بندی، جای بارکد، شیشه‌ها و … انجام دهید تا در صورت تمایز این اطلاعات با مشخصات عطری که می‌خواهید خریداری کنید متوجه تقلبی بودن یا اصل نبودن آن بشوید.

• سلفون شکیل

در عطرهای اصلی سلفونی که دور جعبه پیچیده می‌شود دقیقا متناسب با جعبه و بدون اضافات و شکیل است. اما عطر فیک دارای بسته‌بندی نامناسب است. دقت کنید که شرکت‌هایی که عطرهای با کیفیت تولید می‌کنند برای بسته‌بندی و طراحی بدنه و جعبه آن سنگ تمام می‌گذارند.

• بوی دوست‌داشتنی

عطرهای اورجینال به صورت معمول دارای سه لایه بویایی هستند و با مرور زمان آشکار می‌شوند. به اصطلاح گفته می‌شود که این عطرها دارای نوت‌های گوناگون و پیچیدگی هستند در حالی که عطرهای فیک بوی مصنوعی دارند و پس از مدتی همان بو هم از بین می‌رود. در صورتی که هنگام بو کشیدن بوی الکل را استشمام کردید شک نکنید که آن عطر تقلبی و فیک است.

• مشخصات عطر مورد نظر

در سایت‌های معتبر نوع و مشخصات بوی عطرها ثبت شده است و به این ترتیب می‌توانید با مطالعه نوع بوی عطر دلخواهتان متوجه مشخصات آن شوید. البته دقت کنید که برخی از عطرها تک نوتی هستند.

• نوشته روی جعبه عطر

نوشته‌های روی بسته‌بندی را بخوانید تا اگر دچار مشکلات املایی یا گرامری هستند متوجه شوید. این نوشته‌ها روی جعبه عطرهای اصلی با فونت‌های زیبا، فاصله متناسب بدون انواع غلط‌ها چاپ می شوند. به نوشته روی شیشه و جعبه دقت کنید. این نوشته‌ها می‌توانند اطلاعات خوبی به شما بدهند. اکثر عطرهای تقلبی دارای نوشته‌هایی با غلط‌های املایی یا شبیه به نسخه اورجینال، فونت‌های نامناسب و نوشته‌های کم و … هستند.

• برندهای معروف

اگر عطری پیدا کردید که برند معروفی بود اما قیمت بسیار کمی داشت به اصل بودن آن شک کنید. تمامی عطرهای اصلی دارای شماره سریال و بَچ نامبر مخصوص به خود هستند. بنابراین این شماره‌ها بر روی جعبه عطرهای تقلبی دیده نمی‌شوند.

• عطرهای بدون جعبه

از خریدن عطرهای بدون جعبه خودداری کنید. برخی از شیشه‌ها بازیافت شده و به شکل دستی دوباره پر می‌شوند و بدون جعبه به فروش می‌رسند.

مطالب پیشنهادی :