افزایش عمر لوازم آرایشی امکان پذیر است؟

استفاده از لوازم آرایشی یکی از نیازهای روزمره‌ی بسیاری از بانوان است. همان طور که می‌دانید این لوازم می‌توانند پس از مدتی معین غیرقابل استفاده باشند. عمر هر محصولی بر روی بسته‌ی آن درج شده است. در واقع اولین نکته برای آن که یک وسیله‌ی آرایشی خوب تهیه کنید، توجه به تاریخ مصرف آن است. این را از این جهت می‌گوییم که به دلیل تیتر این مقاله دچار اشتباه نشوید. یعنی تصور نکنید که می‌توانید این لوازم را پس از تاریخ انقضای‌شان نیز استفاده کنید.

مواد ارایشی

آن چه ما در این محتوا بررسی می‌کنیم، نکاتی برای جلوگیری از خراب شدن زودتر از هنگام این لوازم است. در واقع آن‌چه می‌خوانید راهنمایی‌ست برای نگهداری بهتر از انواع لوازم آرایشی.

چگونه عمر لوازم آرایشی را افزایش دهیم

بر روی جعبه‌ی انواع محصولات و به ویژه لوازم آرایشی، معمولاً درج می‌شود که چه محتویاتی در آن‌ها وجود دارد، چگونه باید مصرف شود و این‌که تا چه زمانی قابل مصرف است. البته این تاریخ گاهی بر اساس زمان تولید تعیین نشده و بازه‌ی زمانی خاصی بعد از باز شدن بسته به عنوان تاریخ انقضای آن در نظر گرفته می‌شود.

اما یک اطلاعات مهم دیگر بر روی بسته بندی تجهیزات آرایشی، نحوه‌ی نگهداری آن است. با این وجود ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما لوازمی خریده‌اید که بر روی آن‌ها این اطلاعات درج نشده است. با ما باشید تا ببینیم چطور از لوازم آرایشی مختلف نگهداری کنیم تا عمر آن‌ها بیشتر شود و پیش از آن‌که آن اندازه که باید از آن‌ها استفاده کنیم خراب نشوند.

نگهداری از پنکیک

برای نگهداری از پنکیک و جلوگیری از خراب شدن آن توصیه می‌شود حتماً آن را در محیطی خشک نگهداری کنید. همچنین به این‌که این محصول در معرض رطوبت نباشد توجه کنید. از طرفی مهم است که وسایلی از این دست در معرض نور نباشند.

اگر پنکیک بوی بدی داشته باشد و یا رنگ آن عوض شود، به این معناست که خراب شده است و باید آن را دور بریزید. طول عمر پنکیک معمولاً چیزی در حدود 6 ماه تا یک سال است. پنکیک همچنین در صورت خراب شدن به شکل ورقه ورقه درآمده و سفت و خشک می‌شود.

نگهداری از رژ گونه

شرایط نگهداری از رژ گونه نیز نظیر پنکیک است. برای این‌که این این محصول دیرتر خراب شود توصیه می‌شود بلافاصله پس از آن‌که کرم پودر زده‌اید از آن استفاده نکنید. برخورد قلموی رژگونه با کرم پودر روی صورت‌تان باعث چرب شدن آن شده و این چربی به همراه باکتری‌ها وارد رژگونه می‌شود. به همین دلیل کمی بین این دو مرحله مکث کنید تا کرم پودر حالت اولیه را نداشته باشد.

لوازمی نظیر رژ گونه و سایه می‌توانند عمری در حدود 3 سال داشته باشند. این تجهیزات نیز در اثر خرابی تغییر رنگ داده و وقت دور انداختن‌شان فرا می‌رسد. البته زمان 3 سال مختص نمونه‌های پودری این محصولات است و این میزان برای انواع مایع و کرمی به 1 سال کاهش پیدا می‌کند.

برای افزایش طول عمر رژ گونه حتماً ماهی حداقل دو بار شوت آن را تمیز کنید. این کار با شوینده‌های ملایم نظیر شامپو امکان پذیر است. بهتر است پس از شستن شوت با شامپو آن را در مکان مناسبی قرار دهید تا خشک شده و سپس به جعبه‌ی لوازم آرایش خود برگردانید.

نگهداری از ریمل

ریمل به عنوان یکی از مواد آرایشی شناخته می‌شود که طول عمری نسبتاً کوتاه از دیگر انواع لوازم آرایشی دارد. وارد شدن هوای خشک پس از هر بار استفاده و همچنین تولید سریع باکتری در آن سبب خراب شدن این محصول در چیزی حدود 2 تا 3 ماه می‌شود. البته اگر در کمتر از این زمان نیز احساس کردید که بوی بدی از آن به مشام می‌رسد بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید.

برای افزایش طول عمر ریمل می‌توانید برس آن را به طور مرتب تمیز کنید. البته این کار را با شست و شوی این برس با آب و یا الکل انجام ندهید. دلیل این امر بر هم زدن ترکیب شیمیایی ریمل است. این مسئله می‌تواند سوزش چشم را در استفاده‌های بعدی به همراه داشته باشد. به جای شست و شو می‌توانید این برس را با استفاده از دستمال پاک کنید. تنها کافی‌ست تکه‌های باقی‌مانده‌ی ریمل را از لابه‌لای آن خارج کنید.

در صورت مراقبت کافی از ریمل می‌توانید آن را در حدود 6 ماه استفاده کنید. از نکات دیگر برای نگهداری بیشتر از ریمل محکم بستن درب آن است. برای جلوگیری از تماس بیش از اندازه‌ی هوا با ریمل هر بار که با یک دست ریمل می‌زنید، انگشت شست دست دیگرتان را بر روی درب قرار دهید تا هوای کمتری به آن بخورد. این‌گونه از خشک شدن آن جلوگیری می‌کنید.

آیا می‌توان از ریمل خشک استفاده کرد؟ بله اگر خراب نشده باشد می‌توانید به دو روش زیر آن را دوباره به حالت مایع در آورده و از آن استفاده کنید.

  • می‌توانید درب آن را بسته و آن را درون آب جوش گذاشته و اجازه دهید یک دقیقه در آن بماند.
  • همچنین می‌توانید برای نرم شدن آن از یک تا دو قطره روغن زیتون استفاده کنید. روغن را درون ظرف ریمل ریخته و آن را تکان دهید تا نرم شده و قابل استفاده باشد.

نگهداری از رژ لب

رژ لب یکی از لوازم آرایشی بسیار پر کاربرد است. نگهداری از این لوازم زیاد سخت نیست. تنها کافی‌ست جلوی تغییر رنگ و بوی آن بر اثر گرما را بگیرید. برای این کار می‌توانید رژ لب را درون یخچال نگهداری کنید. توجه کنید اگر متوجه بوی بد رژ شدید حتماً آن را دور انداخته و دیگر از آن استفاده نکنید. چرا که استفاده از رژ لب فاسد شده می‌تواند باعث شود لب‌تان پوسته‌پوسته شده و دچار آسیب شود.

طول عمر رژ لب پیش از آن‌که باز و استفاده نشده باشد، به سه سال می‌رسد. اما وقتی آن را باز کردید باید به سالم بودن و نداشتن بوی آن توجه کنید.

لاک ناخن را چطور نگهداری کنیم

نشانه‌ی خراب شدن لاک ناخن غلیظ شدن آن و عدم امکان استفاده از آن است. البته نگران نباشید، این پایان کار نیست. برای استفاده‌ی بیشتر از لاک می‌توانید کمی محلول رقیق‌کننده در آن ریخته و آن را تکان دهید تا دوباره قابل استفاده شود.

نکته‌ی کلی برای افزایش عمر لوازم آرایشی دارای قلمو، برس و پد

عموماً برای این که چنین لوازم آرایشی‌ای خراب نشوند، نیاز است که قلمو، برس یا پد را به طور منظم تمیز کنید. مهم‌ترین لوازم آرایشی در این گروه شامل پنکیک، سایه و رژ گونه و … می‌شوند. البته سعی کنید این لوازم آرایشی را در مکانی خشک و به دور از رطوبت و نور قرار دهید و در محکم و سریع بستن درب آن‌ها نیز دقت کافی داشته باشید.

اما تمیز کردن قلموها و برس‌ها خود می‌تواند عاملی در افزایش طول عمر آن‌ها باشد. چرا که یکی از علل اصلی خراب شدن آن‌ها، انتقال باکتری‌های روی قلمو به داخل لوازم آرایشی است. برای تمیز نگه داشتن قلموها و پدهای آرایشی می‌توانید مراحل زیر را طی کنید.

  • ابتدا قلموها را با آب گرم و شامپو بشویید.
  • قلموها را به حالت افقی قرار داده و منتظر بمانید تا خشک شوند.
  • بعد از آن‌که قلمو خشک شد آن را در کف دست خود بچرخانید و این کار را تا جایی ادامه دهید که قلموها شکل بگیرند.
  • در پایان قلموها را طوری در یک ظرف به صورت عمودی قرار دهید که سر آن‌ها به سمت بالا باشد. ظرف را در جایی خشک قرار دهید.

توجه داشته باشید که در هنگام شست و شو بین موهای قلمو را به دقت بشویید.

مطالب پیشنهادی :