راهنمای کامل مسواک زدن کودکان + 3 روش تبدیل مسواک زدن به سرگرمی

زدن مسواک امری ضروری‌ست و کودک و بزرگ نمی‌شناسد. اما مشکلی که وجود دارد عدم اجازه‌ی کودکان برای زدن مسواک است. ما در این‌جا روش‌ها و نکاتی را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم که مسواک زدن کودکان را برایتان آسان‌تر کنند و به شما کمک کنند تا با راحتی بیشتر و رضایت بالاتر کودکان این کار را دنبال کنید.

مسواک زدن کودکان

نکاتی برای مسواک زدن کودکان

برای آن‌که کودکان مسواک بزنند و یا به شما اجازه دهند که این کار را برایشان انجام دهید باید به نکات مختلفی توجه کنید. توجه به این نکات ضروری‌ست چرا که بی‌توجهی باعث می‌شود تا فرایند مسواک زدن برای بچه‌ها بدل به امری غیرقابل تحمل شود و حتی دیگر نخواهند آن را پی بگیرند. این مسئله به ساختن تصویری بهتر از مسواک زدن در ذهن آن‌ها نیز کمک کرده و اجازه می‌دهد بعد از رسیدن به سنی قابل قبول خودشان با پیگیری و علاقه‌ی بیشتری مسواک بزنند. با ما همراه باشید تا مهم‌ترین نکات و راهکارها را در این زمینه به شما معرفی کنیم.

• مسواک زدن کودکان با خمیردندان خوش طعم

شاید برایتان عجیب باشد اما بسیاری از افراد نمی‌دانند که نباید از خمیردندان بزرگسالان برای مسواک زدن کودکان استفاده کرد. این خمیرها به دلیل طعم ناخوشایندی که برای بچه‌ها دارند اصلاً برای آن‌ها ایده‌آل نیستند. در خمیردندان‌های مناسب برای کودکان از طعم‌دهنده‌ها استفاده می‌شود و کودکان این طعم‌ها را راحت‌تر تحمل می‌کنند و حتی در برخی موارد برایشان شیرین و جذاب هستند. این موضوع نکته‌ای مهم و تاثیرگذار در ترغیب کودکان به مسواک زدن است .

داشتن چند طعم خمیردندان نیز می‌تواند یک گزینه‌ی مثبت باشد، چرا که به کودکان امکان انتخاب در هنگام مسواک زدن را می‌دهد و باعث می‌شود میلشان به مسواک زدن بیشتر باشد و این انتخاب به آن‌ها احساس تعلق بیشتری می‌دهد و باعث می‌شود از آن بیشتر استقبال کنند .

• مسواک زدن کودکان با مسواک نرم

برای مسواک زدن دندان کودکان از مسواک‌های نرم یا بسیار نرم استفاده کنید. شاید این امکان در برخی فروشگاه‌ها فراهم نباشید و نیاز داشته باشید که چند جای مختلف را به دنبال این نوع مسواک بگردید. اما این کار ارزشش را دارد. رشد فک، لثه‌های حساس و همچنین رشد دندان‌ها مسواک زدن را گاهی برای بچه‌ها بدل به امری دردناک می‌کند. به همین دلیل استفاده از مسواک نرم یک ضرورت است.

البته باید با همین مسواک نیز به نرمی دندان‌های کودک را تمیز کنید. بهتر است در هنگام مسواک زدن کودکان به دندان‌ها زیاد فشار نیاید. چه این کار از سوی شما انجام می‌شود چه خود کودک بهتر است به این موضوع به خوبی توجه کنید.

• مسواک زدن کودکان با مسواکی که انتخاب می‌کنند

این‌که به کودکان حق انتخاب بدهیم و اجازه دهیم که نظراتشان را در امور زندگی خود دخالت دهند فواید زیادی دارد. برای مثال در خصوص انتخاب مسواک، این امر به کودک هم اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و هم باعث می‌شود تا با اشتیاق بیشتری مسواک بزند. مسواک‌های کودکان باید به گونه‌ای طراحی شده باشند که دسته‌ای ضخیم داشته باشند که کودک بتوانید به راحتی آن را در دست بگیرد و سر آن‌ها کوچک باشد تا دسترسی راحت‌تری به دندان‌های عقبی داشته باشد.

از طرفی این مهم است که مسواک کودک رنگ‌های شاد و جذاب داشته باشد. همچنین وجود طرح‌های جالب بر روی مسواک مثل شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه کودک می‌تواند او را برای مسواک زدن بیشتر ترغیب کند.

• مسواک زدن کودک به همراه سرگرمی و بازی

بچه‌ها عاشق بازی کردن هستند. به همین دلیل است که والدین همه‌ی کارهایی را که انجام آن‌ها از کودکان انتظار دارند با بازی ترکیب می‌کنند. این موضوع بیشتر در هنگام غذا دادن به کودک، مرتب کردن خانه و یا رفتن به دسشویی اتفاق می‌افتد. اما شما می‌توانید مسواک زدن را نیز به یک فرایند سرگرم‌کننده تبدیل کنید .

نکته‌ای که باید در این زمینه مورد توجه قرار دهید این است که سعی کنید ارتباط بین خوابیدن و مسواک زدن را در ذهن کودک از بین ببرید. چرا که کودکان معمولاً حس خوبی به زمان خوابیدن ندارند و این می‌تواند در نگاه آن‌ها به مسواک زدن تاثیری منفی بگذارد.

مسواک زدن کودکان

ما در ادامه برخی از روش‌هایی را که می‌تواند باعث تبدیل شدن مسواک زدن به یک فرایند سرگرم‌کننده شوند به شما معرفی می‌کنیم :

مسواک زدن را موزیکال کنید

بچه‌ها از کارهای همراه با موزیک بسیار استقبال می‌کنند. شما می‌توانید از یک موسیقی خاص برای این منظور استفاده کنید تا ذهن کودک تا مدتی برای رفتن به سمت مسواک زدن شرطی شود. به این ترتیب که در زمان مناسب موزیک را پخش کنید و با انجام حرکاتی موزون شروع به مسواک زدن کنید.

سعی‌تان باید بر این باشد که این پروسه حداقل دو دقیقه‌ی کامل طول بکشد. اگر کودک خیلی کوچک است می‌توانید از همان ابتدا دندانش را خودتان مسواک بزنید و همزمان با شعر خواندن یا بازی کارتان را انجام دهید.

بازی تقلید

این نکته هم می‌توانید یک بازی باشد و هم شما را به عنوان یک الگو معرفی کند. در مورد دوم، شما باید به عنوان یک نمونه‌ی حاضر در مقابل کودک مدام و هر روز دندان‌تان را مسواک بزنید. این امر به کودک القا می‌کند که مسواک زدن یک فعالیت روزمره و ضروری‌ست نه کاری که انجام آن از روی اختیار باشد .

در مورد اول می‌توانید فرایند الگو گرفتن را بدل به بازی کنید و کودک را ترغیب کنید تا هر کاری که شما انجام می‌دهید را انجام دهد و در ادامه و بعد از آن‌که از تسلط کودک به مسواک زدن مطمئن شدید می‌توانید بازی را برعکس کنید تا حرکاتی را که باید انجام دهید به شما نشان دهد. اگر کودکتان به سن کافی‌ای برای انجام درست مسواک زدن نرسیده است، پس از کمی بازی خودتان کار او را تکمیل کنید و یک دور دیگر تمام بخش‌های دندان‌هایش را مسواک بزنید.

مسواک زدن کودکان همراه با قصه

قصه تعریف کردن همواره بچه‌ها را مجذوب خودش می‌کند. این کار را در هنگام مسواک زدن انجام دهید تا کودکتان به مسواک زدن ترغیب شود. در این قصه می‌توانید به مسواک خود و کودک یک شخصیت بدهید یا برای خودتان هم یک نقش انتخاب کنید و قصه را در قالب یک نمایش اجرا کنید.

مثلاً می‌توانید از مسواک یک موجود با مزه تخیلی بسازید که در دهان آدم‌ها می‌چرخد و دندان‌هایشان را لیس می‌زند. این موجود دوست دارد همه‌ی دندان‌ها را لیس بزند و از این کار لذت می‌برد. می‌توانید از زبان شخصیت حرف بزنید: اوممممم، حالا می‌خوام این دندون‌ها رو لیس بزنم، حالا هم اییییین و …

یا مسواک کودک را به یک قلم‌موی جادویی تشبیه کنید که با استفاده از رنگی (خمیر دندان) که رویش می‌ریزید می‌رود تا همه‌ی دندان‌هایتان را به رنگ‌های شگفت‌انگیزی در بیاورد. شاید بپرسید خب این رنگ‌ها را از کجا بیاورم؟ نگران نباشد، تخیل کودک کار خودش را می‌کند.

مسواک زدن کودکان

جمع بندی

شاید نگران این موضوع باشید که چطور می‌توانید هر بار یک قصه‌ی جدید دست و پا کنید و دندان کودک را مسواک بزنید. نگرانی شما کاملاً بی مورد است. چرا که کودکان مثل بزرگ‌ترها از تکرار بیزار نیستند. آن‌ها می‌توانند بارها و بارها یک قصه‌ی تکراری را بشنوند و از آن لذت ببرند. این قضیه را به راحتی می‌توانید در دیدن کارتون‌های تکراری آن‌ها مشاهده کنید.

از طرفی هدف شما از این بازی‌ها عادت دادن کودک به مسواک زدن است. از یک جایی خود او می‌تواند افسار کار را در دست بگیرد و شما دیگر برای ترغیب او نیست که این کارها را می‌کنید، بلکه تنها هدفتان تبدیل مسواک زدن به یک فرایند سرگرم‌کننده است. می‌توانید گاهی فرمان را دست خود کودک بدهید تا پیشنهادهایی داده و کار شما را راحت‌تر کند.