معرفی قارچ پا و راه‌های درمان آن

قارچ پا یا همان کچلی پا یکی از انواع عفونت‌های قارچی پوست ا‌ست. این بیماری که با نام بیماری پای ورزشکار نیز شناخته می‌شود، علائم خاصی دارد. با شناخت این علائم می‌توانید آن را تشخیص داده و نسبت به درمان آن اقدام کنید. درمان قارچ پا به روش‌هایی مختلفی امکان‌پذیر است .

در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی دلایل مختلف بروز این بیماری پوستی، به بررسی روش‌های مختلف درمان آن پرداخته و در پایان نکات مهم در پیشگیری از آن را مرور کنیم. با ما باشید .

قارچ پا

دلایل ابتلا به قارچ پا

ابتلا به بیماری قارچ ناخن پا یا کف آن ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در حالت کلی می‌توان گفت در صورتی که شرایط مطلوب برای رشد قارچ‌ها و پخش شدن آن‌ها در یک ناحیه وجود داشته باشد، شاهد قارچ پا خواهیم بود. از جمله‌ی این شرایط می‌توان به وجود شرایط گرم و مرطوب در ناحیه‌ی مورد نظر (که این شرایط اغلب برای ورزشکاران در هنگام تمرین و تعرق ایجاد می‌شود) اشاره کرد .

چه افرادی بیشتر در خطر ابتلا به قارچ پا هستند؟

در برخی افراد امکان ابتلا به این معضل بیش از دیگران است. برای مثال افراد مبتلا به دیابت از این دسته هستند. همچنین افراد مبتلا به اختلالات التهابی، مبتلایان به کم‌کاری تیروئید، افرادی با زمینه‌ی ژنتیکی در این بیماری‌ها و کسانی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است نیز در این لیست قرار می‌گیرند.
نوزادان و زنان باردار نیز از جمله افرادی هستند که ابتلا به این بیماری و به طور کلی بیماری‌های پوستی عفونی بیشتر در آن‌ها مشاهده می‌شود. افرادی با این شرایط در صورت زندگی در محیطی مرطوب باید توجه بیشتری در رعایت نکات پیشگیری از قارچ و عفونت پوستی داشته باشند.

شرایطی که احتمال ابتلا به قارچ را بیشتر می‌کند

در این بخش شرایط خاصی را معرفی می‌کنیم که وجود آن‌ها احتمال ابتلا به قارچ یا کچلی پا را افزایش می‌دهد. این شرایط عبارتند از :
تعرق زیاد : زیاد عرق کردن و ایجاد رطوبت بر روی پوست پا و به‌ویژه انگشتان فرد خطر مبتلا شدن به قارچ را افزایش می‌دهد. تعرق زیاد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. همچنین در هنگام ورزش و فعالیت‌های بدنی همه‌ی افراد کم‌وبیش عرق می‌کنند و مستعد این مسئله هستند.
پوشیدن کفش نامناسب : یکی از ویژگی‌های کفش مناسب، امکان تنفس پا است. طراحی برخی از کفش‌ها بدون توجه به این مسئله صورت گرفته و پوشیدن بلند مدت آن‌ها باعث می‌شود فرد به قارچ پا مبتلا شود. این مسئله به‌ویژه در افرادی که با چکمه کار می‌کنند یا کوهنوردان که ساعاتی زیادی کفش کوهنوردی به پا دارند بیشتر دیده می‌شود.
برخی از ورزش‌ها : برخی از ورزش‌ها به دلیل شرایط محیطی‌ای که دارند در ابتلا و انتشار قارچ کمک زیادی می‌کنند. همچنین به دلیل مسری و قابل انتقال بودن قارچ، رفت‌آمد پابرهنه ورزشکاران در محیط ورزشی خود یکی از عوامل انتقال قارچ و ابتلای افراد دیگر به آن است .

علائم مختلف قارچ پا کدامند؟

گاهی ممکن است دچار یک اگزما یا خشکی پوست ساده شده باشید و تصور کنید به قارچ پوستی پا مبتلا شده‌اید. خلاف این امر نیز امکان‌پذیر است و شاید قارچ روی پوست پا را با مسائل جزئی دیگر اشتباه گرفته و در درمان آن تعلل کنید. به همین دلیل بهتر است علائم این بیماری را بشناسید تا به موقع در صدد درمان آن بربیایید.
در صورت ابتلا به قارچ ممکن است علائم مختلفی را مشاهده کنید. برخی از این علائم عبارتند از :
• خشکی پوست
• عوض شدن رنگ ناخن‌ها
• ترک خوردن پوست بین انگشت‌ها
• جدا شدن ناخن از پا
• احساس سوزش بین انگشت‌ها
• تاول و احساس درد
• خارش و گزگز کردن
در صورت مشاهده‌ی علائم و حاد بودن موضوع حتماً به پزشک مراجعه کنید. تشخیص قارچ تنها به علائم ظاهری محدود نشده و در صورت نیاز برای آزمایش ارجاع داده خواهید شد. آزمایش معمولاً به کمک نمونه‌برداری از ناحیه‌ی مورد نظر انجام می‌شود. پس از تشخیص بیماری و اطمینان از ابتلا به بیماری روند درمان بیماری آغاز می‌شود .

روش‌های درمان قارچ یا کچلی پا

درمان قارچ پوستی پا به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. از این میان می‌توان به استفاده از داروهای موضعی (پماد ضد قارچ پا)، وریدی و خوراکی مختلف نام برد. همچنین برخی از درمان‌های خانگی در صورت عدم پیشرفت بیماری و سطحی بودن آن ممکن است کارساز باشند. البته یادتان نرود هیچ‌گاه به درمان‌های خانگی بسنده نکنید و توجه داشته باشید که در صورت افزایش علائم بیماری حتماً به پزشک مراجعه کنید.

داروهای مورد استفاده در درمان قارچ پا

داروهای مختلفی برای درمان قارچ وجود دارند. برخی از این داروها را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنید و برای استفاده از برخی دیگر نیاز به دستور پزشک دارید. از جمله داروهایی که استفاده از ‌آن‌ها بدون نسخه امکان‌پذیر است می‌توان به بوتنافین، میکونازول و کلوتریمازول اشاره کرد.
همچنین در صورت مراجعه به پزشک داروهای مختلف خوراکی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهایی برای کاهش التهاب (موضعی) برایتان تجویز می‌شود که روند درمان‌تان را تسریع می‌کند .

روش‌های خانگی برای رفع قارچ پا

در این بخش برخی از روش‌های درمان قارچ پا به کمک روش‌های خانگی را معرفی می‌کنیم. اما دوباره توصیه اکید می‌کنیم که در صورت مشاهده علائم شدید بیماری حتماً به پزشک مراجعه کرده و به این راهکارها بسنده نکنید.
• استفاده از برخی روغن‌ها
روغن‌های مختلفی از جمله روغن اسطخودوس، روغن هسته‌ی انگور، روغن مرزه، روغن نارگیل و همچنین روغن جوجوبا می‌توانند در درمان قارچ پا کمک‌کننده باشند.
• استفاده از سیر یا پودر سیر
برای درمان قارچ پا می‌توانید سیر یا پودر را بر روی محل قارچ قرار داده و اجازه دهید برای چند ساعت باقی بماند. برای این کار می‌توانید سیر یا پودر آن را با سرکه سفید ترکیب کنید. همچنین روی مواد را با پارچه‌ای تمیز ببندید که در محل بماند.
• استفاده از دهان‌شویه
دهان‌شویه به دلیل ترکیبات ضدباکتریایی و ضدقارچی که دارد می‌تواند از پیشگیری قارچ پا جلوگیری کرده و به درمان آن کمک کند. برای استفاده از دهان‌شویه نیز می‌توانید آن را با سرکه‌ی سفید ترکیب کرده و پای خود را با آن بخیساند و پس از آن ماساژ دهید .


مواد دیگری نیز برای درمان قارچ پوستی در منزل مفیدند. از بین آن‌ها می‌توان به درمان قارچ پا با جوش شیرین، زنجبیل، پودر گوگرد، پراکسید هیدروژن، زردچوبه و … محبوبیت بیشتری دارند.

نکات مهم در پیشگیری از قارچ پا

پیشگیری همیشه بهترین راه‌حل در مواجهه با بیماری‌های مختلف است. بهتر است برای آن‌که به قارچ پا مبتلا نشوید نکات زیر را رعایت کنید تا نیازی به آزمودن راه‌های مختلف برای درمان آن نداشته باشید.

در محیط‌های عمومی ورزشی نظیر باشگاه‌ها، استخرها و حمام‌های عمومی حتماً از دمپایی استفاده کنید.
سعی کنید کفش را بدون جوراب نپوشید.
کفش‌های استاندارد بپوشید. (کفشی که پایتان امکان تنفس در آن داشته باشد.)
هر گاه امکانش فراهم است کفش‌هایتان را در بیاورید که پای‌تان هوا بخورد.
بعد از حمام خودتان را به خوبی خشک کنید.
لباس‌های زیر و جوراب‌تان را به موقع و زود به زود عوض کنید.
استفاده از کرم‌ها و یا اسپری ضد قارچ پا می‌تواند مفید باشد .

جمع‌بندی

با توجه به نکات گفته شده خواهید توانست جلوی پیشگیری از ابتلا به قارچ کف پا را بگیرید. اما اگر به هر دلیل به این بیماری مبتلا شدید، در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام کنید. عدم توجه به این مسئله می‌تواند اثرات سوء بیشتری برای بدن‌تان داشته باشد و قارچ در سراسر بدن‌تان پخش شود.
فراموش نکنید، هر چه اقدام برای درمان را به تعویق بیندازید، رفع بیماری سخت‌تر شده و طول درمانی بیشتری را می‌طلبد.