آب و هوای مختلف چه تاثیراتی بر روی پوست دارد ؟

محققان و متخصصان پوست پنج عامل را موثر در زیبایی پوست معرفی کردند. این عوامل عبارت‌اند از ژنتیک، نوع پوست، مواد آرایشی‌ که مصرف می‌کنیم و زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند. پنجمین عاملی که می‌خواهیم در این مقاله معرفی کنیم، آب و هوا می‌باشد. آب و هوا تاثیر مستقیم و خیلی زیادی بر روی پوست دارد. مثال خیلی ساده: چرب شدن پوست در فصل تابستان و پوسته پوسته شدن پوست در فصل سرد و زمستانی می‌باشد که حتما خیلی از ماها آن را تجربه کرده‌ایم .

پوست

آب و هوای گرم

هوای گرم‌تر مساوی است با چرب شدن بیشتر پوست، در این هوا پوست بیشتر از حالت طبیعی چرب می‌شود. اگر مواد آرایشی روی پوست‌تان باشد ممکن است چربی پوست با میکاپ ترکیب شود و زیبایی پوست شما را خراب کند. بعلاوه همانطور که می‌دانیم در روزهای داغ تابستون احتمال آفتاب سوختگی بیشتر است و بدنبال آن احتمال ابتلا به مشکلاتی پوستی از جمله سرطان پوست و نمایان شدن لک روی پوست نیز افزایش می‌یابد .

آب و هوای خیلی خشک

در مناطق کوهستانی آب و هوا بسیار خشک است و بقول معروف هوا بسیار تیز و برنده است. هرچه قدر هوا خشک باشد نیاز پوست شما به آبرسانی بیشتر و بیشتر می‌شود. هر چه ارتفاع منطقه شما از سطح دریا بیشتر باشد، فشار هوا پایین می‌یابد در این صورت پوست نمی‌تواند رطوبت خود را حفظ کند. در این حالت آب زیادی از پوست خارج می‌شود، پوست دوست دارد آب بیشتری را به روی خود جذب کند بدین صورت مولکول‌های آب هوا روی پوست قرار می‌گیرند. بیشترین آسیب به پوست در این مناطق رخ می‌دهد .

اب و هوای خشک

آب و هوای مرطوب

فرض کنید در یک منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوای مرطوب دارد، اگر روز گرمی در این منطقه سپری کنید، بدن شما مسیر طبیعی خنک شدن را به درستی سیر نمی‌کند. چرا که بدن از طریق انبساط رگ‌های خونی در سطح پوست و تولید عرق سعی در خنک کردن خود در روز‌های گرم دارد و در این صورت پوست شما سرخ شده و با عرق کردن آب بدن به سطح پوست می‌آید. هوای مرطوب از به وجود آمدن عرق روی پوست یا به عبارتی دیگر از آمدن آب بدن به سطح پوست جلوگیری می‌کند و گرما در بدن به دام می‌افتد. هنگامی که پوست مواد زائد را آزاد می‌کند، این مواد از حالت چسبناکی به آبکی تبدیل شده و به همراه عرق به دام افتاده باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود و التهاب رخ می‌دهد. بدین صورت آکنه به وجود می‌آید. برای کسانی که پوست چرب و یا مستعد آکنه دارند ، رطوبت بیش از حد می‌تواند به سلامت پوست آسیب برساند.

اب و هوای مرطوب

آب و هوای بسیار سرد

در این هوا رگ‌های خونی شما مدام در حال منقبض و منبسط شدن است، وقتی در معرض هوای سرد قرار می‌گیرید، رگ‌ها برای آن که خون گرم به عضو‌های حیاتی بدن برسد منبقض می‌شود و همین که وارد اتاق گرم می‌شوید رگ‌ها گشاد می‌شوند. در کل پوست شما در سرما مدام دچار تغییر میشود. رگ‌های پوستی شما در هوای سرد کشیده می‌شوند و در این صورت است که پوست شما قرمز می‌شود. البته کمبود رطوبت در هوای سرد نیز باعث قرمزی پوست می‌شود .

اب و هوای سرد

آب و هوای معتدل

در این هوا نه نیاز به بخاری است نه کولر، یک هوایی که در آن دما و رطوبت در یک حالت میانگین هستند. این هوا بهترین هوا برای پوست است، زیرا در این هوا پوست عملکرد بهتری نسبت به همیشه دارد. مرطوب‌کنندگی آن در بهترین حالت هست و شما احساس آرامش در پوست خود می‌کنید. در فصل بهار و پاییز هوا معتدل‌ترین است و پوست شما در زیباترین حالت ممکن خود است .

اب و هوای معتدل

مطالب پیشنهادی :