درمان گلودرد با داروهای گیاهی

مشکلات و ناراحتی‌های گلو از دسته بیماری‌هایی بوده که خیلی زود برای فرد قابل تشخیص است ، هر گونه عفونت یا درد و ناراحتی در ناحیه گلو موجب مشکلاتی در هنگام خوردن غذا، نفس کشیدن، بلعیدن یا در زمان صحبت کردن می‌گردد. درمان گیاهی گلو درد در بهبود درد گلو بسیار موثر بوده و می‌تواند در مراحل اولیه این بیماری، عوارض و مشکلات ایجاد شده را کاهش دهد.

گلودرد به عناون بخشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن به عفونت های باکتریایی یا ویروسی رخ می دهد.

گلودرد

ویروس ها عامل 90 درصد موارد گلو درد هستند.

گلودرد چرکی ، نوع کم شیوع‌تر گلودرد بوده و به دلیل عفونت باکتری‌ها ایجاد شده و برای بهبود و معالجه آن نیاز به مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک است.

علائم گلو درد

  • احساس سوزش و خارش در گلو
  • درد گلو که هنگام خوردن غذا یا قورت دادن آب دهان تشدید می‌شود.
  • خشک شدن دهان و گلو
  • دیدن نقاط سفید (چرک) روی لوزه‌ها و بزرگتر و قرمز شدن لوزه‌ها
  • گرفتگی و خشن شدن صدا

در بیشتر موارد، غذا خوردن و حرف زدن می تواند باعث افزایش درد شود. در این حالت گلو و لوزه قرمز و ورم کرده به نظر می رسد.

درمان خانگی گلو درد

به طور کلی در گلو دردهای معمولی درمان‌های خانگی بسیار موثر بوده و ۵ تا ۷ روز پس از شروع بیماری درد گلو تسکین می‌یابد. استراحت و رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب ولرم به جای آب سرد، مرطوب کردن هوای اتاق و اجتناب از موارد حساسیت‌زا نظیر مصرف سرخ کردنی‌ها، مصرف غذاهای ترش و تند و استشمام نکردن بوی عطر به بهبود سریع‌تر درد گلو کمک شایانی می‌کند . 

غرغره آب نمک رقیق

یک چهارم قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید. اگر محلول دهانشویه دارید 1 قاشق چایخوری در آن بریزید، زیرا قدرت ضدعفونی کردن آن، بالا می رود. این محلول را آخر شب قبل از خواب قرقره کنید.

درمان گلودرد با لیمو ترش

یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه را به یک فنجان آب ولرم اضافه نموده و آن را قرقره کنید. این محلول باعث کاهش تورم و التهاب در گلو می شود. ایجاد محیط اسیدی، محلی ناامن برای باکتری ها و ویروس ها می شود.

درمان گلو درد با شیرین بیان

ریشه شیرین بیان می تواند گلودرد را تسکین دهد و سرفه های عمیق ریوی را درمان کند. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که بیماران پس از عمل با قرقره کردن ریشه شیرین بیان درد گلویشان کاهش یافته است. یک قاشق چایخوری عصاره شیرین بیان یا پودر آن را با یک لیوان بزرگ آب مخلوط کرده و قرقره نمایید.

● درمان گلودرد با دمنوش بابونه

اگر در پی یک دمنوش دارویی کلاسیک برای تسکین درد گلوی خود هستید، دمنوش بابونه همراه با مقدار کمی عسل انتخابی ایده‌آل است. این چای بسیار آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است. بابونه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست که نشان داده‌اند به بهبود خشکی و درد گلو کمک می‌کنند.

● درمان گلودرد با چای سبز

چای سبز به طور طبیعی یک آنتی بیوتیک است. یک فنجان چای سبز، دم کرده و آنرا قرقره نمایید .

● درمان گلودرد با دمنوش عسل و لیمو و زنجبیل

برای درمان مشکلات گلو مقدار کمی عسل را ته یک فنجان بریزید و روی آن آب جوش خالی کنید. بعد، یک تا سه تکه لیمو را داخل آن آب بگیرید. نهایتا، مقدار کمی زنجیل آسیاب شده به آن اضافه کنید و هم بزنید و نوشیدنی را به طور گرم مصرف کنید.

● درمان گلودرد با زردچوبه

زردچوبه که به خانواده‌ای مشابه با زنجبیل تعلق دارد، دیرزمانی است که به‌واسطه خواص ضد عفونی کننده خود در کشورهای آسیایی استفاده می شود. دمنوش زردچوبه می‌تواند خواص ضد التهاب و ضد میکروب را ارائه کند. این چای توانایی خود در تسکین ناراحتی معده را نیز نشان داده است .

همچین میتوان از دمنوش های گل داوودی – سنبل هندی – گل ماهور برای تکسین و درمان گلودرد استفاده کرد .

اگر گلو درد بیش از چند روز طول بکشد یا اگر خیلی دردناک باشد، باید به پزشک مراجعه کرد. درد شدید یا مداوم، ممکن است نشان دهنده گلو درد استرپتوکوکی، التهاب لوزه یا عفونت جدی دیگری باشد که نیازمند درمان پزشکی است.