حقیقت های جالب و خواندنی درباره کره زمین

حقیقت های جالب درباره کره زمین

ما چیزهای زیادی بلدیم، کتاب های زیادی خوانده ایم و ساعت ها فیلم مستند تماشا کرده ایم. اما دنیا همیشه چیزی برای غافلگیر کردن ما دارد. با چند حقیقت جالب و خواندنی درباره دنیا همراه باشید.

1 | کره شمالی و کوبا تنها مکانهایی هستند که نمی توانید کوکاکولا بخرید.

کوکاکولا

مهم نیست که کجا بروید ، اینکه شما همیشه می توانید از یک کوکاکولا لذت ببرید ، دلگرم کننده است. خوب ، تقریباً در هر کجا. به گزارش بی بی سی ، در حالی که این نوشیدنی گازدار عملا در همه جا فروخته می شود ، اما هنوز (به طور رسمی) راهی کره شمالی یا کوبا نشده است . به این دلیل که این کشورها تحت تحریم های تجاری طولانی مدت آمریکا قرار دارند.

2 | مردم بیشتر از هر کشوری به فرانسه سفر میکن !

فرانسه

 بر اساس اعلام سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل تعجب آور نیست که افراد بیشتری بیش از هر کشور دیگر در جهان می خواهند به فرانسه سفر کنند .

3 | آیا می دانید جزایر قناری به نام سگ نامگذاری شده اند؟

جزایرقناری

جزایر قناری یا کاناری اسم لاتینی است که رومیان در زمان بازدید از این جزیره به خاطر سگ های وحشی زیادی که داشت به آن اطلاق کردند. کاناری به معنی سگ است و گرند کاناریا به معنی سگ بزرگ، نام سومین جزیره از این جزایر است. بعد ها این نام بر روی پرنده قناری که بومی این منطقه بود، گذاشته شد.

4 | طولانی ترین نام مکان روی کره زمین 85 حرف دارد

تپه ای در استرالیا

تپه‌‌ای در نیوزلند قرار دارد که اسم طولانی‌اش باعث شده نام آن بر سر زبان‌ها بیفتد و به عنوان طولانی‌ترین نام مکان در جهان در رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.

در نزدیکی Porangahau در جنوب خلیج هاوک، نیوزلند، تپه‌ای معمولی با اسمی خیلی جالب قرار دارد، به نام «Taumata whakatangi hangakoauau o tamatea turi pukakapiki maunga horo nuku pokai whenua kitanatahu» که ترجمه آن می‌شود: «قله‌ای که تائوماتا، مردی با زانوهای بزرگ، از آن بالا رفت، بعد بر فراز کوه ایستاد و برای معشوقش نی نواخت.» اما به صورت اختصار اغلب «تائوماتا» گفته می‌شود.

5 | در هر ثانیه چهار نوزاد متولد می شوند

نوزاد

در هر ثانیه ، ما از چهار نوزاد جدید در کل جمعیت خود استقبال می کنیم. کمی ریاضی کنید و متوجه خواهید شد که به این معنی است که تقریباً هر دقیقه 250 تولد ، هر ساعت 15000 و هر روز 360،000 تولد وجود دارد. طبق یک شبکه جهانی اکولوژی ، در یک سال کامل ، حدود 131.4 میلیون نوزاد در کره زمین متولد شده اند .

5 | سردترین دمای ثبت شده -144 درجه فارنهایت هست.

سرد

دما طی سالهای تحقیق بین سالهای 2004 و 2016 در قطب جنوب ثبت شده است. فقط چند تنفس هوا در آن دما باعث خونریزی در ریه ها می شود و شما را می کشد.

6 | ژاپن زلزله خیزترین کشور جهان است

زلزله

طبق سازمان زمین شناسی ایالات متحده ، ژاپن بیشترین زمین لرزه را در جهان ثبت کرده است

7 | محمد محبوب ترین نام در جهان است

نوزاد

جان ، جیمز ، مری و جین را کنار بگذارید – اعتقاد بر این است که محبوب ترین نام در جهان محمد است. به گفته ایندیپندنت ، برآورد می شود 150 میلیون مرد و پسر در سراسر جهان از این نام مشترک استفاده کنند. 

8 | سوسک، قدیمی ترین حشره روی کره

سوسک

سوسک ها ۱۲۰ میلیون سال قبل از دایناسور ها روی زمین بودند و توانستند تا به امروز زنده به در ببرند و نسل خود را ادامه دهند. فسیل یک سوسک بزرگ ۳۰۰ میلیون ساله در یک معدن زغال سنگ یافت شده است و به دانشمندان کمک می کند تصور بهتر از موجوداتی که مدت ها قبل از اولین دایناسورها روی زمین بوده اند، بدست آورند.

9 | هر کسی، مرده یا زنده، برای سفر به فرانسه باید پاسپورت داشته باشد

پاسپورت

به همین خاطر دولت مصر مجبور شد برای رامسس دوم، فرعون مصر پاسپورت بگیرد تا بتوانند پیکرش را برای مرمت به فرانسه ببرند. علاوه بر این، وقتی هواپیمای حامل پیکر رامسس دوم در پاریس بر زمین نشست، با احترام به استقبال آن رفتند.

10 |  در فیلیپین یک جزیره در جزیره وجود دارد

جزیره

در کشور فیلیپین یک دریاچه هست که آن را یکی از منحصر به فرد‌ترین نقاط کره زمین می‌دانند. دریاچه‌ی Taal بر روی جزیره‌ی Luzon خود یک جزیره‌ی آتشفشانی دارد که در آنجا هم یک دریاچه به نام Vulcan Point قرار دارد. در واقع Vulcan Point یک دریاچه است که روی یک جزیره درون دریاچه‌ای بر روی یک جزیره‌ی دیگر واقع شده است.